Jedynie prawda jest ciekawa


Podinsp. Szary: Trzeba uzdrowić policję

04.06.2013

Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego, podinspektor Andrzej Szary.

Stefczyk.info: Związki zawodowe policji alarmują o fatalnej sytuacji w formacji. Opisujecie Państwo ostatnio nagłaśniane afery związane z policją. Rozmiar patologii niepokoi. Nieprawidłowości obserwuje się na wielu poziomach formacji, w tym te na najwyższym szczeblu. Kto ma zatem klucze do naprawy sytuacji w Policji?

Andrzej Szary: Jestem przekonany, że klucze do uzdrowienia sytuacji w Policji ma szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Mam nadzieję, że po przeanalizowaniu sytuacji oraz doniesień podejmie on stosowne kroki. Oczywiście naprawić sytuację w policji może również sam komendant główny. On jednak musiałby dokonać samooceny i podjąć odpowiednie decyzje. Naszym celem nie jest odwoływanie komendanta głównego czy prowadzenie krucjaty przeciwko niemu. Widzimy, że sytuacja jest niebezpieczna dla naszej formacji. Zaufanie do policji spada, co jest efektem nieprawidłowości, nadużyć oraz przestępstw. Przeciwko wysokim oficerom policji są prowadzone postępowania, w tych sprawach działania prowadzi CBA czy prokuratura. Osoba odpowiedzialna w tej sprawie, czyli komendant główny, powinien podjąć kroki na rzecz uzdrowienia sytuacji.

A jeśli nie podejmie?

Wtedy takie decyzje powinien podjąć szef MSW. Nasz apel to oddolny głos, by osoby decyzyjne zastanowiły się nad tym, co dzieje się w policji. Potrzebne są decyzje dobre dla policji oraz społeczeństwa. Nie może być tak, że media co rusz donoszą o kolejnych nieprawidłowościach i skandalach. Doniesienia o nadużyciach, wykorzystywaniu środków finansowych policji, stanowisk, to bardzo poważne i niepokojące sygnały. Przykładów takich patologii jest nadmiar.

Dlaczego doszło do sytuacji, w której takie skandale są możliwe?

Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć. Wiem jednak, że ktoś ponosi za te sytuacje odpowiedzialność. Komendant główny powołuje na stanowiska kierownicze osoby, które nie mają przygotowania, są niekompetentne. One popełniają błędy, a także przestępstwa. I ktoś za tę sytuację odpowiada. Ten, kto powołuje takie osoby na wysokie stanowiska, ponosi odpowiedzialność polityczną.

Ta sytuacja odbija się na bieżącej pracy policji?

Oczywiście. Skoro bowiem komendant z Opola odchodzi ze stanowiska i służby bez ponoszenia konsekwencji za swoją nieetyczną postawę, a policjanci ponoszą odpowiedzialność za drobne wykroczenia - i to surową - to policjanci zaczynają się zastanawiać, czy to jest sprawiedliwe. Widać, że wysocy dowódcy są inaczej traktowani. To jest sytuacja niekorzystna. Ta sytuacja powoduje, że policjanci zaczynają dzień pracy od doniesień medialnych. To nikomu nie sprzyja. Ta sytuacja powinna być jednoznacznie wyjaśniona. Należy przejąć wszelkie niejasności. Od osób, które działają w sposób niezgodny z regulacjami, etyką i prawem, trzeba wyciągnąć konsekwencje w sposób zdecydowany.

Co jeśli się do tego nie dojdzie?

To może się odbić na skuteczności działania policji. Środowisko, które jest rozgadane, rozplotkowane, które zaczyna prace od czytania gazety, nie tworzy warunków dobrych dla rzetelnej pracy policji. Jeśli funkcjonariusze widzą, że na najwyższych szczytach władzy policyjnej dzieją się rzeczy złe, to zajmują się w mniejszym stopniu swoją służbą i pracą. To jednak nie obciąża ich, ale tych, którzy podejmują decyzje.

Rozmawiał TK
[Fot. Policja.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook