Jedynie prawda jest ciekawa


Podatnicy ratują banki

27.10.2011

W wyniku radosnej polityki banki wpadły w kłopoty i teraz musi je ratować państwo z pomocą pieniędzy podatników – mówi portalowi Stefczyk.info Marek Łangalis, ekspert Instytutu Globalizacji.

Co niesie za sobą wiadomość o obniżeniu długu Grecji?

Marek Łangalis: Obniżenie długu greckiemu państwu ma być zachętą do inwestycji w tym kraju. Grecji – moim zdaniem – i tak nie uda się wywiązać z obietnic. Może zapału w obniżaniu długu publicznego z obecnych 162 proc. starczy im na 2–3 lata.

Czy zwielokrotnienie do około 1 biliona euro mocy pożyczkowych Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) na zasadzie tzw. lewarowania niesie zagrożenie dla zwyczajnych Europejczyków?

Może to być kwota i 10 bln euro. Zależy ile ze swojej płacy każdy Europejczyk będzie musiał oddać i jak to będzie później zarządzane. Jeśli źle to obciążenia Europejczyków wzrosną jeszcze bardziej.

Dlaczego banki zgodziły się ze stratą w wysokości 50 proc. greckich obligacji?

Gdyby nie przystały na propozycje Unii, ryzykowałyby stratę 100 proc. A tak zostaną również dekapitalizowane. Nauczką dla banków, chociaż może na pewien czas, będzie to, że okazało się, iż ryzyko istnieje. Do tej pory banki preferowały radosną politykę „zysku bez ryzyka”. Ryzyko jest obecne przy pożyczkach dla państw niewypłacalnych, takich jak Grecja, czy przeżywających finansowe kłopoty, jak obecnie Włochy czy Hiszpania. W wyniku tej radosnej polityki banki wpadły w kłopoty i teraz musi je ratować państwo z pomocą pieniędzy podatników. Argentyna po II wojnie światowej już trzy razy ogłaszała bankructwo. Nikt nie zechciał jej nic już pożyczyć, ale udało się jej zbilansować swój budżet i obecnie kraj ten funkcjonuje poprawnie.

 

Not. RoJ

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook