Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Podatnicy ratują banki

27.10.2011

W wyniku radosnej polityki banki wpadły w kłopoty i teraz musi je ratować państwo z pomocą pieniędzy podatników – mówi portalowi Stefczyk.info Marek Łangalis, ekspert Instytutu Globalizacji.

Co niesie za sobą wiadomość o obniżeniu długu Grecji?

Marek Łangalis: Obniżenie długu greckiemu państwu ma być zachętą do inwestycji w tym kraju. Grecji – moim zdaniem – i tak nie uda się wywiązać z obietnic. Może zapału w obniżaniu długu publicznego z obecnych 162 proc. starczy im na 2–3 lata.

Czy zwielokrotnienie do około 1 biliona euro mocy pożyczkowych Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) na zasadzie tzw. lewarowania niesie zagrożenie dla zwyczajnych Europejczyków?

Może to być kwota i 10 bln euro. Zależy ile ze swojej płacy każdy Europejczyk będzie musiał oddać i jak to będzie później zarządzane. Jeśli źle to obciążenia Europejczyków wzrosną jeszcze bardziej.

Dlaczego banki zgodziły się ze stratą w wysokości 50 proc. greckich obligacji?

Gdyby nie przystały na propozycje Unii, ryzykowałyby stratę 100 proc. A tak zostaną również dekapitalizowane. Nauczką dla banków, chociaż może na pewien czas, będzie to, że okazało się, iż ryzyko istnieje. Do tej pory banki preferowały radosną politykę „zysku bez ryzyka”. Ryzyko jest obecne przy pożyczkach dla państw niewypłacalnych, takich jak Grecja, czy przeżywających finansowe kłopoty, jak obecnie Włochy czy Hiszpania. W wyniku tej radosnej polityki banki wpadły w kłopoty i teraz musi je ratować państwo z pomocą pieniędzy podatników. Argentyna po II wojnie światowej już trzy razy ogłaszała bankructwo. Nikt nie zechciał jej nic już pożyczyć, ale udało się jej zbilansować swój budżet i obecnie kraj ten funkcjonuje poprawnie.

 

Not. RoJ

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. wsieci-extra 30.03.2017

  Nowe "wSieci Extra"!

  Sieć Przyjaciół to społeczność czytelników serwisu wPolityce.pl i tygodnika „wSieci”.

 2. boj 30.03.2017

  "wSieci": Bój o MSZ

  Konrad Kołodziejski o poważnych zmianach w resorcie.

 3. zybert2017303 30.03.2017

  Zybertowicz: Wojna informacyjna prowadzona przez Rosję

  - Ostrzelanie konsulatu i próba zaaranżowania fałszywej rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy to elementy wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję — tak wczorajsze wydarzenia ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.

 4. 1280px-AdamMichnik2012 30.03.2017

  Michnik: „ Kaczyński zrobi wszystko, żeby zniszczyć naszą gazetę”

  Adam Michnik udzielił wywiadu austriackiej gazecie „der Standard”, w którym stwierdził, że kłopoty "Gazety Wyborczej" są efektem działań prezesa PiS.

 5. bied11 30.03.2017

  Biedroń: Prior robił "porządek" w redakcjach

  Tajemniczy człowiek z Niemiec Peter Prior robił czystki w redakcjach gazet i wpływał na materiały prasowe, które w nich się ukazywały.

 6. jachvw 30.03.2017

  Jachowicz: Petru przygotowuje jakąś niespodziankę

  Jachowicz żartuje, że nie spał kilka nocy, bo martwił się, kto będzie premierem.

 7. met33 30.03.2017

  Abp Głódź: Chrześcijaństwo z Polski promieniuje na zewnątrz

  Chrześcijaństwo z Polski faktycznie promieniuje na zewnątrz i nie możemy nosić w sobie kompleksu - mówi w rozmowie z KAI abp Sławoj Leszek Głódź.

 8. flickrrrr-moody 29.03.2017

  Szewczak: Róbmy swoje, róbmy swoje

  "Dramat, nieszczęścia, upadek i bankructwa wieścił mistrz tanich frazesów prof. Leszka Balcerowicz i jego uczeń, ignorant ekonomiczny".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook