Jedynie prawda jest ciekawa


Podatnicy ratują banki

27.10.2011

W wyniku radosnej polityki banki wpadły w kłopoty i teraz musi je ratować państwo z pomocą pieniędzy podatników – mówi portalowi Stefczyk.info Marek Łangalis, ekspert Instytutu Globalizacji.

Co niesie za sobą wiadomość o obniżeniu długu Grecji?

Marek Łangalis: Obniżenie długu greckiemu państwu ma być zachętą do inwestycji w tym kraju. Grecji – moim zdaniem – i tak nie uda się wywiązać z obietnic. Może zapału w obniżaniu długu publicznego z obecnych 162 proc. starczy im na 2–3 lata.

Czy zwielokrotnienie do około 1 biliona euro mocy pożyczkowych Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) na zasadzie tzw. lewarowania niesie zagrożenie dla zwyczajnych Europejczyków?

Może to być kwota i 10 bln euro. Zależy ile ze swojej płacy każdy Europejczyk będzie musiał oddać i jak to będzie później zarządzane. Jeśli źle to obciążenia Europejczyków wzrosną jeszcze bardziej.

Dlaczego banki zgodziły się ze stratą w wysokości 50 proc. greckich obligacji?

Gdyby nie przystały na propozycje Unii, ryzykowałyby stratę 100 proc. A tak zostaną również dekapitalizowane. Nauczką dla banków, chociaż może na pewien czas, będzie to, że okazało się, iż ryzyko istnieje. Do tej pory banki preferowały radosną politykę „zysku bez ryzyka”. Ryzyko jest obecne przy pożyczkach dla państw niewypłacalnych, takich jak Grecja, czy przeżywających finansowe kłopoty, jak obecnie Włochy czy Hiszpania. W wyniku tej radosnej polityki banki wpadły w kłopoty i teraz musi je ratować państwo z pomocą pieniędzy podatników. Argentyna po II wojnie światowej już trzy razy ogłaszała bankructwo. Nikt nie zechciał jej nic już pożyczyć, ale udało się jej zbilansować swój budżet i obecnie kraj ten funkcjonuje poprawnie.

 

Not. RoJ

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook