Jedynie prawda jest ciekawa


Pod rządami Tuska Polska jest wyspą inwigilacji

02.04.2012

Dziesiątki, jeśli nie setki razy z ust premiera Donalda Tuska słyszeliśmy pełne dumy stwierdzenie, że Polska jest „zieloną wyspą”, że cała Europa pogrążona jest w kryzysie, tylko my mamy wzrost PKB i na kryzys jesteśmy odporni. Tylko nam udało się przejść przez kryzys suchą nogą. To od kilku lat podstawa propagandy rządu i zręczny PR-owski chwyt.

Okazuje się, że jest jeszcze inna dziedzina, w której Polska pod rządami Donalda Tuska jest absolutnym europejskim liderem, mistrzem Europy. Jesteśmy na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej i co więcej po raz kolejny pobiliśmy własny rekord. W czym państwo rządzone przez Donalda Tuska pokonało całą europejską konkurencję? W inwigilacji obywateli. Tak, jesteśmy wyspą, ale nie zieloną, tylko wyspą inwigilacji.

Tak, tak szanowni Państwo, to nie żart. To nie prima aprilis. Piszę te słowa nie 1, ale 2 kwietnia. Według danych, jakie zdobyła fundacja Panoptykon w 2011 roku prawie dwa miliony razy, dokładnie jeden milion 850 tysięcy razy polskie służby specjalne, policja, prokuratura sięgały po nasze billingi (do kogo dzwoniliśmy, wysyłaliśmy smsy), po informacje w jakich miejscach logowały się nasze telefony, a nawet jakie strony internetowe odwiedzaliśmy.

Informacja o skali inwigilacji jest szokująca. Ale również szokuje informacja, że za rządów Donalda Tuska co roku liczba informacji zbieranych o połączeniach Polaków drastycznie rośnie. W ubiegłym roku sięgano po nasze dane telekomunikacyjne prawie pół miliona razy więcej niż w 2010 roku. Zaś w porównaniu z rokiem 2009 aż o 800 tys. razy więcej. Przy takiej dynamice wzrostu prawie pewne jest, że w obecnym roku liczba ta przekroczy dwa miliony.

Donald Tusk nie może zwalić winy na poprzedników, bo to za jego rządów lawinowo zwiększyła się liczba pobieranych danych teleinformatycznych. Może po prostu ta władza jest bardzo nieufna i podejrzliwa wobec obywateli. Może w naturze tej władzy jest chęć masowego inwigilowania, kontrolowania poczynań obywateli. Wielu Polaków czytając te słowa będzie mocno zdziwionych. Ale dodajmy do tych informacji o skali inwigilacji, sprawę ACTA i pierwotne stanowisko Donalda Tuska w tej sprawie, ograniczenie obywatelom dostępu do informacji publicznej, działania ABW wobec właściciela strony Antykomor.pl, przeforsowanie zbierającego dane wrażliwe  o wszystkich uczniach Systemu Informacji Oświatowej, a zdziwienie powinno ustąpić. Po prostu ta władza nie jest w stanie działać w systemie efektywnej kontroli społecznej sprawowanej przez media, instytucje kontrolne i społeczeństwo.

Władza, która jest poza realną i skuteczną kontrolą społeczną jest w istocie władzą absolutną. Pamiętamy przestrogę mówiąca, że "władza absolutna deprawuje absolutnie". W ostatnich czterech latach mamy liczne przykłady tej deprawacji.

Dziś, za rządów Donalda Tuska istnieje ryzyko, że inwigilowany może być każdy. Polska rządzona przez Tuska niebezpiecznie upodabnia się do Rosji Putina. Być może Donald Tusk zaraził się "putinizmem" w chwili pamiętnego uścisku z Putinem po katastrofie smoleńskiej?

Historia powszechna pełna jest przypadków władców, którym nadano przydomek charakterystyczny dla stylu ich rządów, osobowości, dokonań. Jest więc i Ludwik V „Gnuśny”, Karol IV „Szalony”, Ragnavald „Głupi”. Ciekawe na jaki przydomek zasłuży Donald Tusk. Może Donald Wielki Inwigilator?

Marcin Mastalerek

[fot.sxc.hu]
 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook