Jedynie prawda jest ciekawa

PO znów stawia na Tuska. Bo na kogo?

01.05.2014

Powoli najkrótsza euro kampania wyborcza w historii polski wkracza w moment przełomu. Do wyborów pozostało niewiele czasu, a Platforma Obywatelska, której kandydaci robią co mogą aby utrzymać dotychczasową ilość mandatów w PE mają nowe wsparcie – Donalda Tuska na bilbordach...

Sprawdzonych metod się nie zmienia. To kolejne wybory podczas których polityków partii rządzącej bardzo mocno wspiera premier Tusk. Inne partie również stosują metodę promocji za pomocą lidera, jednak nie na tyle mocno i charakterystycznie jak Platforma Obywatelska.

Kampania oparta na wizerunku premiera, ma kojarzyć się z człowiekiem, który osiągnął sukces. Założeniem partii jest, by Donald Tusk właśnie tak się Polakom kojarzył. Jednak wykorzystywanie lidera ma swoje drugie dno. W tym momencie pojawia się pytanie: kogo jeszcze można wykorzystać w czasie kampanii ogólnopolskiej? Wcześniej tacy politycy zasiadali w szeregach PO – Olechowski, Płażyński,Piskorski, Rokita, czy nawet nieupokorzony wcześniej Grzegorz Schetyna. A teraz?

Jacek Rostowski źle się kojarzy wszystkim wyborcom, więc z miejsca odpada. Michał Boni jest zbyt mało wyrazisty, Radosław Sikorski nie kojarzy się Polakom z niczym, więc też nie – zatem kto? Ewa Kopacz również odpada, aby nie marnować potencjału marszałka. Hanna Gronkiewicz-Waltz po referenum jest spalona. Więc kto?

Kandydatka Róża Thun(na zdjęciu)? Widać, że odpada, bo marketingowo wygląda źle. Może PO powinna pokazać ludzi pracujących? Buzek? Zbyto ograny. Jacek Saryusz-Wolski? Polityk znakomity, ale zbyt mało kojarzony przez wyborców w Polsce.

Donald Tusk doprowadził do sytuacji w której tylko on może ratować partię z kłopotów. Tylko premier może pokazać twarz, która gwarantuje partii zdobycie kilku procent więcej.

Tylko czy tak powinno być? Czy Tusk będzie reprezentował mój region? Czy wybuduje w mojej miejscowości szkołę? Czy przekaże pieniądze na lokalną drogę? Wreszcie, czy polityk PO myśli sam, czy robi to za niego Tusk?

Łukasz Żygadło

[fot: twitter]

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook