Jedynie prawda jest ciekawa


PO zaskoczona deklaracją premiera

12.10.2011

Część polityków PO jest zaskoczona deklaracją premiera, aby do końca roku utrzymać obecny skład rządu. Ich zdaniem Tusk chce mieć czas na przetestowanie różnych wariantów koalicyjnych i wewnątrzpartyjnych. Na takim scenariuszu może zyskać Grzegorz Schetyna, a stracić Cezary Grabarczyk - oceniają rozmówcy PAP we władzach partii.

Według tych polityków, utrzymanie rządowego status quo oznacza, że Schetyna, tak jak tego chce, najprawdopodobniej pozostanie marszałkiem Sejmu, bo kiedy już zostanie wybrany na tę funkcję, trudno będzie uzasadnić zmianę (wg wcześniejszych nieoficjalnych informacji PAP Schetyna miał otrzymać propozycję powrotu do rządu). Rozmówcy PAP przyznają, ze faworytką Tuska na funkcję marszałka jest minister zdrowia Ewa Kopacz.

Brak zmian w rządzie paradoksalnie jest niekorzystny dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, którego los na tym stanowisku jest już i tak przesądzony - oceniają źródła PAP. Według nich to odsunięty w czasie wyrok na tym polityku. Jego dymisja dopiera w grudniu oznacza bowiem, że zostanie on zupełnie na lodzie, bez funkcji w rządzie i w klubie, gdzie stanowiska zostaną porozdzielane w najbliższych tygodniach - ocenił rozmówca PAP.

Zapowiedź premiera z wywiadu dla "Polityki" wzbudziła zdziwienie w szeregach Platformy. Jeszcze w poniedziałek politycy PO spekulowali o roszadach kadrowych, jakich należy się spodziewać w najbliższym czasie. Decyzja zapadła w najściślejszym kierownictwie PO, zaskoczyła nawet polityków z zarządu krajowego.

"Nie wykluczam, że było to grono 2-osobowe (Tusk-Schetyna)" - powiedział PAP rozmówca z zarządu PO, który o takiej decyzji nie wiedział.

Politycy PO w nieoficjalnych rozmowach decyzję premiera interpretują jako grę na czas. Tusk chce mieć czas, żeby na spokojnie przetestować różne warianty koalicyjne i wewnątrzpartyjne. To pokazuje, że nie będzie się śpieszyć z żadnymi decyzjami - powiedział PAP jeden z prominentnych posłów PO.

Tusk oficjalnie brak zmian w rządzie tłumaczy trwającym do końca roku przewodnictwem Polski w Radzie UE. Politycy PO wskazują jednak jeszcze inne możliwe jej powody. Jeden z nich to przetrzymanie w szachu koalicyjnego PSL. Innym powodem - według rozmówcy PAP - jest to, że wybory wygrała ta sama ekipa, więc właściwie żadnych radykalnych zmian nie trzeba wykonywać.

Do tej pory każde wybory oznaczały zmianę rządu, bo zmieniał się układ sił w parlamencie. Teraz po raz pierwszy od 1989 r. rządy będą kontynuowane przez tę samą koalicję i tego samego premiera - podkreślił znany polityk PO.

Nie wszyscy posłowie PO podzielają jednak tę argumentację. Wybory z definicji oznaczają zmiany personalne. Ten pomysł jest trochę nienormalny - ocenił polityk z kierownictwa klubu PO. Tusk w wywiadzie dla "Polityki" zapowiedział zmianę jedynie na stanowisku ministra edukacji, zajmowanym obecnie przez Katarzynę Hall. Według nieoficjalnych informacji PAP, zastąpi ją najprawdopodobniej Michał Boni - minister bez teki, szef doradców premiera.

Politycy PO podkreślają, że Schetyna nie może być jeszcze pewien, czy zachowa stanowisko marszałka Sejmu. Jak informowali, Tusk z jednej strony wstępnie uzgodnił to ze swoim pierwszym zastępcą jeszcze w niedzielę, ale jednocześnie sugerował Schetynie powrót do rządu po Nowym Roku.

Według informacji PAP premier próbuje forsować na stanowisko marszałka blisko związaną z nim minister zdrowia Ewę Kopacz. To właśnie z nią, a nie ze Schetyną Tusk spotkał się w poniedziałek zaraz po rozmowie z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Premier chciałby, aby to Kopacz zastąpiła Schetynę, m.in. dlatego, żeby pokazać, że promuje kobiety na najwyższych stanowiskach w państwie. Utrzymanie rządowego status quo poparł Waldemar Pawlak.

Zdaniem polityków PO jest to na razie na rękę ludowcom, oznacza bowiem m.in., że stanowiska nie straci na razie minister pracy Jolanta Fedak, która wielokrotnie "ścinała się" z uważanym za jednego z największych faworytów Tuska ministrem finansów Jackiem Rostowskim. "Zła chemia" - określają relacje między premierem a Fedak rozmówcy PAP w PO.

Premier mówił w wywiadzie także o tym, że najwięcej szans na współpracę nad konkretnymi ustawami, na przykład deregulacyjnymi, dostrzega w Ruchu Palikota. Także posłowie PO w nieoficjalnych rozmowach mówią, że nie chcą się zamykać na ewentualną współpracę z Palikotem, muszą się jednak najpierw przyjrzeć, jakich ludzi wprowadził do Sejmu. W środę o godz. 18.30 zarząd Platformy ma ocenić wynik wyborów parlamentarnych. Także w środę ma odbyć się kolejna tura rozmów premiera Donalda Tuska z szefem ludowców Waldemarem Pawlakiem.

We wtorek wieczorem, po powrocie marszałka Grzegorza Schetyny ze Lwowa, doszło do jego spotkania z Tuskiem w Kancelarii Premiera - poinformowała TVN24. Spotkanie takie miało odbyć się w poniedziałek, ale zostało przełożone.

PAP

[fot.platforma.org]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook