Jedynie prawda jest ciekawa


"PO wzmacnia Gronkiewicz-Waltz"

05.10.2013

Rozmowa z politologiem, Jackiem Kloczkowskim, z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: Hanna Gronkiewicz-Waltz została szefową stołecznej Platformy. Czy to sposób na wzmocnienie polityk czy szykowanie jej miękkiego lądowania po referendalnej porażce?

Jacek Kloczkowski: Musiałbym być głęboko osadzony w strukturach Platformy Obywatelskiej, by ocenić tę sprawę jednoznacznie. Patrząc z zewnątrz, można mieć wątpliwości, jaka jest racjonalność tego posunięcia. Sądzę, że to jednak należy interpretować, że to sygnał poparcia dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. Władze partii pokazują, że ma ona poparcie, mimo tego, że nie cieszy się wśród mieszkańców miasta dobrą opinią. Władze ugrupowania mogą sądzić, że w ten sposób wzmocnią pozycję polityk i pozwolą jej obronić stanowisko w stolicy.

Czyli to nie szykowanie miękkiego lądowania?

Oczywiście może tak się stać, że to będzie miękkie lądowanie dla Hanny Gronkiewicz-Waltz, jeśli ona przegra. Jednak to dla Platformy nie będzie korzystne wizerunkowo. Bowiem oznaczało będzie, że na czele swoich struktur w kluczowym dla niej mieście ma polityk, którą właśnie negatywnie zweryfikowano. A wszystko w mieście, które uchodzi za sprzyjające partii Tuska. Jeśli tak by się stało, to byłby znak, że ktoś w PO bardziej ceni interes Gronkiewicz-Waltz niż partii. Wątpię, by na takie sentymenty było w Platformie miejsce. W mojej ocenie to jest manewr obliczony na wzmocnienie prezydent przed referendum. Inną sprawą jest, na ile to może być skuteczne. Wydaje mi się, że nie będzie to miało znaczenia.

Od dawna słychać oskarżenia, że jedna czy druga strona upolitycznia referendum. Warto takie rzeczy mówić?

Referendum jest upolitycznione i upartyjnione. To oczywiste, bowiem rozmawiamy o bardzo ważnym dla hierarchii partyjnej polityku w bardzo ważnym mieście. Nie sposób więc referendum traktować inaczej niż akcji politycznej. Jednak to nie oznacza, że partyjne manewry są powiązane z niechęcią mieszkańców miasta. Oni nie przejmują się grami politycznymi czy walką partii, oni przejmują się tym, jak wygląda ich życie w mieście. I mają krytyczną ocenę tego, jak działa prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Rozgraniczanie sprawy na aspekt obywatelski czy aspekt polityczny nie ma większego sensu, nie w takim mieście jak Warszawa. Tu wszystkie wymiary sprawy się splatają. Nie jest jednak uprawnione mówienie, że w sprzeciwie wobec prezydent stolicy liczy się jedynie przynależność partyjna, a nie ocena jakości rządów w stolicy. Taka próba tłumaczenia jest nadużyciem.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook