Jedynie prawda jest ciekawa


"PO wzmacnia Gronkiewicz-Waltz"

05.10.2013

Rozmowa z politologiem, Jackiem Kloczkowskim, z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: Hanna Gronkiewicz-Waltz została szefową stołecznej Platformy. Czy to sposób na wzmocnienie polityk czy szykowanie jej miękkiego lądowania po referendalnej porażce?

Jacek Kloczkowski: Musiałbym być głęboko osadzony w strukturach Platformy Obywatelskiej, by ocenić tę sprawę jednoznacznie. Patrząc z zewnątrz, można mieć wątpliwości, jaka jest racjonalność tego posunięcia. Sądzę, że to jednak należy interpretować, że to sygnał poparcia dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. Władze partii pokazują, że ma ona poparcie, mimo tego, że nie cieszy się wśród mieszkańców miasta dobrą opinią. Władze ugrupowania mogą sądzić, że w ten sposób wzmocnią pozycję polityk i pozwolą jej obronić stanowisko w stolicy.

Czyli to nie szykowanie miękkiego lądowania?

Oczywiście może tak się stać, że to będzie miękkie lądowanie dla Hanny Gronkiewicz-Waltz, jeśli ona przegra. Jednak to dla Platformy nie będzie korzystne wizerunkowo. Bowiem oznaczało będzie, że na czele swoich struktur w kluczowym dla niej mieście ma polityk, którą właśnie negatywnie zweryfikowano. A wszystko w mieście, które uchodzi za sprzyjające partii Tuska. Jeśli tak by się stało, to byłby znak, że ktoś w PO bardziej ceni interes Gronkiewicz-Waltz niż partii. Wątpię, by na takie sentymenty było w Platformie miejsce. W mojej ocenie to jest manewr obliczony na wzmocnienie prezydent przed referendum. Inną sprawą jest, na ile to może być skuteczne. Wydaje mi się, że nie będzie to miało znaczenia.

Od dawna słychać oskarżenia, że jedna czy druga strona upolitycznia referendum. Warto takie rzeczy mówić?

Referendum jest upolitycznione i upartyjnione. To oczywiste, bowiem rozmawiamy o bardzo ważnym dla hierarchii partyjnej polityku w bardzo ważnym mieście. Nie sposób więc referendum traktować inaczej niż akcji politycznej. Jednak to nie oznacza, że partyjne manewry są powiązane z niechęcią mieszkańców miasta. Oni nie przejmują się grami politycznymi czy walką partii, oni przejmują się tym, jak wygląda ich życie w mieście. I mają krytyczną ocenę tego, jak działa prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Rozgraniczanie sprawy na aspekt obywatelski czy aspekt polityczny nie ma większego sensu, nie w takim mieście jak Warszawa. Tu wszystkie wymiary sprawy się splatają. Nie jest jednak uprawnione mówienie, że w sprzeciwie wobec prezydent stolicy liczy się jedynie przynależność partyjna, a nie ocena jakości rządów w stolicy. Taka próba tłumaczenia jest nadużyciem.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook