Jedynie prawda jest ciekawa


Po wyborach w Rosji: będzie "weselej"?

06.12.2011

Co oznaczają wyniki wyborów w Rosji dla sytuacji w tym kraju i polityki jego władz? W rozmowie ze Stefczyk.info Maria Przełomiec - dziennikarka specjalizująca się w sprawach wschodnich - tak ocenia sytuację:

Putin mówiąc, że wyniki wyborów naprawdę odzwierciedlają sytuację w kraju miał rację. Rozumiem, że rosyjski premier miał na myśli wyniki procentowe. Ja zaś mam na myśli wszystko, to co się w tej chwili dzieje w Rosji. Czyli również protesty, które miały miejsce tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników, protesty przeciwko fałszowaniu. Tudzież to co się działo w rosyjskim internecie. Kiedy wczoraj do niego zaglądałam był zalany informacjami o naruszeniach w trakcie wyborów. W tym sensie oczywiście wybory są obrazem tego co się dzieje w Rosji. Nie wygląda na to, aby jak mówił Putin zwiastowały one stabilny rozwój kraju. Warto zacytować tu prezydenta Miedwiediewa, który stwierdził, że nowy parlament będzie weselszy. Teraz wszyscy zastanawiają się co miał na myśli.

Pewne jest jedno „Jedna Rosja” straciła konstytucyjną większość, którą miała do tej pory. Zaś koncesjonowana opozycja, mam tu na myśli przede wszystkim LDPR Władimira Żyrinowskiego, ale również komunistów, którzy jednak ostatecznie karnie popierali posunięcia władz, tym razem dostali więcej głosów. Nie sądzę jednak, żeby Żyrinowski był atrakcyjny, jako oficjalny sojusznik. Bo jednak jego poglądy są dosyć kontrowersyjne, nie mówiąc już o zachowaniu. Przypomnę różne bójki, oblewanie wodą w parlamencie. Więcej głosów dostała również Sprawiedliwa Rosja, która po wyrzuceniu jej lidera ze stanowiska przewodniczącego rady federacji zbuntowała się wobec premiera.

Czy te partie staną się rzeczywistą opozycją? Nie wiem. Ale mogą próbować zyskać większą samodzielność, co oznacza, że będą więcej żądały za poparcie władzy. To nie wróży dobrze stabilności.

„Jedna Rosja” i tak ma zwykłą większość. Większość konstytucyjna nie jest potrzebna bardzo często. Właściwie te zmiany, które jej wymagały, czyli wydłużenie kadencji prezydenta, zmiany ordynacji wyborczej zostały już wprowadzone w poprzednim parlamencie. Nie wydaje mi się, żeby Jedna Rosja potrzebowała w tej chwili oficjalnego koalicjanta. Ma te 50 procent i tyle jej powinno wystarczyć.

Bardzo trudno teraz odpowiedzieć na pytanie, czy w Rosji będzie miała miejsce kontynuacja poprzedniej polityki. W tej chwili dosyć ważna będzie data 4 marca. A właśnie wtedy odbędą się wybory prezydenckie. Jeden z niezależnych portali internetowych przedstawił kilka scenariuszy zmian dla Rosji. Według jednego z nich następuje odgórna transformacja, klasa rządząca zaczyna żyć zgodnie z prawem, powstają dobre warunki dla prowadzenia biznesu, przywraca się realną politykę swobody obywatelskiej, ogranicza się władzę resortów siłowych. To jest wariant, w którym rządzący w Rosji musieliby o 180 stopni zmienić nie tylko swoje poglądy, ale i mentalność. Także to wydaje mi się mało realistyczne. Drugi wariant, to oddolna transformacja, która zdaniem autora tego artykułu już się zaczęła i czego dowodem są duże jak na Rosję wczorajsze protesty. Ona miałaby się rozpocząć od inicjatywy w internecie. Trzeci wariant, o  którym mówią polscy eksperci jest taki, że wybory dały niewłaściwy rezultat. A to tym gorzej dla wyborców. Czyli zaczynamy przykręcanie śruby. Dotychczasowe doświadczenie mówi, o tym, że najbardziej prawdopodobny jest wariant trzeci.

Miz

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook