Jedynie prawda jest ciekawa


Po Smoleńsku awans, po podsłuchach reforma?

02.09.2014

„Gdy okazało się, że państwo nie gwarantuje spokoju przy realizowaniu niegodziwych interesów, MSW zabiera się do zmian w BOR-ze”.

Gdy w Smoleńsku zginął śp. Prezydent Polski Lech Kaczyński, szef BOR gen. Marian Janicki, podobnie jak szefowie innych formacji specjalnych, otrzymał awans na kolejny stopień generalski. Obecnie, po wybuchu afery taśmowej, MSW zapowiada wzmocnienie Biura. Trudno o lepszą deklarację pokazującą, na czym zależy władzy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiada zakupy nowego sprzętu dla Biura Ochrony Rządu, więcej funkcjonariuszy realizujących bezpośrednio działania ochronne, ograniczenie kadry kierowniczej, łatwiejszy dostęp do informacji ABW i policji” - zapowiada „Nasz Dziennik”. Wskazuje, że MSW chce na ten cel wydać 1 mln złotych. „MSW planuje zakup sprzętu antypodsłuchowego, zmiany w BOR i specjalne szkolenia dla urzędników” - informuje gazeta.

Rząd stał się ofiarą swojego podejścia do państwa. Afera taśmowa pokazała po raz kolejny, że traktowanie przez premiera Donalda Tuska kwestii służb specjalnych daje fatalne skutki. Państwo jest dla PO źródłem interesów i własnych korzyści. Tu nie ma miejsca na odpowiedzialne działanie władzy. Widać to w rozmowach, jakie zarejestrowano, widać w nieskutecznym działaniu służb specjalnych, które nie zapobiegły nagrywaniu najważniejszych osób w państwie. Dziś można sądzić, że to służby kierują władzą, a nie władza służbami.

Ten patologiczny stan służb dał dramatyczne skutki w 2010 roku. Wtedy za brak profesjonalizmu życiem zapłacił Prezydent Polski i 95 obywateli kraju. Choć katastrofa smoleńska była największą porażką w historii BOR-u, jego szef otrzymał awans, a wiceszef parasol ochronny (mimo skierowania do sądu aktu oskarżenia ws. Pawła Bielawnego od ponad dwóch lat nie rozpoczął się jego proces). Widząc kolejne wpadki BORu już po 10/04 można sądzić, że nic w tej formacji się nie zmieniło po największej od dekad tragedii narodowej.

Sytuacja zmieniła się dopiero, gdy interesy obecnej władzy zostały zagrożone. Gdy okazało się, że rozłożony na łopatki system bezpieczeństwa państwa nie gwarantuje rządzącym spokoju przy realizowaniu niegodziwych interesów, MSW zabiera się do zmian w BOR-ze. Jednak nie ma się co łudzić, rządząca formacja nie ma zamiaru działać na rzecz dobra wspólnego i silnego państwa. Przynajmniej do dziś nic na to nie wskazuje...

Stanisław Żaryn
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook