Jedynie prawda jest ciekawa


Po Smoleńsku awans, po podsłuchach reforma?

02.09.2014

„Gdy okazało się, że państwo nie gwarantuje spokoju przy realizowaniu niegodziwych interesów, MSW zabiera się do zmian w BOR-ze”.

Gdy w Smoleńsku zginął śp. Prezydent Polski Lech Kaczyński, szef BOR gen. Marian Janicki, podobnie jak szefowie innych formacji specjalnych, otrzymał awans na kolejny stopień generalski. Obecnie, po wybuchu afery taśmowej, MSW zapowiada wzmocnienie Biura. Trudno o lepszą deklarację pokazującą, na czym zależy władzy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiada zakupy nowego sprzętu dla Biura Ochrony Rządu, więcej funkcjonariuszy realizujących bezpośrednio działania ochronne, ograniczenie kadry kierowniczej, łatwiejszy dostęp do informacji ABW i policji” - zapowiada „Nasz Dziennik”. Wskazuje, że MSW chce na ten cel wydać 1 mln złotych. „MSW planuje zakup sprzętu antypodsłuchowego, zmiany w BOR i specjalne szkolenia dla urzędników” - informuje gazeta.

Rząd stał się ofiarą swojego podejścia do państwa. Afera taśmowa pokazała po raz kolejny, że traktowanie przez premiera Donalda Tuska kwestii służb specjalnych daje fatalne skutki. Państwo jest dla PO źródłem interesów i własnych korzyści. Tu nie ma miejsca na odpowiedzialne działanie władzy. Widać to w rozmowach, jakie zarejestrowano, widać w nieskutecznym działaniu służb specjalnych, które nie zapobiegły nagrywaniu najważniejszych osób w państwie. Dziś można sądzić, że to służby kierują władzą, a nie władza służbami.

Ten patologiczny stan służb dał dramatyczne skutki w 2010 roku. Wtedy za brak profesjonalizmu życiem zapłacił Prezydent Polski i 95 obywateli kraju. Choć katastrofa smoleńska była największą porażką w historii BOR-u, jego szef otrzymał awans, a wiceszef parasol ochronny (mimo skierowania do sądu aktu oskarżenia ws. Pawła Bielawnego od ponad dwóch lat nie rozpoczął się jego proces). Widząc kolejne wpadki BORu już po 10/04 można sądzić, że nic w tej formacji się nie zmieniło po największej od dekad tragedii narodowej.

Sytuacja zmieniła się dopiero, gdy interesy obecnej władzy zostały zagrożone. Gdy okazało się, że rozłożony na łopatki system bezpieczeństwa państwa nie gwarantuje rządzącym spokoju przy realizowaniu niegodziwych interesów, MSW zabiera się do zmian w BOR-ze. Jednak nie ma się co łudzić, rządząca formacja nie ma zamiaru działać na rzecz dobra wspólnego i silnego państwa. Przynajmniej do dziś nic na to nie wskazuje...

Stanisław Żaryn
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook