Jedynie prawda jest ciekawa


PO-PSL: uchwalimy OFE, bez względu na konsekwencje

06.12.2013

Tak jak już pisałem koalicja Platformy i PSL-u jedzie w walcem przez Sejm w sprawie projektu ustawy o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE).

Po I czytaniu we wtorek projekt został skierowany tylko do komisji finansów publicznych (wcześniej każdy nawet dokonujący drobnych zmian w systemie emerytalnym, projekt ustawy był kierowany do komisji polityki społecznej i rodziny), która po paru godzinach obrad odrzuciła wszystkie poprawki zgłoszone przez kluby opozycyjne i skierowała go do II czytania.

To II czytanie odbyło się wczoraj i ku zaskoczeniu Platformy klub Solidarnej Polski złożył do tego projektu aż 999 poprawek.

Projekt znowu trafił do komisji finansów publicznych i w późnych godzinach wieczornych rządząca koalicja przy pomocy kolejnego tricku (traktując cały projekt ustawy jako poprawkę do ustawy „matki” z 1998) doprowadziła do tego, że zarówno poprawki klubu Prawa i Sprawiedliwości (złożyliśmy ich kilkanaście z tego 4 zasadnicze) ale i 999 poprawek Solidarnej Polski nie były już opiniowane i dzisiaj nie będą głosowane.

Dzisiaj więc odbędzie się na sali plenarnej ostateczne głosowanie w tej sprawie i wszystko wskazuje na to, że rządząca koalicja minimalną większością ale te zmiany w OFE przegłosuje.

Przypomnijmy tylko, że do tego projektu ustawy zgłoszono wiele uwag, a te najbardziej krytyczne, pochodziły od instytucji publicznych. Takie właśnie opinie przedstawiły między innymi: Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), Główny Urząd Statystyczny (GUS), Narodowy Bank Polski (NBP), Prokuratoria Generalna, a nawet Ministerstwo Transportu.

Na przykład krytyka rządowych propozycji zmian w OFE przedstawiona przez KNF, zwierała wiele trafnych spostrzeżeń, które powinny działać ostrzegawczo na rządzącą koalicję ale niestety nie zadziałały.

To najważniejsze to zwrócenie uwagi, że „wywłaszczenie” OFE z funduszu obligacyjnego, może w przyszłości rodzić zobowiązania odszkodowawcze naszego kraju wobec właścicieli Funduszy czyli PTE szczególnie tych zagranicznych.

Drugie z nich to uczynienie z OFE agresywnych funduszy akcji poprzez zakaz inwestowania przez nie w obligacje skarbowe albo te gwarantowane przez skarb państwa.

Trzecie to spowodowanie znacznego podniesienia udziału i roli inwestorów zagranicznych w finansowaniu polskiego długu publicznego poprzez umorzenie blisko 150 mld zł obligacji skarbowych, co wystawia cały rynek długu na ogromne ryzyko.

Z kolei zdaniem resortu transportu (jeszcze pod kierownictwem ministra Nowaka) zakaz inwestowania dla OFE w obligacje gwarantowane przez skarb państwa, oznacza pozbawienie płynności Krajowego Funduszu Drogowego, a to z kolei niemożność kontynuowania budowy dróg i wykorzystywania na ten cel środków z następnego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.

Klub Prawa i Sprawiedliwości zwracał uwagę w debacie o zmianach w OFE, na trzy istotne „bonusy”, bardzo korzystne dla towarzystw emerytalnych.

Pierwszy to rezygnacja z tzw. minimalnej wymagalnej rocznej stopy zwrotu, która do tej pory była ważnym instrumentem ochrony interesów ubezpieczonych w OFE. Jeżeli jaki Fundusz w danym roku takiej stopy nie osiągnął, dopłacić musiał jego właściciel czyli PTE.

Teraz takiego bezpiecznika już nie będzie więc skutki ewentualnych strat obciążą samych ubezpieczonych, nie ulega więc wątpliwości, że to jeden z największych prezentów rządu (kosztem ubezpieczonych na rzecz Funduszy).

Drugi bonus na rzecz Funduszy, to rezygnacja z obniżenia tzw. opłaty za zarządzanie, pobieranej co miesiąc przez Fundusze od całości zgromadzonych aktywów.

Wprawdzie w rządowym projekcie znajduje się zapis o obniżeniu o połowę prowizji od wpłacanej składki przez ubezpieczonych (z dotychczasowych 3,5% do 1,75%) ale to nie tutaj, są główne „frukta” OFE.

Otóż to właśnie opłata za zarządzanie była głównym źródłem dochodów OFE i ich właścicieli, przy dotychczasowych aktywach Funduszy w wysokości około 300 mld zł wynosiła około 1,5 mld zł rocznie więc nawet po umorzeniu 150 mld zł aktywów obligacyjnych ,będzie ona sięgała około 0,8 mld zł rocznie.

Wreszcie trzeci bonus, to możliwość inwestowania przez Fundusze za granicą (do tej pory ograniczona do 5% aktywów).

Wprawdzie powiększenie możliwości inwestowania następuje na skutek rozstrzygnięcia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu ale rządowa propozycja aby tą możliwość powiększyć aż do 30% aktywów, jest niewątpliwie kolejnym prezentem dla OFE i ich właścicieli w szczególności tych zagranicznych (a takich jest przecież w Polsce większość).

We wszystkich tych sprawach klub Prawa i Sprawiedliwości złożył stosowne poprawki (przywrócenie minimalnej stopy zwrotu, 5-krotne zmniejszenie opłaty za zarządzanie i ograniczenie inwestowania za granicą do 5% aktywów funduszu), a także i tą czwartą o obniżeniu progów ostrożnościowych o 7 punktów procentowych z 50% PKB do 43%PKB i z 55% PKB do 48% PKB aby nie pozwolić Platformie na dalsze zadłużanie naszego kraju.

Ponieważ wszystkie te poprawki zostały przez koalicję Platformy i PSL-u odrzucone będziemy głosowali przeciwko jej przyjęciu w dzisiejszym głosowaniu.

Konsekwencją przyjęcia ustawy o zmianach w OFE w kształcie przedłożenia rządowego, mogą być niestety wręcz niewyobrażalne odszkodowania dla właścicieli OFE czyli PTE, zasądzane przed międzynarodowymi trybunałami ale wtedy koalicji Platformy i PSL-u u sterów rządów w Polsce, najprawdopodobniej już nie będzie.


Zbigniew Kuźmiuk
[fot. Grzegorz Jakubowski]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook