Jedynie prawda jest ciekawa


PO-PSL: uchwalimy OFE, bez względu na konsekwencje

06.12.2013

Tak jak już pisałem koalicja Platformy i PSL-u jedzie w walcem przez Sejm w sprawie projektu ustawy o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE).

Po I czytaniu we wtorek projekt został skierowany tylko do komisji finansów publicznych (wcześniej każdy nawet dokonujący drobnych zmian w systemie emerytalnym, projekt ustawy był kierowany do komisji polityki społecznej i rodziny), która po paru godzinach obrad odrzuciła wszystkie poprawki zgłoszone przez kluby opozycyjne i skierowała go do II czytania.

To II czytanie odbyło się wczoraj i ku zaskoczeniu Platformy klub Solidarnej Polski złożył do tego projektu aż 999 poprawek.

Projekt znowu trafił do komisji finansów publicznych i w późnych godzinach wieczornych rządząca koalicja przy pomocy kolejnego tricku (traktując cały projekt ustawy jako poprawkę do ustawy „matki” z 1998) doprowadziła do tego, że zarówno poprawki klubu Prawa i Sprawiedliwości (złożyliśmy ich kilkanaście z tego 4 zasadnicze) ale i 999 poprawek Solidarnej Polski nie były już opiniowane i dzisiaj nie będą głosowane.

Dzisiaj więc odbędzie się na sali plenarnej ostateczne głosowanie w tej sprawie i wszystko wskazuje na to, że rządząca koalicja minimalną większością ale te zmiany w OFE przegłosuje.

Przypomnijmy tylko, że do tego projektu ustawy zgłoszono wiele uwag, a te najbardziej krytyczne, pochodziły od instytucji publicznych. Takie właśnie opinie przedstawiły między innymi: Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), Główny Urząd Statystyczny (GUS), Narodowy Bank Polski (NBP), Prokuratoria Generalna, a nawet Ministerstwo Transportu.

Na przykład krytyka rządowych propozycji zmian w OFE przedstawiona przez KNF, zwierała wiele trafnych spostrzeżeń, które powinny działać ostrzegawczo na rządzącą koalicję ale niestety nie zadziałały.

To najważniejsze to zwrócenie uwagi, że „wywłaszczenie” OFE z funduszu obligacyjnego, może w przyszłości rodzić zobowiązania odszkodowawcze naszego kraju wobec właścicieli Funduszy czyli PTE szczególnie tych zagranicznych.

Drugie z nich to uczynienie z OFE agresywnych funduszy akcji poprzez zakaz inwestowania przez nie w obligacje skarbowe albo te gwarantowane przez skarb państwa.

Trzecie to spowodowanie znacznego podniesienia udziału i roli inwestorów zagranicznych w finansowaniu polskiego długu publicznego poprzez umorzenie blisko 150 mld zł obligacji skarbowych, co wystawia cały rynek długu na ogromne ryzyko.

Z kolei zdaniem resortu transportu (jeszcze pod kierownictwem ministra Nowaka) zakaz inwestowania dla OFE w obligacje gwarantowane przez skarb państwa, oznacza pozbawienie płynności Krajowego Funduszu Drogowego, a to z kolei niemożność kontynuowania budowy dróg i wykorzystywania na ten cel środków z następnego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.

Klub Prawa i Sprawiedliwości zwracał uwagę w debacie o zmianach w OFE, na trzy istotne „bonusy”, bardzo korzystne dla towarzystw emerytalnych.

Pierwszy to rezygnacja z tzw. minimalnej wymagalnej rocznej stopy zwrotu, która do tej pory była ważnym instrumentem ochrony interesów ubezpieczonych w OFE. Jeżeli jaki Fundusz w danym roku takiej stopy nie osiągnął, dopłacić musiał jego właściciel czyli PTE.

Teraz takiego bezpiecznika już nie będzie więc skutki ewentualnych strat obciążą samych ubezpieczonych, nie ulega więc wątpliwości, że to jeden z największych prezentów rządu (kosztem ubezpieczonych na rzecz Funduszy).

Drugi bonus na rzecz Funduszy, to rezygnacja z obniżenia tzw. opłaty za zarządzanie, pobieranej co miesiąc przez Fundusze od całości zgromadzonych aktywów.

Wprawdzie w rządowym projekcie znajduje się zapis o obniżeniu o połowę prowizji od wpłacanej składki przez ubezpieczonych (z dotychczasowych 3,5% do 1,75%) ale to nie tutaj, są główne „frukta” OFE.

Otóż to właśnie opłata za zarządzanie była głównym źródłem dochodów OFE i ich właścicieli, przy dotychczasowych aktywach Funduszy w wysokości około 300 mld zł wynosiła około 1,5 mld zł rocznie więc nawet po umorzeniu 150 mld zł aktywów obligacyjnych ,będzie ona sięgała około 0,8 mld zł rocznie.

Wreszcie trzeci bonus, to możliwość inwestowania przez Fundusze za granicą (do tej pory ograniczona do 5% aktywów).

Wprawdzie powiększenie możliwości inwestowania następuje na skutek rozstrzygnięcia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu ale rządowa propozycja aby tą możliwość powiększyć aż do 30% aktywów, jest niewątpliwie kolejnym prezentem dla OFE i ich właścicieli w szczególności tych zagranicznych (a takich jest przecież w Polsce większość).

We wszystkich tych sprawach klub Prawa i Sprawiedliwości złożył stosowne poprawki (przywrócenie minimalnej stopy zwrotu, 5-krotne zmniejszenie opłaty za zarządzanie i ograniczenie inwestowania za granicą do 5% aktywów funduszu), a także i tą czwartą o obniżeniu progów ostrożnościowych o 7 punktów procentowych z 50% PKB do 43%PKB i z 55% PKB do 48% PKB aby nie pozwolić Platformie na dalsze zadłużanie naszego kraju.

Ponieważ wszystkie te poprawki zostały przez koalicję Platformy i PSL-u odrzucone będziemy głosowali przeciwko jej przyjęciu w dzisiejszym głosowaniu.

Konsekwencją przyjęcia ustawy o zmianach w OFE w kształcie przedłożenia rządowego, mogą być niestety wręcz niewyobrażalne odszkodowania dla właścicieli OFE czyli PTE, zasądzane przed międzynarodowymi trybunałami ale wtedy koalicji Platformy i PSL-u u sterów rządów w Polsce, najprawdopodobniej już nie będzie.


Zbigniew Kuźmiuk
[fot. Grzegorz Jakubowski]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook