Jedynie prawda jest ciekawa

PO partią nihilizmu

05.10.2011

Prawica Rzeczypospolitej wzywa liderów PiS, PO oraz PSL, by zawarli pakt dla Rzeczypospolitej.

„Wasze partie dostaną wspólnie większość głosów w niedzielnych wyborach do Sejmu. Zawrzyjcie więc jeszcze przed wyborami Pakt dla Rzeczypospolitej i wspólnie zagrodźcie drogę rewolucji nihilizmu, która zagraża Polsce. Większość głosów, które otrzymacie, zobowiązuje Was, by dać Polsce rząd bez partii panów Palikota i Napieralskiego, rząd wolny od presji wymierzonej w cały ład moralny życia społecznego” – pisze Marek Jurek, były marszałek Sejmu.

Zaznacza, że „dla premiera Donalda Tuska zawarcie tego paktu to również okazja do zadośćuczynienia za lata promocji politycznej pana Palikota i wykorzystywanie jego skrajnych poglądów nie tylko do ataków na przeciwników politycznych, ale do dewastacji szacunku dla Państwa i debaty publicznej jako takiej”.

Bartłomiej Radziejewski, redaktor naczelny kwartalnika „Rzeczy Wspólne”, do apelu lidera Prawicy Rzeczypospolitej podchodzi sceptycznie. „Według mnie Marek Jurek myli skutek z przyczyną. To nie Janusz Palikot jest źródłem tego, co były Marszałek Sejmu nazywa rewolucją nihilizmu. On jest jej produktem. Choć oczywiście ewentualna obecność partii w rządzie tę "rewolucję" będzie wzmacniać. To powoduje, że realizacja apelu lidera Prawicy Rzeczypospolitej miałaby sens” – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Dziennikarz podkreśla jednak, że „w przededniu wyborów nie ma na szans” na zgodę na postulaty Marka Jurka. „Przecież PO rywalizuje z Palikotem o głosy. Twarde „nie” dla koalicji z nim nie jest więc dziś dla Platformy do zaakceptowania. Natomiast po wyborach możliwość takiego sojuszu będzie zależała od sejmowej arytmetyki, a nie od wartości” – tłumaczy Radziejewski. Zaznacza, że polityczny sens „apelu Marka Jurka sprowadza się do dyskredytacji moralnej Platformy Obywatelskiej i jest gestem pośredniego wsparcia PiS”. „To PO wykreowała Palikota, to ona może go wkrótce potrzebować jako koalicjanta” – dodaje.

Bartłomiej Radziejewski w rozmowie z portalem Stefczyk.info zaznacza, że wbrew słowom Jurka SLD nie jest bardziej nihilistyczne niż Platforma Obywatelska. „Również twierdzenie, że nihilizm jest związany tylko z lewicowością, jest nieuprawnione. PO przyniosła większe szkody ładowi moralnemu niż lewica, rekordowo brutalizując debatę publiczną i pogłębiając społeczne podziały. Niesiołowski w roli wicemarszałka Sejmu, Palikot jako ważny polityk, przebieg sporu o krzyż, Nergal w TVP – to tylko niektóre przykłady. To PO jest dziś najważniejszą polityczną reprezentacją polskiego nihilizmu” – tłumaczy redaktor naczelny „Rzeczy Wspólnych”.

saż
[Fot. J. Palikot, S. Niesiołowski, PAP/Paweł Kula]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook