Jedynie prawda jest ciekawa


PO odrzuca projekt bo zgłosił go PiS

16.06.2012

Na początku obecnej kadencji klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości złożył do laski marszałkowskiej projekt zupełnie nowej kompleksowej ustawy o podatku dochodowym. Projekt ten łączył dotychczasowe oddzielne trzy ustawy podatkowe: o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym, zawierał się na 200 stronach (wspomniane 3 ustawy łącznie liczą aż 400 stron) i znacząco upraszczał rozliczanie się z podatków dochodowych wprowadzając zaledwie 2 stronicową deklarację podatkową.

Przełomowe rozwiązania zawarte w tym projekcie dotyczyły wprowadzenia zasady odliczenia wydatków inwestycyjnych podatnika od dochodu do opodatkowania (i to zarówno w odniesieniu do osób fizycznych jak i osób prawnych), możliwości odliczenia rzeczywistych kosztów uzyskania przychodów związanych z zatrudnieniem a także rosnącej ulgi podatkowej wraz ze wzrostem ilości dzieci w rodzinie.

Głównym jednak powodem złożenia tego projektu oprócz chęci znaczącego uproszczenia przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych, była poprawa wydajności podatków dochodowych, ponieważ od kilku lat mimo wzrostu gospodarczego wpływy z podatków dochodowych nie tylko nie rosną w zaplanowanym przez ministra finansów tempie, a w niektórych latach wręcz są wyraźnie niższe od tych zaplanowanych.

Zdaniem ekspertów przygotowujących ten projekt tylko rozwiązania zachęcające podatników do ujawniania swoich dochodów (a takim rozwiązaniem była między innymi możliwość odliczenia wydatków inwestycyjnych od podstawy opodatkowania), mogą spowodować przełom w polskim systemie podatkowym.

W ostatnich latach bowiem gołym okiem widać, że niektóre dziedziny naszego gospodarczego życia regularnie unikają płacenia pełnych podatków, a minister finansów wręcz przechodzi nad tym do porządku dziennego.

Żeby nie być gołosłownym przytoczę tylko dwa przykłady tego rodzaju „optymalizacji podatkowej” dokonywanej przez sektor finansowy i sektor handlu wielkopowierzchniowego.

20 największych firm handlowych w Polsce (jak się można domyślać większość z nich to firmy z przewagą kapitału zagranicznego), których obroty w roku 2010 osiągnęły aż 120 mld zł zapłaciły tylko około 600 mln zł podatku dochodowego, a więc mniej niż 0,5% ich obrotów, jednocześnie wykazując od lat rentowność od 1-2%. Trudno wręcz sobie wyobrazić aby zagraniczni właściciele tolerowali tak niską rentowność zaangażowania kapitału przez wiele lat.

Podobnie jest z obciążeniem podatkiem dochodowym sektora finansowego w szczególności bankowego. Na przykład w 2010 roku przychody sektora finansowego stanowiły blisko 60% przychodów w całej gospodarce, natomiast sektor ten wpłacił zaledwie co szóstą złotówkę podatku dochodowego CIT, a więc wpłaty tego sektora wyniosły około 17% całości wpływów tego podatku.

Oznacza to ni mniej ni więcej, że w obydwu przypadkach podmioty te dosyć swobodnie kształtują sobie w Polsce podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym wliczając wszystko co możliwe i niemożliwe w koszty uzyskania przychodu.

Nasz projekt te możliwości poważnie ograniczał.

Właśnie w tym tygodniu projekt tego podatku doczekał się pierwszego czytania w Sejmie. Niestety nie podobał się on w rządzącej Platformie i wczoraj został odrzucony głosami posłów rządzącej koalicji.

Głównym powodem takiego właśnie głosowania był jak sądzę swoisty wstyd, że partia opozycyjna potrafiła przygotować tak przełomowy projekt ustawy, a rządząca już od blisko 5 lat koalicja dysponująca całym aparatem ministerstwa finansów nie była w stanie przygotować nic oprócz kilkudziesięciu drobnych nowelizacji ustaw podatkowych.

Trudno, zrobiliśmy co było można w tej sprawie, a Platforma po raz kolejny pokazała, że najważniejsze interesy naszego państwa ma zwyczajnie za nic.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook