Jedynie prawda jest ciekawa


Po odejściu Pawlaka w koalicji coraz ciekawiej

20.11.2012

Już po kilkunastu godzinach od wyboru widać wyraźnie jak nowy prezes PSL-u Janusz Piechociński, jest nieprzygotowany do objęcia tej funkcji.

Przez pierwsze kilkanaście godzin utrzymywał, że namówi poprzedniego prezesa PSL-u Waldemara Pawlaka, na pozostanie w rządzie i wykonywanie obowiązków wicepremiera i ministra gospodarki przez kilka najbliższych miesięcy.

A przecież zna Pawlaka od ponad 20 lat i powinien wiedzieć, że jeżeli ten zapowiedział dymisję i to wcale nie pod wpływem emocji związanych z przegraną ale raczej kierując się zdrowym rozsądkiem, to tej decyzji nie zmieni.

I tak się stało. Piechociński więc już na początku swojego prezesowania przegrał spektakularnie dwa razy. Zaraz po wyborze na prezesa zarekomendował na stanowisko przewodniczącego Rady Naczelnej, Adama Jarubasa, marszałka województwa świętokrzyskiego ale delegaci na Kongres zaufali Jarosławowi Kalinowskiemu, współpracującemu przez ostatnie 7 lat właśnie z Pawlakiem.

Wczoraj wieczorem okazało się, że także Pawlak nie ulegnie prośbom Piechocińskiego i składa rezygnację zarówno z funkcji wicepremiera jak i stanowiska ministra gospodarki. Ba zwrócił Piechocińskiemu uwagę, że jeżeli sięga się po władzę polityczną, to trzeba mieć odwagę, ponosić tego konsekwencje w postaci wejścia do rządu.

Piechociński wygrał wybory na prezesa PSL-u dlatego, że obiecywał więcej (tak przynajmniej publicznie twierdzi Pawlak), a to więcej to między innymi zapowiedziana przez niego na Kongresie renegocjacja umowy koalicyjnej.

Już więc na początku swojego prezesowania dostał od Donalda Tuska sygnał jak te renegocjacje mogą wyglądać.

Piechociński na konferencji prasowej mówił, że będzie miał rozmowę wieczorem z premierem Tuskiem, a jednocześnie rzecznik rządu Paweł Graś na Twitterze napisał, że szef rządu spotka się wieczorem z wicepremierem Pawlakiem i odbędzie rozmowę telefoniczną z Piechocińskim.

Ten początek kontaktów koalicyjnych nie wygląda więc dla nowego prezesa PSL-u najlepiej i niespecjalnie daje nadzieję głosującym na niego delegatom, że w koalicji nastąpią jakieś zmiany wzmacniające pozycję PSL-u.

Wygląda więc na to, że sam Piechociński będzie musiał wejść do rządu i objąć funkcje wicepremiera i ministra gospodarki. Premier Tusk raczej nie będzie skłonny oddać mu resortu transportu, tylko dlatego, że tą problematyką zajmuje się on od lat w Sejmie.

Skasuje to ostatecznie możliwość bycia w koalicji rządzącej i w opozycji jednocześnie, co Piechociński do tej pory uprawiał regularnie. Ponieważ często występował w mediach, to przykładów jego opozycyjnych wypowiedzi przez ostatnie 5 lat jest aż nadto. Więcej takich wypowiedzi miał tylko poseł Kłopotek.

O renegocjacjach umowy koalicyjnej pomiędzy Platformą i PSL-em, nie może być chyba mowy, skoro nowy prezes tej partii może rozmawiać z premierem Tuskiem na początku swej misji, tylko przez telefon.

Wszystko to to jednak tylko przedsmak tego co może się wydarzyć pod koniec obecnego tygodnia. W najbliższy czwartek i piątek obędą się Brukseli negocjacje dotyczące ostatecznego kształtu budżetu UE na lata 2014-2020.

Premier Tusk przyjął strategię „odpuszczenia” środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i walki tylko o pieniądze z Funduszu Spójności. Wyrazem tego było wymienienie w Sejmie kwoty tylko 100 mld zł (25 mld euro) na ten cel, podczas gdy w projekcie budżetu UE dla Polski w ramach WPR Komisja Europejska przygotowała kwotę 35 mld euro. Jeżeli poważnie przyjmiemy deklaracje kolejnych ministrów rolnictwa z PSL-u, że dążą do wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników, to trzeba się starać o dodatkowe 7 mld euro.

Takich pieniędzy na WPR raczej nie będzie i odpowiedzialnością polityczną za to obciążony będzie PSL jeżeli taki budżet zaakceptuje.

Wygląda więc na to, że w koalicji Platforma-PSL, może być w najbliższych tygodniach bardzo ciekawie.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook