Jedynie prawda jest ciekawa


PO miesza w BGK?

09.08.2013

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów lobbował za tym projektem, myśląc zapewne o swojej przyszłej pracy.

Stefczyk.info: Piętnastu senatorów PO zaproponowało wyłączenie Banku Gospodarstwa Krajowego z ustawy kominowej, która ustala poziomy płac wobec komercyjnych podmiotów państwowych.

Senator Marek Martynowski: Tak, piętnastu senatorów Platformy podpisało się pod projektem, według którego zarząd Banku Gospodarstwa Krajowego miałby być wyłączony spod tzw. kominówki. W tej chwili członkowie zarządu mogą zarabiać około 300 tys. zł. rocznie.

Jak senatorowie argumentują ten projekt?

W uzasadnieniu napisali m.in., że aby zapewnić profesjonalne zarządzanie Bankiem Gospodarstwa Krajowego konieczne jest wprowadzenie większych zarobków dla zarządu. Wczoraj podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Wojciech Kowalczyk, podczas dyskusji w Senacie bardzo ochoczo i energicznie bronił tego projektu, tak jakby był to jego pomysł.

Dzisiaj było głosowanie nad projektem.

Tak i uważam jego wynik za wielki sukces Prawa i Sprawiedliwości. Złożyliśmy wniosek o odrzucenie tej ustawy. Stosunkiem 41:33 przy trzech wstrzymujących od głosu udało nam się odrzucić ten projekt. Co jest ciekawe, dwóch deputowanych, którzy podpisali się pod wnioskiem dziś zagłosowało przeciwko temu projektowi. Kolejnych dwóch było nieobecnych podczas głosowania, będąc jednak na sali. Nawet minister Bieńkowska była za odrzuceniem tego wniosku, głosując wbrew swojemu koalicyjnemu, rządowemu projektowi.

Dlaczego państwo są przeciwni tym zmianom?

Jest to wbrew polityce oszczędnościowej, która jest tak ważna w czasach kryzysu. Na ten koronny argument senatorowie PO odpowiadali bardzo wymijająco, wijąc się i gubiąc w zeznaniach. Mówili, że członkowie zarządu powinni dużo więcej zarabiać, że banki komercyjne nie stosują kominówek, a ta ustawa regulująca poziomy płac przeszkadza w ściągnięciu profesjonalistów do BGK. Jednak, co ciekawe – już rada nadzorcza, którą kieruje bezpośrednio minister Kowalczyk, według proponowanego projektu, nie byłaby wyłączona spod kominówki. Wskazuje to na to, podążając argumentacją senatorów PO, że rada nadzorcza mogłaby być nieprofesjonalna, a zarząd musiałby składać się ze specjalistów – to się w ogóle nie trzyma kupy.

Jednak warto zauważyć, że zarobki w instytucjach państwowych, jak np. BGK czy NBP nie należą do wysokich. Jest to korupcjogenne i faktycznie odstrasza profesjonalistów, którzy wolą zarabiać więcej i pracować w sektorach prywatnych. Czy jakaś konieczność zmiany ustawy kominowej istnieje?

Jeżeli pojawiłby się projekt ustawy kominowej sporządzonej przez rząd i zaopiniowanej przez wszystkich ministrów, można wtedy by było merytorycznie rozmawiać czy ustawa kominowa jest potrzeba czy nie. Natomiast w przypadku, gdzie chciano zrobić wyjątek tylko i wyłącznie dla Banku Gospodarstwa Krajowego, jest to dosyć dziwne. Szczególnie, że w BGK kiedyś jako dyrektor, później wiceprezes pracował obecny podsekretarz stanu w MF Kowalczyk. Rozmawiał on wczoraj także z grupą senatorów, lobbując poniekąd za tym projektem, myśląc zapewne o swojej przyszłej pracy.  

not. mc

[fot. sxc.hu]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook