Jedynie prawda jest ciekawa


Po lex Agora - mamy lex Trwam?

26.02.2013

Wkrótce zostanie rozstrzygnięty konkurs, rozpisany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, na zagospodarowanie czterech kolejnych miejsc na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX 1). Konkurs dotyczy miedzy innymi kanału społeczno-religijnego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie chce ujawnić, jakimi kryteriami będzie się kierować w postępowaniu koncesyjnym w tym oceną wniosków składanych przez poszczególnych nadawców. Z niewiadomych powodów, i wbrew zasadom prawa odmówiła wskazania kryteriów ekonomicznych, jakimi będzie się posługiwała w związku z badaniem tzw. wiarygodności finansowej podmiotów ubiegających się o koncesje. Wątpliwości jest więcej. Krajowa Rada poinformowała także, że podmiot ubiegający się w rozpisanym konkursie na częstotliwość w cyfrowym systemie naziemnym nie musi nadawać swojego programu, co więcej – nie musi nawet posiadać jakiegokolwiek dorobku i zaplecza technicznego.

Takie określenie reguł przyznawania koncesji doprowadzi do tego, że koncesje mogą być przyznane podmiotom bez żadnego doświadczenia w prowadzeniu działalności telewizyjnej, powstałym tylko na użytek procesu koncesyjnego. Pominięty może być nadawca z długoletnim doświadczeniem w nadawaniu programu telewizyjnego jak Telewizja Trwam.

Dlatego konieczne jest, aby Centralne Biuro Antykorupcyjne stale czuwało nad prawidłowością i transparentnością procesu koncesyjnego. To wręcz obowiązek CBA. CBA musi być tam, gdzie przyznawane są warte wiele milionów koncesje.

W ostatnim czasie mieliśmy wiele przykładów działań korupcyjnych, które miały miejsce przy przyznawaniu koncesji czy dużych zamówieniach publicznych. W grudniu 2011 r funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zatrzymali wysokiej rangi urzędników Ministerstwa Środowiska, podejrzanych o przyjęcie znaczących korzyści materialnych przy wydawaniu koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Kilka miesięcy wcześniej Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało ważnych urzędników ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którzy podejrzewani są o korupcję w związku z procesem zakupu i dostawy sprzętu i usług teleinformatycznych, realizowanych przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA.

Jest jeszcze jeden argument natury historycznej. Afera Rywina dotyczyła zmian w prawie medialnym, a jej ważny wątek rozegrał się właśnie w gabinetach urzędników Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tworzono wówczas prawo tak, aby Agora nie mogła kupić telewizji. Takie tworzenie prawa przeciw jednemu podmiotowi medialnemu określono mianem lex Agora. Kiedyś było lex Agora czy dziś mamy do czynienia z lex Trwam?

Marcin Mastalerek

[fot. PAP/J.Kamiński]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook