Jedynie prawda jest ciekawa


Po lex Agora - mamy lex Trwam?

26.02.2013

Wkrótce zostanie rozstrzygnięty konkurs, rozpisany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, na zagospodarowanie czterech kolejnych miejsc na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX 1). Konkurs dotyczy miedzy innymi kanału społeczno-religijnego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie chce ujawnić, jakimi kryteriami będzie się kierować w postępowaniu koncesyjnym w tym oceną wniosków składanych przez poszczególnych nadawców. Z niewiadomych powodów, i wbrew zasadom prawa odmówiła wskazania kryteriów ekonomicznych, jakimi będzie się posługiwała w związku z badaniem tzw. wiarygodności finansowej podmiotów ubiegających się o koncesje. Wątpliwości jest więcej. Krajowa Rada poinformowała także, że podmiot ubiegający się w rozpisanym konkursie na częstotliwość w cyfrowym systemie naziemnym nie musi nadawać swojego programu, co więcej – nie musi nawet posiadać jakiegokolwiek dorobku i zaplecza technicznego.

Takie określenie reguł przyznawania koncesji doprowadzi do tego, że koncesje mogą być przyznane podmiotom bez żadnego doświadczenia w prowadzeniu działalności telewizyjnej, powstałym tylko na użytek procesu koncesyjnego. Pominięty może być nadawca z długoletnim doświadczeniem w nadawaniu programu telewizyjnego jak Telewizja Trwam.

Dlatego konieczne jest, aby Centralne Biuro Antykorupcyjne stale czuwało nad prawidłowością i transparentnością procesu koncesyjnego. To wręcz obowiązek CBA. CBA musi być tam, gdzie przyznawane są warte wiele milionów koncesje.

W ostatnim czasie mieliśmy wiele przykładów działań korupcyjnych, które miały miejsce przy przyznawaniu koncesji czy dużych zamówieniach publicznych. W grudniu 2011 r funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zatrzymali wysokiej rangi urzędników Ministerstwa Środowiska, podejrzanych o przyjęcie znaczących korzyści materialnych przy wydawaniu koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Kilka miesięcy wcześniej Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało ważnych urzędników ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którzy podejrzewani są o korupcję w związku z procesem zakupu i dostawy sprzętu i usług teleinformatycznych, realizowanych przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA.

Jest jeszcze jeden argument natury historycznej. Afera Rywina dotyczyła zmian w prawie medialnym, a jej ważny wątek rozegrał się właśnie w gabinetach urzędników Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tworzono wówczas prawo tak, aby Agora nie mogła kupić telewizji. Takie tworzenie prawa przeciw jednemu podmiotowi medialnemu określono mianem lex Agora. Kiedyś było lex Agora czy dziś mamy do czynienia z lex Trwam?

Marcin Mastalerek

[fot. PAP/J.Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook