Jedynie prawda jest ciekawa


"Po Gronkiewicz-Waltz w Warszawie nie pozostanie nic"

28.09.2013

"Odwołanie prezydent Warszawy to polityczne wotum nieufności całej partii."

Referendum w Warszawie już tuż-tuż, bo za dwa tygodnie. Wybór warszawiaków – czy Hanna Gronkiewicz-Waltz pozostanie prezydentem stolicy, czy może zostanie przez mieszkańców zdymisjonowana, to nie tylko ważna decyzja dla przyszłości Warszawy. To pokaże też realną kondycję dwóch największych partii – Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.

„Jeśli więc „partia modernizacji, miłości i dialogu” nie znajduje poparcia w mieście, które przynajmniej w sensie marketingowym symbolizuje jej aspiracje, jest to poważne uderzenie w wizerunek i społeczną atrakcyjność tego ugrupowania” - mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Jan Filip Staniłko – ekspert w dziedzinie ekonomi politycznej.

Jak zauważa Staniłko, Hanna Gronkiewicz-Waltz, poza tym, że jest prezydentem Warszawy, to jest też wiceprzewodniczącą partii – głosowanie w sprawie jej odwołania to będzie polityczne wotum nieufności całej partii. „Może pomóc jej [Platformie – przyp. red.] upaść” - stwierdza Staniłko. Ekspert dodaje, że ewentualna przegrana prezydent Warszawy może być przełomowym momentem dla PiS-u. 

„ PiS zatrzymało się w sondażach po zwyżce, jaką zanotowało późną wiosną i latem. (…) Jeśli więc teraz udałoby się odwołać Hannę Gronkiewicz-Waltz, byłoby to symboliczne wyciągnięcie wielkiej cegły z muru, który już się chwieje i może się zawalić Platformie na głowę. To może dodać opozycji nowej dynamiki”

Jan Filip Staniłko podkreśla, że o odwołaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz zadecyduje przede wszystkim frekwencja, której wymóg zazwyczaj ciężko jest spełnić. Tymczasem środowiska sprzyjające prezydent stolicy – przede wszystkim Platforma  - grają właśnie na obniżenie frekwencji. 

Ekspert od ekonomii politycznej podkreśla, że PiS ma teraz ułatwioną sytuację, którą powinien mądrze wykorzystać. „Z górki jest o tyle, że nie tylko tzw. zwykli ludzie, ale również społeczne elity, a więc właściciele kapitału, decydenci lokalni, są źli na Tuska. (...) Jest to dobry moment, by wyjść z ofertą do tej części elektoratu, która porzuca PO, a nie jest jeszcze zagospodarowana przez PiS. Wydaje się, że PiS i prezes Kaczyński dużo więcej uwagi poświęcają zabijaniu rachitycznych ruchów na prawym krańcu sceny.”

Staniłko zwraca uwagę, że zniechęcenie ludzi do Platformy jest wynikiem tego, że partia rządząca ma poczucie „wszechwładzy, bezkarności i samozadowolenia”. „W stolicy Polski problemem są na pewno źle prowadzone, opóźnione, drogie i fatalnie zsynchronizowane inwestycje. Wielkim problemem dla warszawiaków jest skala korków, ponieważ jest to modernistyczne miasto przyjazne dla samochodów. (...) Poza tym kryzys finansowy również dotknął stolicę i zmusił ją do dużego zacieśnienia budżetu. Nastąpiło więc obniżenie poziomu usług publicznych, np. likwidacja przedszkoli, szkół, dostępności służby zdrowia i drastyczny wzrost kosztów widoczny np. w cenach biletów miejskich. To wszystko daje obraz prezydent, która jest tą „chytrą babą z ratusza”, która zabiera, niewiele daje w zamian, a do tego piętrzy problemy. Przeglądając warszawski dodatek „Gazety Wyborczej”, widać, że w tym środowisku jest wielkie rozczarowanie. Faktem jest, że współczesnej Warszawie nadały charakter inwestycje wymyślone lub rozpoczęte przez Lecha Kaczyńskiego, takie jak Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, rewitalizacja Krakowskiego Przedmieścia czy niezrealizowane przez Gronkiewicz-Waltz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ona je tylko kontynuowała. Tymczasem teraz po niej nie zostaje nic, poza symbolicznie zalaną stacją metra” - stwierdza Jan Filip Staniłko. 

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,"Nasz Dziennik"

[fot. PAP/Tomasz Gzell]Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook