Jedynie prawda jest ciekawa


"Po Gronkiewicz-Waltz w Warszawie nie pozostanie nic"

28.09.2013

"Odwołanie prezydent Warszawy to polityczne wotum nieufności całej partii."

Referendum w Warszawie już tuż-tuż, bo za dwa tygodnie. Wybór warszawiaków – czy Hanna Gronkiewicz-Waltz pozostanie prezydentem stolicy, czy może zostanie przez mieszkańców zdymisjonowana, to nie tylko ważna decyzja dla przyszłości Warszawy. To pokaże też realną kondycję dwóch największych partii – Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.

„Jeśli więc „partia modernizacji, miłości i dialogu” nie znajduje poparcia w mieście, które przynajmniej w sensie marketingowym symbolizuje jej aspiracje, jest to poważne uderzenie w wizerunek i społeczną atrakcyjność tego ugrupowania” - mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Jan Filip Staniłko – ekspert w dziedzinie ekonomi politycznej.

Jak zauważa Staniłko, Hanna Gronkiewicz-Waltz, poza tym, że jest prezydentem Warszawy, to jest też wiceprzewodniczącą partii – głosowanie w sprawie jej odwołania to będzie polityczne wotum nieufności całej partii. „Może pomóc jej [Platformie – przyp. red.] upaść” - stwierdza Staniłko. Ekspert dodaje, że ewentualna przegrana prezydent Warszawy może być przełomowym momentem dla PiS-u. 

„ PiS zatrzymało się w sondażach po zwyżce, jaką zanotowało późną wiosną i latem. (…) Jeśli więc teraz udałoby się odwołać Hannę Gronkiewicz-Waltz, byłoby to symboliczne wyciągnięcie wielkiej cegły z muru, który już się chwieje i może się zawalić Platformie na głowę. To może dodać opozycji nowej dynamiki”

Jan Filip Staniłko podkreśla, że o odwołaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz zadecyduje przede wszystkim frekwencja, której wymóg zazwyczaj ciężko jest spełnić. Tymczasem środowiska sprzyjające prezydent stolicy – przede wszystkim Platforma  - grają właśnie na obniżenie frekwencji. 

Ekspert od ekonomii politycznej podkreśla, że PiS ma teraz ułatwioną sytuację, którą powinien mądrze wykorzystać. „Z górki jest o tyle, że nie tylko tzw. zwykli ludzie, ale również społeczne elity, a więc właściciele kapitału, decydenci lokalni, są źli na Tuska. (...) Jest to dobry moment, by wyjść z ofertą do tej części elektoratu, która porzuca PO, a nie jest jeszcze zagospodarowana przez PiS. Wydaje się, że PiS i prezes Kaczyński dużo więcej uwagi poświęcają zabijaniu rachitycznych ruchów na prawym krańcu sceny.”

Staniłko zwraca uwagę, że zniechęcenie ludzi do Platformy jest wynikiem tego, że partia rządząca ma poczucie „wszechwładzy, bezkarności i samozadowolenia”. „W stolicy Polski problemem są na pewno źle prowadzone, opóźnione, drogie i fatalnie zsynchronizowane inwestycje. Wielkim problemem dla warszawiaków jest skala korków, ponieważ jest to modernistyczne miasto przyjazne dla samochodów. (...) Poza tym kryzys finansowy również dotknął stolicę i zmusił ją do dużego zacieśnienia budżetu. Nastąpiło więc obniżenie poziomu usług publicznych, np. likwidacja przedszkoli, szkół, dostępności służby zdrowia i drastyczny wzrost kosztów widoczny np. w cenach biletów miejskich. To wszystko daje obraz prezydent, która jest tą „chytrą babą z ratusza”, która zabiera, niewiele daje w zamian, a do tego piętrzy problemy. Przeglądając warszawski dodatek „Gazety Wyborczej”, widać, że w tym środowisku jest wielkie rozczarowanie. Faktem jest, że współczesnej Warszawie nadały charakter inwestycje wymyślone lub rozpoczęte przez Lecha Kaczyńskiego, takie jak Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, rewitalizacja Krakowskiego Przedmieścia czy niezrealizowane przez Gronkiewicz-Waltz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ona je tylko kontynuowała. Tymczasem teraz po niej nie zostaje nic, poza symbolicznie zalaną stacją metra” - stwierdza Jan Filip Staniłko. 

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,"Nasz Dziennik"

[fot. PAP/Tomasz Gzell]Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook