Jedynie prawda jest ciekawa

Po co Millerowi SLD?

11.12.2011

Już na dwa miesiące przed wyborami, napisałem, że jeśli Grzegorzowi Napieralskiemu się nie uda (a widać było pierwsze symptomy kłopotów ze strategia i wizerunkiem), to partię odbierze mu Leszek Miller.

Właśnie on, a nie kreowany na ewentualnego zwierzchnika przez bliskie PO skrzydło partii Ryszard Kalisz, typ facecjonisty i celebryty, niezdolny ani do ciężkiej pracy, ani do przewodzenia komukolwiek.

Było dla mnie oczywiste, że Napieralski umieszczając Millera na liście poselskiej Sojuszu, wpuszcza lisa do kurnika. Zaprasza  do swojego bliskiego otoczenia samca alfa, który łatwo przekona wszystkich, że jest bardziej niezastąpiony niż poprzedni blady lider. Tak się też stało, a komentatorom, którzy brali na serio zapewnienia Millera, że nie chce kandydować, najpierw na szefa klubu, a potem partii, szczerze współczuję.

Ale łatwe przejęcie SLD nie oznacza sukcesu w jego prowadzeniu. Miller ma jeden dar, którego nie miał Napieralski: wszyscy traktują go poważnie. W dużej mierze zapomniano mu kompromitacje epoki afery Rywina. Widzi się w nim siwowłosego męża stanu. Utwierdza tę reputację zręcznymi wystąpieniami i bon motami.

Jednak na tym atuty Millera się kończą. Rozumiemy, że postawił na niezależność organizacyjną SLD (tak jak stawiał na nią wcześniej Napieralski), więc odrzucił niejasną koncepcję Kwaśniewskiego aliansów z Palikotem. Na lewicy nie ma w obecnej chwili miejsca dla kilku współliderów. Ktoś musi przegrać. Rozumiemy też, że Miller chce pogodzić wszystkie frakcje w  partii, i może mu się to paradoksalnie udać, bo w ostatnich latach był poza rozgrywką (choć parę uraz chyba jednak chowa, choćby do Wojciecha Olejniczaka). Ale wokół jakiego programu ma nastąpić to pogodzenie? Jakiej metody uprawiania polityki?

Miller chyba wierzy, że choć kraj przechyla się w lewo, to wyborcy szybko zmęczą się niepoważnym celebryckim Palikotem i zatęsknią za kimś bardziej stabilnym i przewidywalnym,. Może tak być, ale może też tak nie być. W uprawianiu polityki jako wielkiego widowiska Palikot jest od niego bardziej biegły. Z kolei w sprawach programowych Sojusz Lewicy słabo odróżnia się – i od Ruchu Palikota, i od obozu rządowego. Dobrym przykładem jest ostatnia debata o integracji europejskiej. Radykalni zwolennicy roztopienia się w federalizmie postawią na Winiarza z Biłgoraja. Ci co wolą pewne pozory, na zygzaki Radka Sikorskiego.

Miller nie zadowala nikogo. Jest chwilami, poza swoim dowcipem, nieomal nieodróżnialny od tła. Nie wiadomo, czy jest prospołeczny czy wolnorynkowy, nie wiadomo, do kogo adresuje swój przekaz, a jego fundamentalna antypisowskość też jest tylko bladym odbiciem tego, co pokazywali w ostatnich latach Palikot w wersji hard, a Tusk z Sikorskim w wersji soft.

Ta niewyrazistość to w gruncie rzeczy pozostałość lat świetności SLD. Wtedy to partia ta próbowała łączyć pomysł na reprezentowanie grup tęskniących za PRL z przesłaniem do całego społeczeństwa: My jesteśmy bardziej stabilni, przewidywalni i kompetentni niż solidaruchy. To pierwsze było trochę sprzeczne z drugim: stygmat postkomunistyczny nie pozwolił SLD stać się wszechogarniającą partią władzy, Platformie wychodzi to dużo lepiej. Dziś problem bicia się o peerelowskie prawdy obchodzi niewielu, a Tusk wypełnia dużo skuteczniej rolę, o której marzyli i bardziej gładki Kwaśniewski i bardziej zakapiorowaty Miller. Nawet z afer obóz PO potrafił się wykręcić dużo sprawniej. Porównajmy pogubienie się postkomunistów w obliczu historii Rywina ze sprawnością walca, z jaką platformersi spacyfikowali oskarżenia hazardowe.

Dlatego trudno dziś  wróżyć Leszkowi Millerowi powrót do pierwszej ligi. Możliwe, że on sam jeszcze się łudzi. Ale możliwe też, że nie ma nadmiernych marzeń i chce po prostu, jako 66-latek, spędzić ostatnie lata w polityce w wygodnej pozycji. Dlatego nietrudno zauważyć, że decyzjom o konfrontacji z Palikotem towarzyszy bardzo miękki, wręcz zalotny stosunek do obecnego rządu. To już nie jest dawny Miller, spec od opozycji totalnej, jaką niszczył gabinet Buzka. Możliwe nawet, że nastąpi wkrótce swoiste odwrócenie sojuszy. Jeszcze niedawno mówiło się, że Tusk pozwolił Palikotowi wykreować ruch osłabiający SLD. Dziś razem z Millerem może się zabrać za osłabianie Winiarza. Przecież ten mógłby kiedyś sięgnąć po władzę nad PO. Miller takiego zagrożenia nie stwarza.

Stawką dla nowego lidera SLD będzie gwarantujące mu wygodny finał zastąpienie ludowców w koalicji rządowej. Jest już nawet pierwsza okazja: z rządowych kuluarów płyną informacje, że spór o podniesienie wieku emerytalnego między PO i PSL jest realny, że tym razem Waldemar Pawlak zamierza się postawić. Tyle że wejście do rządu po to aby wydłużyć Polakom czas pracy mógłby się okazać dla partii wciąż mieniącej się lewicową wizerunkowo nieporęczny. Z kolei z otoczenia Tuska płyną sygnały, że nie chciałby zrywać koalicji tak szybko, a Millerem wciąż trochę się brzydzi. Wyglądałoby to wszystko mało poważnie.

Zapewne więc Leszek Miller zaczeka dłużej. Ale możliwe, że za kilka lat nawet on zostanie doproszony do wielkiej platformerskiej rodziny. Naturalnie na dyskretnej pozycji zewnętrznego wiecznego sojusznika.

 W oporze jego i niektórych jego kolegów przed Palikotem, da się wyczuć odrobinę chwalebnego lęku przed polityką sprowadzoną już do kompletnego spektaklu. Zarazem jednak uznając SLD-owskie żubry z początku lat 90. za ludzi utalentowanych (bardziej niż ich wychowanków) trudno nie spytać: po co oni uprawiali politykę? Poza  celem doraźnym, dla nich z pewnością ważnym: przeprowadzeniem dawnych sekretarzy przez Morze Czerwone do nowego lądu.

Piotr Zaremba

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook