Jedynie prawda jest ciekawa


PO broni obcych banków i supermarketów

02.10.2012

Zadziwiająca jest determinacja, z jaką Platforma Obywatelska broni zagranicznych banków i zagraniczne sieci handlowe przed opodatkowaniem proponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość - pisze Aleksandra Jankowska (PiS).

Jako główny argument w tej sprawie prezentowana jest możliwość przerzucenia kosztu proponowanego podatku na klienta banku, czy supermarketu i aż dziw bierze, że nikogo spośród „mędrców” opcji rządzącej nie zastanawia fakt przerzucania kosztów podatków nakładanych na rodzimych przedsiębiorców na ogół społeczeństwa. Czy na przykład koszt akcyzy nakładanej na paliwa, przerzucony na cenę litra bezołowiowej, która dotyka wszystkich, nie tylko kierowców.

Rządząca partia nie bardzo przejmuje się faktem, iż obciążenie polskiego przedsiębiorcy wysokimi podatkami w przeciwieństwie do jego zagranicznego odpowiednika, znacznie przekłada się na niższą konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynku.

Przykładem braku troski o rodzimy rynek może być również dyskryminujące traktowanie SKOKów, ostatnich polskich instytucji finansowych, wobec komercyjnych banków reprezentowanych w ponad 80% przez kapitał zagraniczny. Wprowadzane coraz to nowe regulacje na kasy kredytowe SKOK powodują ich dodatkowe obciążenia finansowe, z których zwolnione są podmioty będące spółkami córkami podmiotów zagranicznych. Pominąć należy tu fakt, że nakłada się regulacje bankowe na sektor spółdzielczości finansowej, bo to temat na oddzielną dyskusję.

W sytuacji, kiedy minister finansów Jan Vincent Rostowski próbuje łatać budżet monstrualnie zadłużając Polskę, czy zasypuje dziurę budżetową karami z nakładanych na kierowców mandatów – opodatkowanie zagranicznych koncernów, czy banków wydaje się być koniecznością. Koniecznością oczywiście w sytuacji, kiedy myślimy o interesie polskiego obywatela i jest zupełnie niepotrzebne z punktu widzenia realizacji interesów zagranicznych grup biznesowych.

Za bynajmniej dziwne uznać należy argumenty przeniesienia kosztów takiego podatku na klientów hipermarketów, czy banków w obliczu podnoszenia stawki VAT, która przenoszona jest przecież na towary i usługi dla wszystkich obywateli i na każdą branżę w Polsce.

I zastanawiająca w tym wszystkim jest wzmożona troska o klientów zagranicznych instytucji finansowych, wszak przy ich poziomie zysków (rekordowe 15,7 mld zł w zeszłym roku) i zgodnie z regułami walki konkurencyjnej, przy dalszym zachowaniu wysokiego poziomu zysku, nie powinno przynieść to najmniejszego uszczerbku interesom klientów.

Obrona zagranicznego lobby bankowego reprezentowana przez Platformę Obywatelską jest niczym innym, jak działaniem na szkodę interesu społecznego, szczególnie w perspektywie powiększającego się deficytu, jaki zafundował nam rząd Tuska, który już za chwilę pokrywany będzie z koniecznych podwyżek podatków, które przełożą się przecież na wszystkich obywateli kraju.

Aleksandra Jankowska

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook