Jedynie prawda jest ciekawa


Po 6 latach nic nie robienia, znowu obietnice

11.01.2014

1. Wczoraj premier Tusk razem z wicepremierami Elżbietą Bieńkowską i Januszem Piechocińskim, a także ministrami Mateuszem Szczurkiem i Władysławem Kosiniakiem- Kamyszem na kolejnej już w tym tygodniu konferencji prasowej, rzucał obietnicami na prawo i lewo.

Nasilenie konferencji prasowych w tym tygodniu, wynikało jak się okazuje z faktu, że premier Tusk wybiera się właśnie na tygodniowy urlop poza granice naszego kraju i chciał „nawrzucać” dziennikarzom tyle obietnic, żeby mieli o czym mówić i pisać przez cały następny tydzień.

Dziennikarze z zaprzyjaźnionych mediów już się o to postarają, żeby szef rządu mimo, że nie będzie go w kraju, był przez te liczne obietnice jak najbardziej obecny w debacie publicznej.

2. Pierwsze to rozpoczęcie w 2014 roku likwidacji umów śmieciowych przez oskładkowanie umów zleceń i uwaga, uwaga, umów za zasiadanie w radach nadzorczych spółek, a więc wreszcie składki ubezpieczeniowe i zdrowotne zaczną płacić znajomi i przyjaciele ludzi z Platformy, masowo zasiadający w spółkach Skarbu Państwa.

Mówiliśmy o takiej konieczności premierowi Tuskowi podczas jego spotkania z klubem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości na początku tej kadencji Sejmu, szef rządu stwierdził, że się zastanowi, no i proszę po ponad 2 latach zabiera się do dzieła. Ale „na umowach śmieciowych” pracuje w Polsce 3-4 milionów Polaków (to nie tylko umowy zlecenia ale także umowy o dzieło, pracujący jako jednoosobowe podmioty gospodarcze, wreszcie umowy na czas określony), więc to o czym mówił premier to zaledwie „czubek zatrudnieniowej góry lodowej”.

Druga obietnica, to zmniejszenie bezrobocia poniżej 13%, choć w budżecie na 2014 rok zapisano bezrobocie wynoszące 13,8% czyli blisko 2,3 mln bezrobotnych.

Bezrobocie zmniejsza się w Polsce niestety tylko w związku z emigracją zarobkową do krajów UE (teraz nasilają się wyjazdy do Niemiec), bo zatrudnienie w gospodarce w 2013 roku było średniorocznie o 0,2% niższe niż w 2012 roku.

3. Rok 2014 ma być już drugim z rzędu rokiem polskiej rodziny (w styczniu 2013 roku zresztą na tle zdjęcia szczęśliwej rodziny irlandzkiej premier Tusk ogłosił ten rok rokiem rodziny), choć działania jego rządu były absolutnie antyrodzinne.

To właśnie rząd Tuska, wprowadził podwyższenie wieku emerytalnego kobiet aż o 5 lat , likwidację ulgi podatkowej na pierwsze dziecko, likwidację becikowego w zamożniejszych rodzinach, podwyżkę VAT na ubranka i obuwie dziecięce z 8 na 23%, wreszcie likwidację programu mieszkaniowego „Rodzina na swoim”.

Wprawdzie we wrześniu 2014 roku dzieci idące do I klasy, mają być wyposażone w jeden kupiony za pieniądze budżetowe podręcznik (i to właśnie ma być główne posunięcie prorodzinne) ale można odnieść wrażenie, że premier Tusk specjalnie nie wie o czy mówi bo dzieci idące do I klasy mają kilkanaście różnego rodzaju ćwiczeniówek, które wypełniają w których malują, rysują, wycinają, więc wręcz trudno sobie wyobrazić, żeby je wszystkie zamieniono na jedną książkę, która ma być wykorzystana przez następne roczniki dzieci. Jeżeli tego rodzaju działania wobec rodziny, będą kontynuowane to będziemy mieli do czynienia raczej z kolejną falą emigracji tym razem całych rodzin z dziećmi poza granice naszego kraju, niż pozostawaniem w Polsce i zwiększeniem dzietności.

4. Wreszcie premier Tusk zapowiedział wielkie inwestycje infrastrukturalne z udziałem spółek Skarbu Państwa głównie w energetyce, w przemyśle ropy naftowej, gazowym, „w zbrojeniówce” ale przecież jeszcze pamiętamy jak szef rządu na jesieni 2012 roku zapowiedział realizację takich inwestycji przez spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe.

Niestety przez blisko już 1,5 roku, które upłynęło od złożenia tej deklaracji, spółka PIR, podpisała na razie tylko jedną umowę na realizację linii kolejowej z lotniska Rębiechowo do centrum Gdańska, która będzie realizowana przez najbliższe 2 lata. W tym tempie rząd inwestycji nie przyśpieszy, a kolejne zaklęcia wypowiadane przez premiera w tej sprawie jak się wydaje, tylko frustrują zarządzających spółkami Skarbu Państwa.

Po 6 latach nic nie robienia, premier Tusk złożył więc kolejne obietnice bez pokrycia.

Zbigniew Kuźmiuk

[FOTO: PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook