Jedynie prawda jest ciekawa


Po 6 latach nic nie robienia, znowu obietnice

11.01.2014

1. Wczoraj premier Tusk razem z wicepremierami Elżbietą Bieńkowską i Januszem Piechocińskim, a także ministrami Mateuszem Szczurkiem i Władysławem Kosiniakiem- Kamyszem na kolejnej już w tym tygodniu konferencji prasowej, rzucał obietnicami na prawo i lewo.

Nasilenie konferencji prasowych w tym tygodniu, wynikało jak się okazuje z faktu, że premier Tusk wybiera się właśnie na tygodniowy urlop poza granice naszego kraju i chciał „nawrzucać” dziennikarzom tyle obietnic, żeby mieli o czym mówić i pisać przez cały następny tydzień.

Dziennikarze z zaprzyjaźnionych mediów już się o to postarają, żeby szef rządu mimo, że nie będzie go w kraju, był przez te liczne obietnice jak najbardziej obecny w debacie publicznej.

2. Pierwsze to rozpoczęcie w 2014 roku likwidacji umów śmieciowych przez oskładkowanie umów zleceń i uwaga, uwaga, umów za zasiadanie w radach nadzorczych spółek, a więc wreszcie składki ubezpieczeniowe i zdrowotne zaczną płacić znajomi i przyjaciele ludzi z Platformy, masowo zasiadający w spółkach Skarbu Państwa.

Mówiliśmy o takiej konieczności premierowi Tuskowi podczas jego spotkania z klubem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości na początku tej kadencji Sejmu, szef rządu stwierdził, że się zastanowi, no i proszę po ponad 2 latach zabiera się do dzieła. Ale „na umowach śmieciowych” pracuje w Polsce 3-4 milionów Polaków (to nie tylko umowy zlecenia ale także umowy o dzieło, pracujący jako jednoosobowe podmioty gospodarcze, wreszcie umowy na czas określony), więc to o czym mówił premier to zaledwie „czubek zatrudnieniowej góry lodowej”.

Druga obietnica, to zmniejszenie bezrobocia poniżej 13%, choć w budżecie na 2014 rok zapisano bezrobocie wynoszące 13,8% czyli blisko 2,3 mln bezrobotnych.

Bezrobocie zmniejsza się w Polsce niestety tylko w związku z emigracją zarobkową do krajów UE (teraz nasilają się wyjazdy do Niemiec), bo zatrudnienie w gospodarce w 2013 roku było średniorocznie o 0,2% niższe niż w 2012 roku.

3. Rok 2014 ma być już drugim z rzędu rokiem polskiej rodziny (w styczniu 2013 roku zresztą na tle zdjęcia szczęśliwej rodziny irlandzkiej premier Tusk ogłosił ten rok rokiem rodziny), choć działania jego rządu były absolutnie antyrodzinne.

To właśnie rząd Tuska, wprowadził podwyższenie wieku emerytalnego kobiet aż o 5 lat , likwidację ulgi podatkowej na pierwsze dziecko, likwidację becikowego w zamożniejszych rodzinach, podwyżkę VAT na ubranka i obuwie dziecięce z 8 na 23%, wreszcie likwidację programu mieszkaniowego „Rodzina na swoim”.

Wprawdzie we wrześniu 2014 roku dzieci idące do I klasy, mają być wyposażone w jeden kupiony za pieniądze budżetowe podręcznik (i to właśnie ma być główne posunięcie prorodzinne) ale można odnieść wrażenie, że premier Tusk specjalnie nie wie o czy mówi bo dzieci idące do I klasy mają kilkanaście różnego rodzaju ćwiczeniówek, które wypełniają w których malują, rysują, wycinają, więc wręcz trudno sobie wyobrazić, żeby je wszystkie zamieniono na jedną książkę, która ma być wykorzystana przez następne roczniki dzieci. Jeżeli tego rodzaju działania wobec rodziny, będą kontynuowane to będziemy mieli do czynienia raczej z kolejną falą emigracji tym razem całych rodzin z dziećmi poza granice naszego kraju, niż pozostawaniem w Polsce i zwiększeniem dzietności.

4. Wreszcie premier Tusk zapowiedział wielkie inwestycje infrastrukturalne z udziałem spółek Skarbu Państwa głównie w energetyce, w przemyśle ropy naftowej, gazowym, „w zbrojeniówce” ale przecież jeszcze pamiętamy jak szef rządu na jesieni 2012 roku zapowiedział realizację takich inwestycji przez spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe.

Niestety przez blisko już 1,5 roku, które upłynęło od złożenia tej deklaracji, spółka PIR, podpisała na razie tylko jedną umowę na realizację linii kolejowej z lotniska Rębiechowo do centrum Gdańska, która będzie realizowana przez najbliższe 2 lata. W tym tempie rząd inwestycji nie przyśpieszy, a kolejne zaklęcia wypowiadane przez premiera w tej sprawie jak się wydaje, tylko frustrują zarządzających spółkami Skarbu Państwa.

Po 6 latach nic nie robienia, premier Tusk złożył więc kolejne obietnice bez pokrycia.

Zbigniew Kuźmiuk

[FOTO: PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 4. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 5. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 6. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook