Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Zmarnowane lata

06.12.2012

O badaniach IPN na Łączce oraz tożsamości trzech oficerów ekshumowanych na warszawskich Powązkach portal Stefczyk.info rozmawia z Tadeuszem Płużańskim, historykiem, publicystą, autorem książki "Bestie. Mordercy Polaków".

Stefczyk.info: IPN poinformował, że udało się ustalić tożsamość trzech ofiar, których szczątki ekshumowano na warszawskiej Łączce. Chodzi o: Edmunda Bukowskiego, Stanisława Łukasika i Eugeniusza Smolińskiego. Czy to ważne wydarzenie?

Tadeusz Płużański: To jest szalenie ważne wydarzenie. Wreszcie mamy potwierdzenie danych trzech osób pogrzebanych na Łączce. Po badaniu porównawczym DNA wreszcie wiemy, że na Łączce doszło do znalezienia Edmunda Bukowskiego, Stanisława Łukasika i Eugeniusza Smolińskiego. Można powiedzieć, że na razie nie jest to liczba zbyt imponująca. W końcu ekshumowano szczątki ponad 100 osób. Jednak rozumiem, że mamy do czynienia z niezwykle skomplikowaną procedurą. Liczę, że poznamy wiele kolejnych nazwisk.

Co te ekshumacje nam mówią?

Pokazują wiele ważnych informacji dodatkowych, których wcześniej nie wiedzieliśmy. Wszyscy trzej mężczyźni byli żołnierzami II konspiracji. Oni zostali zabici strzałem w tył głowy, w potylicę. Różne są jednak metody chowania ofiar. To dowód na kolejne upodlenie zabitych. Bukowski i Smoliński zostali dochowani do innych ofiar. Cel był jasny - chodziło o utrudnienie poszukiwań ich ciał w przyszłości. Oni zostali wrzuceni do dołu, gdzie już ktoś leżał. To utrudnia identyfikację i dziś. Celowo mieszano ciała. Trzeci mężczyzna również jest ciekawym przypadkiem. On był żołnierzem "Zapory", który został odgrzebany na Łączce w dole, w którym było już wcześniej siedem osób. Oni byli grzebani w sposób mozaikowy, rzucani jeden na drugiego. Co ważne, może się okazać, że w tym dole znajdują się wszyscy żołnierze "Zapory".

Nie sposób uciec od pytania, dlaczego tak późno?

Oczywiście mamy do czynienia ze sprawami politycznymi. Ja się cieszę, że w konferencji w tej sprawie brał udział oprócz najbardziej zasłużonego w tej sprawie dr. Krzysztofa Szwagrzyka również prezes IPN Łukasz Kamiński oraz sekretarz Rady1Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. Oni za powagą swoich instytucji potwierdzili, że już nie ma odwrotu. Te 23 lata zostały zmarnowane, i to celowo, byśmy nie poznali miejsca pogrzebania bohaterów bestialsko i skrytobójczo zamordowanych. Jednak dziś już nie ma odwrotu przed tymi badaniami.

Dalsze prace ekshumacyjne są przesądzone?

Wciąż oczywiście słychać osoby i środowiska - również w IPN, którym nie zależy na tym, by poznać miejsca pochówku bohaterów Polski. Od razu bowiem rodzi się pytanie, kto ich zamordował. A dziś oprawcy są często związani ze środowiskiem elit rządzących Polską. Wydaję mi się jednak, że jeśli okaże się, że te badania zostaną zatrzymane to będziemy mieli aferę nie z tej ziemi. Sprawa stała się głośna, dzięki mediom, by zatrzymać tę sprawę. Jest olbrzymia szansa, że więcej ofiar uda się zidentyfikować. To jest coraz trudniejsze, ponieważ już nawet dzieci tych zamordowanych często już nie żyją. To jest wynik zmarnowania tylu lat w tej sprawie, tego wielkiego zaniechania z lat PRLu oraz po okrągłym stole. Mam nadzieję, że uda się ustalić miejsca pochówków polskich bohaterów. I siły zła będą musiały się z tym pogodzić...

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook