Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański we "wSieci": Sądzić będziemy wszystkich

21.11.2016

Będę namawiał trybunał, by zacząć od żyjących zbrodniarzy komunistycznych.

Sądzić będziemy wszystkich. Nie tylko tych z najwyższej półki, bo przecież zbrodnie popełniano na każdym szczeblu systemu represji. Będę namawiał trybunał, by zacząć od żyjących zbrodniarzy komunistycznych. Tak, by oni sami dożyli sprawiedliwości – mówi w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Tadeusz M. Płużański, dziennikarz i historyk, członek Rady Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom, tłumacząc ideę powołania Społecznego Trybunału Narodowego.

Społeczny Trybunał Narodowy do spraw Osądzenia Zbrodniarzy Komunistycznych został powołany kilka dni temu przez dwie ważne instytucje: Redutę Dobrego Imienia oraz Fundację „Łączka”. Jednym z inicjatorów jego powstania jest właśnie syn prześladowanego przez komunistów prof. Tadeusza Płużańskiego - Tadeusz M. Płużański.

Chcemy pokazać, że winy za zbrodnie komunizmu nie ponosi jakiś system, ale ponoszą konkretne osoby, znane z imienia i nazwiska, często także z adresu. Posiadamy dossier większości tych towarzyszy — i żyjących, i nieżyjących. Przy okazji chcemy edukować Polaków, zarówno obecne pokolenie, jak i pokolenia przyszłe. Chcemy szerzyć wiedzę o zbrodniczym charakterze komunizmu, o konkretnych sprawcach zła. To nie może się rozpłynąć, rozmyć. Bo przecież wciąż zdarzają się wypowiedzi, ostatnio np. w wykonaniu Leszka Millera, że komunizmu właściwie w Polsce nie było, było legalne państwo polskie i nic złego się nie działo. Musimy wreszcie przełamać to tabu, musimy nazwać wszystko po imieniu, wskazać winnych. Musimy to zrobić w związku z bezradnością wymiaru sprawiedliwości III RP – mówi Jackowi i Michałowi Karnowskim Płużański.

Choć wyroki Trybunału z oczywistych względów nie będą mieć mocy prawnej, historyk uważa jednak, że taki symboliczny gest też będzie miał znaczenie.

Ta lista zostanie z Polakami już na zawsze. Z kolei jeśli tego nie zrobimy, to finalnie, za kilka dekad, gdy pamięć zblednie, PRL będzie traktowana jednak jako państwo polskie, może ludowe, ale jednak polskie, w sumie niezłe po straszliwej okupacji niemieckiej. A potem już tylko przeskok do roku 1989, gdy wszyscy, poza prawicą, byli dobrzy i słuszni. A przecież to była sowiecka okupacja. Nie można się też zgodzić na popularne, również po prawej stronie, tezy, że naprawdę źle było do 1956 r., a później to już sielanka. W takim razie co robiły na naszym terytorium wojska sowieckie stacjonujące tu aż do 1993 r.? – pyta retorycznie historyk.

Tadeusz M. Płużański podkreśla, że przed symbolicznym sądem staną wszyscy, którzy przyczynili się do prześladowań okresu PRL-u.

Zbrodniarzami byli śledczy bezpieki, Informacji Wojskowej, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Mordercą może być sędzia czy prokurator, funkcjonariusz Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i ZOMO. Ważni są nie tylko decydenci, nie tylko Kiszczak czy Jaruzelski – podsumowuje.

Cała rozmowa z Tadeuszem M. Płużańskim w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 21 listopada, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook