Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Wątpliwy sukces IPN

19.02.2016

Instytut Pamięci Narodowej triumfuje. Najpierw pochwalił się, że przejął dokumenty po nie świętej pamięci Czesławie Kiszczaku, potem że na ich podstawie udało się ustalić, że Lech Wałęsa to TW Bolek. Szok? Zaskoczenie? Każdy z tych sukcesów jest iluzoryczny i można go interpretować jako klęskę instytucji państwa polskiego – pisze Tadeusz Płużanski w Super Expressie.

Jak zaznacza o tym, że Wałęsa to "Bolek", wiadomo było "od zawsze". Już w latach 80., kiedy część kolegów z Solidarności nie miała co do tego wątpliwości, a inni taką agenturalną robotę przewodniczącego podejrzewali. Mimo żarliwych zaprzeczeń tego ostatniego.

„Jeśli pojawiały się jakiekolwiek wątpliwości, rozwiała je (a przynajmniej powinna była rozwiać) praca badawcza Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka” - podkreśla Płużański.

Jak podkreśla Płużański przejęcie teczek od wdowy po generale Kiszczaku to sukces dość wątpliwy.

„Podobno nawet żadnej rewizji nie było, tylko pani generałowa została poproszona o wydanie dokumentów. A zatem mogła zdjąć jakieś materiały np. z pawlacza i powiedzieć, że to wszystko. Czyli przekazać to, co chciała. Czy tak rzeczywiście było?” - zastanawia się publicysta.
Płużański stawia też inne pytanie: czy dokumentów czerwonego dygnitarza nie można było przejąć już dawno? I nie przekonują go tłumaczenia prof. Antoniego Dudka, przewodniczący kolegium Instytutu, że na wejście do domu Kiszczaka nie pozwalały przepisy. 
Jak przypomina: Czesław Kiszczak już dawno przechwalał się, że ma kwity na znane osoby w państwie. W wywiadzie dla "SE" mówił, że swoich agentów często ogląda w telewizji.

„Czy nie spełniało to wymogów doniesienia? Czy w ten sposób Kiszczak nie doniósł sam na siebie? Wystarczyło wyciągnąć z tego wnioski” - uważa Płużański. Jak zauważa, gdyby tak się stało prawdę o Wałęsie-Bolku mogliśmy potwierdzić już kilkanaście lat temu, a Kiszczaka skazać także za nielegalne przechowywanie dokumentów. 

ansa/SE

[fot. wikipedia/ CC BY SA 3.0 pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook