Jedynie prawda jest ciekawa

Płużański: W Polsce należy zmienić konstytucję

06.05.2017

„Prezydent Duda ma rację. W Polsce należy zmienić konstytucję. Ale nie chodzi tu, jak sugerują niektórzy, o zmiany kosmetyczne, o to, że nie podobają się nam jakieś drobiazgi, że trzeba poprawić jeden czy drugi paragraf” - pisze w „Super Expressie” Tadeusz Płużański.

Podkreślił, że obecną konstytucję należy wyrzucić do kosza, a powodem nie jest już nawet to, że ma 20 lat, bo bój toczy się o sprawy zasadnicze.

„I tu rację ma prezes Kaczyński, który konstytucję nazywa wprost postkomunistyczną, a poseł Kukiz postbolszewicką. Dlaczego? Bo nawiązuje ona i jest „ulepszeniem” konstytucji stalinowskiej z 1953 roku. I choć wiele przepisów brzmiało nawet ładnie, pozostały martwe. Tylko naiwny czy ślepy może twierdzić, że totalitarne państwo (a takim była PRL) będzie przestrzegało demokracji, praw i wolności człowieka: - zwrócił uwagę Płużański.

Przypomniał, że konstytucja stalinowska była nielegalna, ponieważ uchwaliła ją władza bez mandatu społecznego.

„Podobne fałszerstwo miało miejsce w 1989 roku. Okrągłostołowcy odrzucili jedyny, istniejący wciąż, legalny rząd na wychodźstwie i jedyną obowi9ązującą ciągle polską konstytucję: kwietniową z 1935 roku” - podkreślił.

"Dopiero po uchwaleniu nowej konstytucji będziemy mogli powiedzieć, nawiązując do słów aktorki Joanny Szczepkowskiej, że skończył się w Polsce komunizm” - dodał Tadeusz Płużański.

wkt/Super Express

[fot. fratria]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook