Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: to wyręczanie państwa

02.12.2013

Rozmowa z publicystą, historykiem, szefem działu Opinie "Super Expressu" Tadeuszem Płużańskim.

Stefczyk.info: 1 maca 2014 roku ma się odbyć zbiórka pieniędzy na prace ekshumacyjne ofiar stalinowskich zbrodni. Chodzi m.in. o prace na warszawskiej "Łączce". Jak oceniać taką inicjatywę?

Tadeusz Płużański: Oczywiście taka inicjatywa jest godna pochwały i poparcia. Mam nadzieję, że to spotka się z odpowiednim odzewem. Wiemy, że w czasie Święta Wszystkich Świętych były już prowadzone zbiórki środków na "Łączkę". I wtedy udało się zebrać kilkanaście tysięcy złotych. Widać, że Polacy byli hojni, a sprawa jest dla dużej rzeszy naszych rodaków ważna, by naszych bohaterów narodowych zidentyfikować i godnie pochować. Z drugiej strony te wszystkie inicjatywy, zbiórki pieniędzy prywatnych, pomoc sponsorów - to wszystko jest wyręczanie państwa. Okazuje się, że nasze państwo jest całkowicie niewydolne. Słyszymy, że państwo nie działa w kwestii politycznej, gospodarczej, czy jeśli chodzi o relacje władza-obywatel. Państwo nie działa jednak także - i omawiana sprawa to dobry przykład - w kwestiach historycznych. Czegoś takiego, jak polityka historyczna, w tej chwili nie ma.

Jesteśmy skazani na brak takiej polityki?

Taką politykę państwo polskie prowadziło, za czasów rządów PiSu, a w szczególności za czasów prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego. Wtedy czuło się nawet jakiś powiew II RP, to był moment, w którym czuć było, że państwo przejmuje się naszą narodową historią. Za prezydentury Lecha Kaczyńskiego widać było podobny jak w okresie międzywojennym stosunek do kombatantów. Niestety po Smoleńsku nastąpił zdecydowany odwrót od tej polityki. Teraz nie mamy żadnej polityki i działania w tej sprawie.

Działania na Łączce idą niezgodnie z pana oczekiwaniem?

Sprawa Łączki jest obecnie sprawą priorytetową. Te badania i powstanie Polskiej Bazy Genetycznej to sprawa priorytetowa. A na to nie ma niestety pieniędzy. Taki sygnał słyszymy już po raz kolejny. Po raz kolejny słyszymy, że władza nie ma na Wyklętych, że ich ta sprawa nie interesuje. Przez moment wydawało się, że jest szansa na zmianę i pozytywne zakończenie tej sprawy. Było wystąpienie do ministra finansów o przeznaczenie środków na badania na "Łączce". Jednak minister umył ręce, mówiąc, że to zadanie dla sejmowej komisji finansów publicznych. To są niepoważne zabawy nad grobami naszych bohaterów. To trzeba nazwać po imieniu, nie można się przerzucać odpowiedzialnością w tak poważnej sprawie. Zbiórki pieniężne to jest pewien akt rozpaczy. To powinno być zadaniem państwa, by dbać o naszą historię i naszych bohaterów. Jest dla mnie niepojęte, że to zadanie przechodzi na podmioty prywatne czy społeczeństwo. Brak słów, by to określić.

Rozmawiał TK
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook