Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: to wyręczanie państwa

02.12.2013

Rozmowa z publicystą, historykiem, szefem działu Opinie "Super Expressu" Tadeuszem Płużańskim.

Stefczyk.info: 1 maca 2014 roku ma się odbyć zbiórka pieniędzy na prace ekshumacyjne ofiar stalinowskich zbrodni. Chodzi m.in. o prace na warszawskiej "Łączce". Jak oceniać taką inicjatywę?

Tadeusz Płużański: Oczywiście taka inicjatywa jest godna pochwały i poparcia. Mam nadzieję, że to spotka się z odpowiednim odzewem. Wiemy, że w czasie Święta Wszystkich Świętych były już prowadzone zbiórki środków na "Łączkę". I wtedy udało się zebrać kilkanaście tysięcy złotych. Widać, że Polacy byli hojni, a sprawa jest dla dużej rzeszy naszych rodaków ważna, by naszych bohaterów narodowych zidentyfikować i godnie pochować. Z drugiej strony te wszystkie inicjatywy, zbiórki pieniędzy prywatnych, pomoc sponsorów - to wszystko jest wyręczanie państwa. Okazuje się, że nasze państwo jest całkowicie niewydolne. Słyszymy, że państwo nie działa w kwestii politycznej, gospodarczej, czy jeśli chodzi o relacje władza-obywatel. Państwo nie działa jednak także - i omawiana sprawa to dobry przykład - w kwestiach historycznych. Czegoś takiego, jak polityka historyczna, w tej chwili nie ma.

Jesteśmy skazani na brak takiej polityki?

Taką politykę państwo polskie prowadziło, za czasów rządów PiSu, a w szczególności za czasów prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego. Wtedy czuło się nawet jakiś powiew II RP, to był moment, w którym czuć było, że państwo przejmuje się naszą narodową historią. Za prezydentury Lecha Kaczyńskiego widać było podobny jak w okresie międzywojennym stosunek do kombatantów. Niestety po Smoleńsku nastąpił zdecydowany odwrót od tej polityki. Teraz nie mamy żadnej polityki i działania w tej sprawie.

Działania na Łączce idą niezgodnie z pana oczekiwaniem?

Sprawa Łączki jest obecnie sprawą priorytetową. Te badania i powstanie Polskiej Bazy Genetycznej to sprawa priorytetowa. A na to nie ma niestety pieniędzy. Taki sygnał słyszymy już po raz kolejny. Po raz kolejny słyszymy, że władza nie ma na Wyklętych, że ich ta sprawa nie interesuje. Przez moment wydawało się, że jest szansa na zmianę i pozytywne zakończenie tej sprawy. Było wystąpienie do ministra finansów o przeznaczenie środków na badania na "Łączce". Jednak minister umył ręce, mówiąc, że to zadanie dla sejmowej komisji finansów publicznych. To są niepoważne zabawy nad grobami naszych bohaterów. To trzeba nazwać po imieniu, nie można się przerzucać odpowiedzialnością w tak poważnej sprawie. Zbiórki pieniężne to jest pewien akt rozpaczy. To powinno być zadaniem państwa, by dbać o naszą historię i naszych bohaterów. Jest dla mnie niepojęte, że to zadanie przechodzi na podmioty prywatne czy społeczeństwo. Brak słów, by to określić.

Rozmawiał TK
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook