Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Strach przed zbiorem zastrzeżonym

21.01.2017

„Dlatego będą protestować, tak jak w przypadku przycięcia im przywilejów emerytalnych. I znów na ulice - pod pozorem obrony demokracji - wyjdzie KOD” - pisze w „Super Expressie” Tadeusz Płużański, odnosząc się do zbioru zastrzeżonego, który ma być ujawniony we wtorek.

Płużański na początku felietonu zwraca uwagę, że wokół tego tematu narosły legendy i przypomina, że do niedawna nie mieliśmy wiedzy, bo ukrywano ją, a także okłamywano nas, co zawierały „kilometry dokumentów służb specjalnych PRL”. 

„Zastrzeżenie akt komunistycznej bezpieki to jeden z głównych grzechów założycielskich okrągłostołowej Polski. A konkretne grzechy pozostały w magazynach, aby nie "jątrzyć". Abyśmy żyli w ułudzie, że w 1989 r. Polska odzyskała pełną wolność i niepodległość” – pisze Płużański, dodając że Polacy byli poddawani manipulacji, że III RP odcięła się od PRL i nie mają ze sobą nic wspólnego, a „komunizm w sumie nie był taki zły”. 

„Prawda o tym, że było całkowicie odwrotnie, została ukryta m.in. w ubeckich teczkach. A właścicielami tych teczek pozostali w dużej mierze ubecy” – stwierdza publicysta. Jak zaznacza, bezpieka miała pełną kontrolę nad zbiorem zastrzeżonym, a po czasach komuny niewiele się zmieniło. 

„Zgodnie z ustawą o IPN służby co prawda przekazywały dokumenty do Instytutu, ale ten tylko je przechowywał, nie mając na nie żadnego wpływu, nie mogąc nawet do nich zajrzeć. IPN pełnił rolę magazynu. I to się teraz pod rządami PiS zmieniło” - dodaje. 

Płużański wyjaśnia również w tekście, co znajduje się w tych aktach. Publicysta pisze, że mieszczą w sobie wiedzę u funkcjonariuszach komunistycznego systemu, tajnych współpracownikach, a także historie niszczenia Polski. I wyraźnie podkreśla, że skala tych zniszczeń była ogromna, bo dotknęła m.in. Żołnierzy Niezłomnych, opozycję, Kościół i emigrację. „Ci dewastatorzy byli wszędzie - w polityce, biznesie, mediach” - dodaje. 

Zdaniem Płużańskiego zastrzeżenie dokumentów skaziło także współczesność, bo pojawiają się dylematy wobec konieczności ponownych lustracji. 

„Bo oni wciąż mieli i mają wpływ. Ale jednego nie mają – pewności” - zauważa Płużański. 

Pomimo różnych prób zniszczenia i zatajenia tych dokumentów, członkowie bezpieki wciąż boją się tych teczek. 

„Dlatego będą protestować, tak jak w przypadku przycięcia im przywilejów emerytalnych. I znów na ulice - pod pozorem obrony demokracji - wyjdzie KOD” - kończy tekst.


ak/"Super Express"

[fot. YouTube/Salve TV]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook