Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Strach przed zbiorem zastrzeżonym

21.01.2017

„Dlatego będą protestować, tak jak w przypadku przycięcia im przywilejów emerytalnych. I znów na ulice - pod pozorem obrony demokracji - wyjdzie KOD” - pisze w „Super Expressie” Tadeusz Płużański, odnosząc się do zbioru zastrzeżonego, który ma być ujawniony we wtorek.

Płużański na początku felietonu zwraca uwagę, że wokół tego tematu narosły legendy i przypomina, że do niedawna nie mieliśmy wiedzy, bo ukrywano ją, a także okłamywano nas, co zawierały „kilometry dokumentów służb specjalnych PRL”. 

„Zastrzeżenie akt komunistycznej bezpieki to jeden z głównych grzechów założycielskich okrągłostołowej Polski. A konkretne grzechy pozostały w magazynach, aby nie "jątrzyć". Abyśmy żyli w ułudzie, że w 1989 r. Polska odzyskała pełną wolność i niepodległość” – pisze Płużański, dodając że Polacy byli poddawani manipulacji, że III RP odcięła się od PRL i nie mają ze sobą nic wspólnego, a „komunizm w sumie nie był taki zły”. 

„Prawda o tym, że było całkowicie odwrotnie, została ukryta m.in. w ubeckich teczkach. A właścicielami tych teczek pozostali w dużej mierze ubecy” – stwierdza publicysta. Jak zaznacza, bezpieka miała pełną kontrolę nad zbiorem zastrzeżonym, a po czasach komuny niewiele się zmieniło. 

„Zgodnie z ustawą o IPN służby co prawda przekazywały dokumenty do Instytutu, ale ten tylko je przechowywał, nie mając na nie żadnego wpływu, nie mogąc nawet do nich zajrzeć. IPN pełnił rolę magazynu. I to się teraz pod rządami PiS zmieniło” - dodaje. 

Płużański wyjaśnia również w tekście, co znajduje się w tych aktach. Publicysta pisze, że mieszczą w sobie wiedzę u funkcjonariuszach komunistycznego systemu, tajnych współpracownikach, a także historie niszczenia Polski. I wyraźnie podkreśla, że skala tych zniszczeń była ogromna, bo dotknęła m.in. Żołnierzy Niezłomnych, opozycję, Kościół i emigrację. „Ci dewastatorzy byli wszędzie - w polityce, biznesie, mediach” - dodaje. 

Zdaniem Płużańskiego zastrzeżenie dokumentów skaziło także współczesność, bo pojawiają się dylematy wobec konieczności ponownych lustracji. 

„Bo oni wciąż mieli i mają wpływ. Ale jednego nie mają – pewności” - zauważa Płużański. 

Pomimo różnych prób zniszczenia i zatajenia tych dokumentów, członkowie bezpieki wciąż boją się tych teczek. 

„Dlatego będą protestować, tak jak w przypadku przycięcia im przywilejów emerytalnych. I znów na ulice - pod pozorem obrony demokracji - wyjdzie KOD” - kończy tekst.


ak/"Super Express"

[fot. YouTube/Salve TV]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook