Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Pseudonauka i zbrodnie Baumana

08.10.2016

Tadeusz Płużański przypomina wywiad Zygmunta Baumana udzielonego jednemu z brazylijskich tygodników. Cóż takiego tam powiedział? Możemy usłyszeć o "podszeptach plemiennego eurosceptycyzmu", który doprowadził do Brexitu, „antyunijnych buntownikach” i „mocach uwolnionych spod politycznej kontroli". Zdaniem Baumana współczesne państwa „stają się niczym więcej niż nieco większymi sąsiedztwami, zamkniętymi w nieprecyzyjnie zarysowanych, nieszczelnych i nieefektywnie chronionych granicach”.

"To tylko próbka pseudonaukowego bełkotu Baumana" – stwierdza Płużański. 

Publicysta przytacza wypowiedź Baumana, w której za konieczną uznaje... zalew islamistów na Europę. Otóż socjolog ocenia, że wraz z upadkiem Muru Berlińskiego, zatraca się "porządek", który ustanowiono po II wojnie światowej, a obecnie brakuje siły, która mogłaby go zachować. 

"Bauman nie mówi już, że ten „porządek” – dopowiedzmy – sowiecki był wspaniały, a sam ochoczo go budował" – dodał Płużański. 

Publicysta zwraca uwagę, że gdy nas może cieszyć fakt, że Bauman nie jest już "porządkowym", to socjolog może być zadowolony, że wymiar sprawiedliwości nie jest tak silny, by postawić go przed sądem. 

Dlaczego jednak socjolog powinien być skazany? Płużański wyjaśnia: 

 "Otóż Zygmunt Bauman, zanim zaczął być socjologiem, był… ubekiem. I gdyby Polska była normalnym (nie unurzanym w komunizmie) krajem z normalnymi (nie unurzanymi w komunizmie) sądami i prokuraturą, stanąłby przed sądem za wiele swoich w komunizm uwikłań". Publicysta wylicza działalność Baumana w sowieckiej milicji w Moskwie, agenturę w Informacji Wojskowej, ale przede wszystkim "służbę w nie mniej zbrodniczym Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego". 

Płużański przytacza również dokument z 1950 r., w którym możemy wyczytać, że przez 20 dni Bauman dowodził grupą, wyróżniającą się w chwytaniu "bandytów", czyli członków podziemia niepodległościowego i został za to odznaczono go za to Krzyżem Walecznym.

"Ta zbrodnia komunistyczna nie ulega przedawnieniu. A zatem IPN-ie, do dzieła!" - kończy felieton Płużański.  

ak/se.pl

[fot. YouTube/Salve TV]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook