Jedynie prawda jest ciekawa

Płużański: Pozbawić morderców odznaczeń!

22.04.2017

Tadeusz Płużański w dzisiejszym „Super Expressie” pisze o odebraniu Orderów Virtuti Militari żołnierzom reżimu komunistycznego.

Tadeusz Płużański w dzisiejszym „Super Expressie” pisze o odebraniu Orderów Virtuti Militari żołnierzom reżimu komunistycznego odznaczonym za udział w akcji przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu, w wyniku której poniósł śmierć mjr Marian Bernaciak ps. „Orlik”.

"Zwracamy się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy o odebranie Orderów Virtuti Militari żołnierzom reżimu komunistycznego odznaczonym za udział w akcji przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu, w wyniku której poniósł śmierć mjr Marian Bernaciak ps. Orlik" - napisali sygnatariusze petycji, którą od lutego ub. r. podpisało w internecie ponad 13 tys. osób. Podczas Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych inicjatywę poparło ponad 35 tys. - czytamy w artykule.

Major Marian Bernaciak, dowódca AK-WiN, zginął 24 czerwca 1946 r. we wsi Piotrówek (woj. mazowieckie) po walce z Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego (odpowiednik wojsk wewnętrznych NKWD).

Warto przypomnieć, że Order Virtuti Militari - "Męstwu Żołnierskiemu" na polu bitwy ustanowił w czerwcu 1792 r. król Stanisław August Poniatowski, aby uczcić zwycięskie starcie z Rosjanami pod Zieleńcami. Jako pierwsi odznaczeni zostali m.in. Tadeusz Kościuszko i ks. Józef Poniatowski. Virtuti zostało przywrócone w niepodległej RP w 1919 r., a w 1944 r. zawłaszczone przez komunistów. A zatem, panie prezydencie, do dzieła! - podsumowuje Płużański.

[Marian Bernaciak "Orlik", fot. commons.wikimedia.org]

„Super Express”/ems

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook