Jedynie prawda jest ciekawa

Płużański: Polsce potrzebna jest nowa sanacja

16.05.2015

Dziś lekko nie jest. Upadek przedsiębiorstw, biurokracja, rozpanoszone partyjniactwo. Polsce potrzebna jest nowa sanacja (uzdrowienie) państwa – pisze Tadeusz Płużański w komentarzu poświęconym Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

- Maj to również rocznica przeprowadzonego przez Józefa Piłsudskiego przewrotu majowego. Bo podziały i kłótnie polityczne uniemożliwiały wyłonienie rządu. II RP znalazła się na krawędzi. Dziś też lekko nie jest – zauważa na łamach „Super Expressu” Płużański.

Przypomina on także, że w 1926 roku, Piłsudski ograniczył znacznie rolę parlamentu, wzmacniając jednocześnie rolę prezydenta.

- To dzięki przyjęciu noweli konstytucji, która pozwalała głowie państwa wydawać rozporządzenia z mocą ustawy i - na wniosek rządu - rozwiązywać obie izby parlamentu. I żeby w kraju było normalniej, żadne JOW-y nie były potrzebne – dodaje Tadeusz Płużański.

Zaznaczając jednocześnie, że w współczesnej Polsce brakuje takiego przywódcy jakim był Piłsudski.  

- Odmówił objęcia urzędu, argumentując to zbyt małymi prerogatywami głowy państwa. Rekomendował jednocześnie Ignacego Mościckiego, który urząd objął. A potem komunistów, jako wrogów Polski, zamknięto w Berezie Kartuskiej. Bo w prawdziwie wolnym, niepodległym kraju miejsce czerwonych przestępców i propagandystów jest za kratkami. Mnie tęskno do takich czasów i takiego Marszałka – zakończył Tadeusz Płużański.

mmil/„Super Express”

[Fot. wPolityce.pl]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook