Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Polsce potrzebna jest nowa sanacja

16.05.2015

Dziś lekko nie jest. Upadek przedsiębiorstw, biurokracja, rozpanoszone partyjniactwo. Polsce potrzebna jest nowa sanacja (uzdrowienie) państwa – pisze Tadeusz Płużański w komentarzu poświęconym Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

- Maj to również rocznica przeprowadzonego przez Józefa Piłsudskiego przewrotu majowego. Bo podziały i kłótnie polityczne uniemożliwiały wyłonienie rządu. II RP znalazła się na krawędzi. Dziś też lekko nie jest – zauważa na łamach „Super Expressu” Płużański.

Przypomina on także, że w 1926 roku, Piłsudski ograniczył znacznie rolę parlamentu, wzmacniając jednocześnie rolę prezydenta.

- To dzięki przyjęciu noweli konstytucji, która pozwalała głowie państwa wydawać rozporządzenia z mocą ustawy i - na wniosek rządu - rozwiązywać obie izby parlamentu. I żeby w kraju było normalniej, żadne JOW-y nie były potrzebne – dodaje Tadeusz Płużański.

Zaznaczając jednocześnie, że w współczesnej Polsce brakuje takiego przywódcy jakim był Piłsudski.  

- Odmówił objęcia urzędu, argumentując to zbyt małymi prerogatywami głowy państwa. Rekomendował jednocześnie Ignacego Mościckiego, który urząd objął. A potem komunistów, jako wrogów Polski, zamknięto w Berezie Kartuskiej. Bo w prawdziwie wolnym, niepodległym kraju miejsce czerwonych przestępców i propagandystów jest za kratkami. Mnie tęskno do takich czasów i takiego Marszałka – zakończył Tadeusz Płużański.

mmil/„Super Express”

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 4. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 5. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 6. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook