Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Polacy nie lubią interwencji z zewnątrz!

21.05.2016

To dalszy ciąg sporu, który obserwujemy od tygodnia, a który zaostrzył się ze względu na bardzo ultimatywny ton KE - mówił Piotr Zaremba w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3, komentując burzliwą debatę w Sejmie w związku z zapowiedzianym krytycznym stanowiskiem KE wobec Polski.

Jak podkreślał, to stanowisko KE, jego zdaniem, idzie zbyt daleko i należałoby zapytać jak to jest z innymi krajami i czy KE wszystkie kraje równie traktuje równie surowo. Jak przypomniał – niektórzy komentatorzy – kwestionują w ogóle prawo komisji do uruchamiania procedury kontroli praworządności.

Odnosząc się do sporu o TK na arenie krajowej publicysta stwierdził natomiast: Miałem wrażenie, że jakiś kompromis się rysował. W jednym się zgadzam z opozycją, że TK trzeba uruchomić. Wydawało mi się, że Jarosław Kaczyński też to widział. Ta propozycja, którą PiS przedstawił w ostatnich dniach dawała szansę na kompromis. Jednak opozycja te rozmowy zablokowała
Piotr Skwieciński przyznał z kolei:

Gdy to wszystko się zaczynało byłem krytyczny wobec obozu rządzącego. Moim zdaniem rząd wyeskalował ten spór za bardzo. PiS rozpoczął zbyt wiele wojen na zbyt wielu frontach. W dodatku nie udowodniono, że trybunał, rzeczywiście by wszystko co zrobi PiS – blokował. Ale to przeszłość. Natomiast dziś sytuacja jest taka, że to PiS dąży do rozwiązania do sytuacji. Propozycje Beaty Szydło były wycofaniem się z wielu spornych kwestii. Ale zostało to odrzucone i to w sposób manifestacyjny.

Zdaniem Skwiecińskiego w KE zwyciężyła linia manifestacyjnego konfliktu, który nie pozostawia polskiemu rządowi żadnej innej drogi poza całkowitą kapitulacją.


Wg Tadeusza Płużańskiego postawa opozycji zaprezentowana w ostatnim tygodniu - to element wojny totalnej.

Im nie zależy na tym, by to się zakończyło szybko jakimś kompromisem. To bardzo zła sytuacja, osłabia nas wewnętrznej i daje broń KE — mówił.

Zdaniem Płużańskiego uchwała o suwerenności jest elementem walki propagandowej.

Bo rzeczywiście jesteśmy dziś obiektem ataków z bardzo wielu stron - zauważył.

Jak tłumaczył nie tylko KE ale cała lewicowa Europa zamierza narzucić nam wiele rozwiązań – w kwestii sprawy gender, polityki imigracyjnej.

Ta uchwała pokazuje, że nie damy sobie w kaszę dmuchać. (…) Musimy się bronić. Musimy bronić polskiego interesu narodowego. Musimy walczyć o swoją suwerenność — podkreślił.

Ks. Tadeusz Zieliński zauważył, że jedyną formacją, która zyskuje przez obecny klincz polityczny jest Nowoczesna.

PiS może mobilizować swoje szeregi ale z racji odpowiedzialności za państwo jest w trudnej sytuacji. Ale w trudnej sytuacji jest też Schetyna. Bo im dłużej to będzie trwało tym bardziej będzie marginalizowany, jako jeden z trzech, a nie główny lider opozycji — powiedział.

Ks. Zieliński zwrócił też uwagę, że niezwykle krotki czas na znalezienie kompromisu wokół TK wyznaczony przez Komisje Europejską wskazuje, na to że chodziło tu o szukanie zgody ale o uderzenie za wszelką cenę.

Urzędnicy unijni zabrnęli w jakąś ślepy, zideologizowany zaułek. Oni sami doprowadzą do rozbicia UE — mówił też, zwracając uwagę na odradzanie się ultraprawicowych ruchów w wielu krajach Unii.

Nam chyba bardziej zależy na utrzymaniu Unii. Dla Polaków perspektywa rozpadu Unii i pozostanie między Rosją, a Niemcami to koszmar — dodał.

Według Piotra Skwiecińskiego zaostrzenie stanowiska KE wobec Polski to rodzaj ucieczki do przodu.

Pojawiła się tendencja, by w związku z tym narzucić konflikt, którego interpretacja będzie służyć dyscyplinowaniu już wszystkich krajów, nie tylko Polski — powiedział. Przypomniał też, że tekst krytycznej wobec Polski uchwały przyjęto, mimo że wcześniej były sygnały inne:”My tego nie zrobimy za Polaków.”

Teraz zwyciężyła linia, że kluczowa jest interwencja instytucji unijnych — stwierdził.

Piotr Zaremba zauważył z kolei: PiS nie potrzebuje opozycji do uchwalenia ustawy o TK. Może zawrzeć kompromis z samym Trybunałem - bez opozycji.
Dodał też: Dla mnie do przyjęcia jest, że TK nie dopuszcza do zmian własnego kształtu. Nie wynika z polskiej Konstytucji w jakim składzie ma działać TK. 13-osobowy skład – jest bardziej demokratyczny. Piotr Skwieciński dorzucił:

To się wpisuje w sytuację, która w Polsce od paru lat dominowała, tendencję do rozrostu roli sadów. W tym TK jako zwornika systemu
Publicysta przypomniał, że podczas prac nad platformerską wersją ustawy o TK usiłowano do niej wpisać uprawnienie Trybunału do stwierdzania w jakich warunkach prezydent nie może pełnić urzędu.

To był przejaw awansowania go to roli kolejnej izby – nad-izby. Jeżeli mania wielkości ze strony TK była i wciąż rosła, a ze strony PiSu jest tendencja odwrotna – to prowadzi to nieuchronnie do napięcia - stwierdził Skwieciński.

Wydawało się, że to jest nasz wewnętrzny spór rząd kontra opozycja.Teraz sytuacja stała się bardziej złożona. Opozycja jest rozdrobniona, natomiast okazuje się, że naszym głównym przeciwnikiem są siły zewnętrzne: KE, Komisja Wenecka, struktury europejskie. (…) Polacy nie lubią ingerencji zewnętrznych — powiedział Tadeusz Płużański.

ansa/ Radio Warszawa

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook