Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Polacy nie lubią interwencji z zewnątrz!

21.05.2016

To dalszy ciąg sporu, który obserwujemy od tygodnia, a który zaostrzył się ze względu na bardzo ultimatywny ton KE - mówił Piotr Zaremba w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3, komentując burzliwą debatę w Sejmie w związku z zapowiedzianym krytycznym stanowiskiem KE wobec Polski.

Jak podkreślał, to stanowisko KE, jego zdaniem, idzie zbyt daleko i należałoby zapytać jak to jest z innymi krajami i czy KE wszystkie kraje równie traktuje równie surowo. Jak przypomniał – niektórzy komentatorzy – kwestionują w ogóle prawo komisji do uruchamiania procedury kontroli praworządności.

Odnosząc się do sporu o TK na arenie krajowej publicysta stwierdził natomiast: Miałem wrażenie, że jakiś kompromis się rysował. W jednym się zgadzam z opozycją, że TK trzeba uruchomić. Wydawało mi się, że Jarosław Kaczyński też to widział. Ta propozycja, którą PiS przedstawił w ostatnich dniach dawała szansę na kompromis. Jednak opozycja te rozmowy zablokowała
Piotr Skwieciński przyznał z kolei:

Gdy to wszystko się zaczynało byłem krytyczny wobec obozu rządzącego. Moim zdaniem rząd wyeskalował ten spór za bardzo. PiS rozpoczął zbyt wiele wojen na zbyt wielu frontach. W dodatku nie udowodniono, że trybunał, rzeczywiście by wszystko co zrobi PiS – blokował. Ale to przeszłość. Natomiast dziś sytuacja jest taka, że to PiS dąży do rozwiązania do sytuacji. Propozycje Beaty Szydło były wycofaniem się z wielu spornych kwestii. Ale zostało to odrzucone i to w sposób manifestacyjny.

Zdaniem Skwiecińskiego w KE zwyciężyła linia manifestacyjnego konfliktu, który nie pozostawia polskiemu rządowi żadnej innej drogi poza całkowitą kapitulacją.


Wg Tadeusza Płużańskiego postawa opozycji zaprezentowana w ostatnim tygodniu - to element wojny totalnej.

Im nie zależy na tym, by to się zakończyło szybko jakimś kompromisem. To bardzo zła sytuacja, osłabia nas wewnętrznej i daje broń KE — mówił.

Zdaniem Płużańskiego uchwała o suwerenności jest elementem walki propagandowej.

Bo rzeczywiście jesteśmy dziś obiektem ataków z bardzo wielu stron - zauważył.

Jak tłumaczył nie tylko KE ale cała lewicowa Europa zamierza narzucić nam wiele rozwiązań – w kwestii sprawy gender, polityki imigracyjnej.

Ta uchwała pokazuje, że nie damy sobie w kaszę dmuchać. (…) Musimy się bronić. Musimy bronić polskiego interesu narodowego. Musimy walczyć o swoją suwerenność — podkreślił.

Ks. Tadeusz Zieliński zauważył, że jedyną formacją, która zyskuje przez obecny klincz polityczny jest Nowoczesna.

PiS może mobilizować swoje szeregi ale z racji odpowiedzialności za państwo jest w trudnej sytuacji. Ale w trudnej sytuacji jest też Schetyna. Bo im dłużej to będzie trwało tym bardziej będzie marginalizowany, jako jeden z trzech, a nie główny lider opozycji — powiedział.

Ks. Zieliński zwrócił też uwagę, że niezwykle krotki czas na znalezienie kompromisu wokół TK wyznaczony przez Komisje Europejską wskazuje, na to że chodziło tu o szukanie zgody ale o uderzenie za wszelką cenę.

Urzędnicy unijni zabrnęli w jakąś ślepy, zideologizowany zaułek. Oni sami doprowadzą do rozbicia UE — mówił też, zwracając uwagę na odradzanie się ultraprawicowych ruchów w wielu krajach Unii.

Nam chyba bardziej zależy na utrzymaniu Unii. Dla Polaków perspektywa rozpadu Unii i pozostanie między Rosją, a Niemcami to koszmar — dodał.

Według Piotra Skwiecińskiego zaostrzenie stanowiska KE wobec Polski to rodzaj ucieczki do przodu.

Pojawiła się tendencja, by w związku z tym narzucić konflikt, którego interpretacja będzie służyć dyscyplinowaniu już wszystkich krajów, nie tylko Polski — powiedział. Przypomniał też, że tekst krytycznej wobec Polski uchwały przyjęto, mimo że wcześniej były sygnały inne:”My tego nie zrobimy za Polaków.”

Teraz zwyciężyła linia, że kluczowa jest interwencja instytucji unijnych — stwierdził.

Piotr Zaremba zauważył z kolei: PiS nie potrzebuje opozycji do uchwalenia ustawy o TK. Może zawrzeć kompromis z samym Trybunałem - bez opozycji.
Dodał też: Dla mnie do przyjęcia jest, że TK nie dopuszcza do zmian własnego kształtu. Nie wynika z polskiej Konstytucji w jakim składzie ma działać TK. 13-osobowy skład – jest bardziej demokratyczny. Piotr Skwieciński dorzucił:

To się wpisuje w sytuację, która w Polsce od paru lat dominowała, tendencję do rozrostu roli sadów. W tym TK jako zwornika systemu
Publicysta przypomniał, że podczas prac nad platformerską wersją ustawy o TK usiłowano do niej wpisać uprawnienie Trybunału do stwierdzania w jakich warunkach prezydent nie może pełnić urzędu.

To był przejaw awansowania go to roli kolejnej izby – nad-izby. Jeżeli mania wielkości ze strony TK była i wciąż rosła, a ze strony PiSu jest tendencja odwrotna – to prowadzi to nieuchronnie do napięcia - stwierdził Skwieciński.

Wydawało się, że to jest nasz wewnętrzny spór rząd kontra opozycja.Teraz sytuacja stała się bardziej złożona. Opozycja jest rozdrobniona, natomiast okazuje się, że naszym głównym przeciwnikiem są siły zewnętrzne: KE, Komisja Wenecka, struktury europejskie. (…) Polacy nie lubią ingerencji zewnętrznych — powiedział Tadeusz Płużański.

ansa/ Radio Warszawa

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook