Jedynie prawda jest ciekawa

Płużański: Oddano honory wojskowe mordercy

14.10.2014

Myślę, że w tej poważnej sytuacji minister Tomasz Siemoniak powinien podać się do dymisji, ponieważ podległe mu struktury wojskowe pokazały, że hołdują nie żołnierzom niezłomnym, ale ich oprawcom – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info historyk, publicysta i autor książek Tadeusz Płużański.

Stefczyk.info: Kat polskich patriotów, w tym Danuty Siedzikówny "Inki" płk. Wacław Krzyżanowski został pochowany w towarzystwie asysty wojskowej. Jak pan ocenia oddanie honorów wojskowych człowiekowi, który stoi za morderstwami polskich żołnierzy?

Tadeusz Płużański: To wielki wstyd i hańba, a mam tu na myśli nie tylko żołnierzy oraz ich dowódców z Koszalina, którzy podjęli taką decyzję. Przecież oni już wcześniej pozytywnie reagowali na wniosek Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, mającego podobno wielki wpływ na tamtejszą jednostkę. Wydaje mi się, że tłumaczenia rzecznika MON są nie do końca zgodne z rzeczywistością.

Dlaczego?

Ponieważ nie ma możliwości, żeby dowództwo nic nie wiedziało o osobie płk. Krzyżanowskiego, bo świetnie znali jego zasługi z przeszłości. Kierownictwo jest pod wpływem byłych komunistycznych wojskowych.

MON ponosi odpowiedzialność za wygląd tego pochówku?

To jest wstyd i hańba dla całego resortu obrony narodowej. Nawet jeżeli minister Tomasz Siemoniak nie wiedział nic o sprawie, to w pełni za nią odpowiada, gdyż sprawuje nad tym nadzór polityczny. Nie można bagatelizować takiej sytuacji. Oddano honory wojskowe mordercy, człowiekowi, który pozbawił życia Danutę Siedzikównę "Inkę" – nastoletnią dziewczynę, która walczyła w szeregach 5 Brygady Wileńskiej majora Łupaszki, czyli regularnej jednostce Wojska Polskiego. Dodatkowo była niepełnoletnia. Płk Krzyżanowski zamordował niepełnoletnią sanitariuszkę. Nie mam słów, żeby opisać ten skandal.

Czy odwołanie dowódcy i komendanta garnizonu w Koszalinie, to wystarczające konsekwencje?

Oczywiście, że to nie załatwia sprawy. To nie jest kwestia lokalna, bo „Inka” nie jest lokalnym bohaterem, tylko stanowi wzór dla wielu Polaków. To sprawa ogólnopolska, dlatego konsekwencji nie można ograniczać jedynie do Koszalina. Myślę, że w tej poważnej sytuacji minister Tomasz Siemoniak powinien podać się do dymisji, ponieważ podległe mu struktury wojskowe pokazały, że hołdują nie żołnierzom niezłomnym, ale ich oprawcom.

A co zrobić, żeby więcej nie dochodziło do tego typu pochówków komunistycznych dygnitarzy?

To jest sprawa systemowa za którą odpowiada minister Siemoniak. To też kolejny powód dla którego szef MON powinien podać się do dymisji, ponieważ przez rok nie wprowadził odpowiednich przepisów, które dotyczyły pochówku komunistycznych dowódców. Przepisy miały zostać wprowadzone przez MON w konsultacji z IPN i miały przerwać ten ciąg upokarzających zdarzeń.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook