Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański o „Łączce”: Czekaliśmy zbyt długo

24.09.2016

„Dlaczego niszczycie groby porządnych obywateli? Po co wydobywać spod spodu jakichś bandytów. Przecież ci wyklęci mordowali niewinnych ludzi - tak pewien starszy pan próbował zagaić ze mną rozmowę na "Łączce", gdzie trwają ekshumacje żołnierzy i działaczy antysowieckiego oporu” – pisze w „Super Expressie” Tadeusz Płużański.

„Takie reakcje stanowią margines” - podkreśla publicysta. Zwraca uwagę, że większość osób, które kierują swoje kroki na „Łączkę”, robią to świadomie i ze łzami w oczach czekają na przełomowy moment odkrycia szczątków bohaterów. 

„To moment szczególny - czekaliśmy na niego kilkadziesiąt lat. Czekaliśmy długo, zbyt długo” - ocenia Płużański. 

Autor tekstu przypomina, że w czasie PRL-u takie ekshumacje były niemożliwe, a na dodatek na dołach śmierci kazano postawić groby funkcjonariuszy systemu komunistycznego, w tym morderców sądowych. 

„Ale w III RP dostanie się do tych, którzy walczyli o wolność, też okazało się problemem” - stwierdza Płużański, wskazując na trudności, z jakimi spotykał się prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN, który kierował pracami na „Łączce”. 

„Poprzednia władza i związani z nią urzędnicy przeprowadzili procedurę niemoralną - uzależnili wydobycie bohaterów od zgody rodzin z góry. Przy czym rodzin Żołnierzy Wyklętych - jak w innych przypadkach - nikt o zdanie nie pytał. Komuniści pozostali decydentami - najpierw życia, potem śmierci polskich niepodległościowców” - pisze dalej publicysta. 

Płużański podkreśla, że zmieniło się w końcu także i to, a groby komunistów zaczęto przenosić w inne miejsca. 

„Większość grobów pozostaje na Powązkach Wojskowych. (…) A był to świetny moment, aby rozpocząć procedurę wynoszenia czerwonych z tej wyjątkowej nekropolii polskiego wojska” - stwierdza. 

Płużański podkreśla, że są szanse na odnalezienie kości gen. Fieldorfa „Nila” i setki innych pomordowanych. 

„Po trudnych identyfikacjach (szczątki przy wmurowywaniu grobów były wpychane w głąb, część wyrzucono na śmietnik) naszych bohaterów trzeba godnie pochować w wielkim narodowym panteonie. Żeby wreszcie przestali być wyklęci” - zaznacza publicysta. 


ak/”Super Express”

[fot. YouTube/Salve TV]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook