Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański o dymisji prof. Szwagrzyka: Co się stało?

18.02.2017

"W Polsce setki takich "Łączek" pozostają nieodkryte - tam, gdzie były więzienia NKWD, UB czy Informacji Wojskowej, pod ziemią spoczywają zamordowani Polacy. Jeśli dymisja prof. Szwagrzyka będzie przyjęta, pozostaną tam na wieki" - pisze na łamach „Super Expressu” Tadeusz Płużański.

Przypomina także wydarzenia z 2014 roku. Ekipa prof. Szwagrzyka pracowała na Służewie, przy ul. Wałbrzyskiej. Wydobyli spod alejek (ponieważ grobów nie wolno było im ruszać) szczątki Żołnierzy Niezłomnych/Wyklętych.

"Warunki pracy były trudne nawet dla badaczy, którzy podobne ekshumacje prowadzili już w wielu innych miejscach. W małych trumienkach naukowcy składają szczątki czterech osób - tyle udało się wydobyć, nie naruszając pomników. Mają być symbolicznie odprowadzone na miejsce identyfikacji. Ale nagle pojawia się policja i razem z prokuratorem zabezpiecza teren. Prof. Szwagrzyk jest przesłuchiwany. Po kilku godzinach zakład pogrzebowy wywozi trumienki w nieznanym kierunku. Przypominają się czasy stalinowskie. Naukowców odsunięto od sprawy. Czy tylko od tej?" - wspomina Płużański.

Przypomniał również, że potwierdziły się informacje, że o interwencję w sprawie prowadzonej przez historyka IPN wnosił prokurator IPN.

"To on poprosił o pomoc prokuraturę powszechną. Potem - na trzy lata - decyzją polityczną wstrzymane są ekshumacje z dołów śmierci na warszawskiej "Łączce" - pisze historyk.

W 2016 roku prof. Krzysztof Szwagrzyk został wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Mógł kontynuować prace na „Łączce” i w innych miejscach Polski. Co się stało, że złożył dymisję – pyta Płużański.

"Nietrudno zauważyć, że w prokuraturze IPN nic - prócz szefa - się nie zmieniło. Dalej pracują ci, którzy blokowali prace na Służewie. Bo aby prof. Szwagrzyk mógł rozpocząć gdziekolwiek badania, prokuratura musi wszcząć śledztwo. Dochodzą do tego przeciągające się prace identyfikacyjne prowadzone przez podwykonawcę IPN - Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Na informacje o odnalezieniu szczątków swoich bliskich rodziny muszą czekać miesiącami, latami. Prof. Szwagrzyk nie ma na to żadnego wpływu" – pisze Płużański i dodaje, że w Polsce są setki „Łączek”, gdzie pod ziemią spoczywają zamordowani Polacy.

"Jeśli dymisja prof. Szwagrzyka będzie przyjęta, pozostaną tam na wieki".

wkt/se.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook