Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Chcą zlikwidować niewygodną instytucję

22.08.2012

Całego IPN nie da się przejąć i spacyfikować. Jedyne więc, co Platformie zostanie, to dążenie docelowo do likwidacji tej placówki - mówi portalowi Stefczyk.info historyk i publicysta Tadeusz Płużański.

Stefczyk.info: Spółka Ruch S.A. poinformowała ostatnio o sprzedaży siedziby zajmowanej na co dzień przez IPN. Rzecznik Instytutu mówi, że instytucji grozi paraliż. Jak Pan to ocenia?

Tadeusz Płużański, historyk, szef działu Opinie w "Super Expressie": Trudno się nie zgodzić z optyką rzecznika Andrzeja Arseniuka. To jest działanie, które wprost prowadzi do paraliżu prac Instytutu. Można powiedzieć, że to jest zawoalowana metoda ograniczenia działalności tej placówki, a być może nawet jej likwidacji. To kolejny krok wobec IPN ze strony rządzących, mający na celu skasowanie jego działalności. W każdej kadencji budżet IPN jest ograniczany, środki systematycznie są obcinane. Obecnie dochodzą problemy z siedzibą przy ul. Towarowej i zagrożenie przeprowadzką, więc mamy sytuację dramatyczną. To pokazuje, że działania Platformy wobec IPN niewiele się różnią od działań SLD. Tyle tylko, że Sojusz mówi wprost, że tę wstrętną instytucję trzeba zlikwidować. PO robi to samo w sposób zakamuflowany. Cel jednak jest taki sam. Niewygodną instytucję chcą zlikwidować.

W Pana ocenie uda się to zrobić? Środowisko wokół IPN nie jest już na tyle silne, by obronić Instytut?

Liczę na to, że IPN uda się obronić. To jest przecież jedyna w tej chwili instytucja państwowa, która tak silnie broni prawdziwej historii Polski i Polaków oraz odkrywa nieznane karty. Instytut prowadzi śledztwa, archiwizuje wszelkie dane oraz prowadzi niezwykle ważną działalność edukacyjną. Likwidacja placówki byłaby niezwykle silnym ciosem w historię. Mam nadzieję, że Instytut się obroni. Nie zgodzę się jednak z opinią, że IPN to silne środowisko, które samo sobie poradzi. Tam jest wiele cennych osób które walczą o prawdę historyczną. Jednak rządzący nie zamierzają uwzględniać tej grupy. Takie odnoszę wrażenie.

Co może pomóc?

Wydaje się, że badania na Łączce, prowadzone przez IPN, mogą być ważnym elementem w grze o IPN. One są dobrym znakiem i ważne, że Instytut rozpoczął te prace. Dobrze się stało, że wszyscy, którzy są władni w tej sprawie, wydali zgodę na rozpoczęcie badań. Ta sprawa stała się głośna. Ona się nie podoba, ale można mieć nadzieję, że to będzie miało pozytywne skutki dla Instytutu. To pokazuje, że IPN pracuje nad ważnymi sprawami.

IPN to kolejna instytucja publiczna, którą Platforma rozkłada na łopatki. Co to mówi o naturze obecnej władzy?

Odnoszę wrażenie, że Platforma jest zainteresowana instytucjami publicznymi jedynie po to, by nimi zarządzać. IPN nie jest instytucją, którą można łatwo spacyfikować. Widzę w Instytucie szereg niedobrych trendów, tam są osoby, które chcą sparaliżować tę placówkę. To się nasiliło po 10 kwietnia 2010 roku. Do głosu doszły środowiska, którym nie zależy specjalnie na działalności tej placówki. Takie osoby często piastują kierownicze stanowiska. Próby zawłaszczenia tej instytucji już były widoczne, jednak całej instytucji nie da się przejąć i spacyfikować. Jedyne więc, co Platformie zostanie, to dążenie docelowo do likwidacji tej placówki.

Rozmawiał saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook