Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Niebezpieczne kłamstwa o Niezłomnych

19.03.2017

„Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem. A strzelanie do komunistów było ich powinnością i niezaprzeczalną zasługą” - pisze w „Super Expressie” o Żołnierzach Niezłomnych Tadeusz Płużański, historyk i publicysta.

Publicysta zwrócił uwagę na „niebezpieczny trend” w czasie ostatniej dyskusji o Żołnierzach Niezłomnych. Stwierdził, że przyzwyczailiśmy się do „lewackich bredni postkomunistów”, lecz o wiele groźniejsze jest jednak przeciwstawianie sobie bohaterów. 

„Oto niedawno w jednej z gazet mogliśmy przeczytać, że kult Niezłomnych jest szkodliwy, bo rzekomo ma wypierać kult Armii Krajowej. Teza to absurdalna” - pisze Płużański. 

„Jeśliby przyjąć logikę krytyków kultu Wyklętych, należałoby uznać, że nasi bohaterowie do "wyzwolenia" (czyli drugiej, tym razem sowieckiej, okupacji) dzielnie walczyli z Niemcami i należy im się hołd i szacunek, a po "wyzwoleniu" (najeździe) Sowietów nagle stali się kimś niegodnym jakiegokolwiek szacunku. To tak absurdalne, że aż trudno pojąć, czemu ktoś pozujący na inteligenta mógł coś takiego wymyślić!” - stwierdza publicysta. 

Autor felietonu zwraca uwagę również na drugi „mit”, który rozdziela Żołnierzy Wyklętych na "dobrych" i "złych" – z jednej strony chociażby Witold Pilecki, z drugiej zaś Kuraś „Ogień”, czy Szendzielarz „Łupaszka”. 

„Ludzie powielający kłamliwe tezy komunistycznej propagandy, robiący to ze złej woli (politycy SLD), chęci wypromowania się (Piotr Zychowicz i jemu podobni), wreszcie skrajnej głupoty (otoczenie Pawła Kukiza i sam polityk) najzwyczajniej szkodzą Polsce” - uważa Płużański. 

Jak podkreśla, nasi potomkowie muszą się uczyć o bohaterstwie AK czy Wyklętych, „a w panteonie narodowym jest miejsce dla wszystkich bohaterów”. 

„Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem. A strzelanie do komunistów było ich powinnością i niezaprzeczalną zasługą” - zaznaczył Tadeusz Płużański.


ak/"SE"

[fot. YouTube/Salve TV]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook