Jedynie prawda jest ciekawa

Płużański: Niebezpieczne kłamstwa o Niezłomnych

19.03.2017

„Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem. A strzelanie do komunistów było ich powinnością i niezaprzeczalną zasługą” - pisze w „Super Expressie” o Żołnierzach Niezłomnych Tadeusz Płużański, historyk i publicysta.

Publicysta zwrócił uwagę na „niebezpieczny trend” w czasie ostatniej dyskusji o Żołnierzach Niezłomnych. Stwierdził, że przyzwyczailiśmy się do „lewackich bredni postkomunistów”, lecz o wiele groźniejsze jest jednak przeciwstawianie sobie bohaterów. 

„Oto niedawno w jednej z gazet mogliśmy przeczytać, że kult Niezłomnych jest szkodliwy, bo rzekomo ma wypierać kult Armii Krajowej. Teza to absurdalna” - pisze Płużański. 

„Jeśliby przyjąć logikę krytyków kultu Wyklętych, należałoby uznać, że nasi bohaterowie do "wyzwolenia" (czyli drugiej, tym razem sowieckiej, okupacji) dzielnie walczyli z Niemcami i należy im się hołd i szacunek, a po "wyzwoleniu" (najeździe) Sowietów nagle stali się kimś niegodnym jakiegokolwiek szacunku. To tak absurdalne, że aż trudno pojąć, czemu ktoś pozujący na inteligenta mógł coś takiego wymyślić!” - stwierdza publicysta. 

Autor felietonu zwraca uwagę również na drugi „mit”, który rozdziela Żołnierzy Wyklętych na "dobrych" i "złych" – z jednej strony chociażby Witold Pilecki, z drugiej zaś Kuraś „Ogień”, czy Szendzielarz „Łupaszka”. 

„Ludzie powielający kłamliwe tezy komunistycznej propagandy, robiący to ze złej woli (politycy SLD), chęci wypromowania się (Piotr Zychowicz i jemu podobni), wreszcie skrajnej głupoty (otoczenie Pawła Kukiza i sam polityk) najzwyczajniej szkodzą Polsce” - uważa Płużański. 

Jak podkreśla, nasi potomkowie muszą się uczyć o bohaterstwie AK czy Wyklętych, „a w panteonie narodowym jest miejsce dla wszystkich bohaterów”. 

„Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem. A strzelanie do komunistów było ich powinnością i niezaprzeczalną zasługą” - zaznaczył Tadeusz Płużański.


ak/"SE"

[fot. YouTube/Salve TV]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook