Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Mikulski niczym wielkim się nie zasłużył

05.12.2014

„'Kultowy' PRL-owski serial 'Stawka większa niż życie' jest historycznym kłamstwem”.

Sejm pogrążył się w kolejnym symbolicznym sporze. Wszystko przez pomysł SLD, by uczcić minutą ciszy aktora, komunistycznego działacza, członka KC PZPR Stanisława Mikulskiego. Popularny aktor, grający postać sowieckiego szpiega, zmarł kilka dni temu. Ostatecznie, mimo sprzeciwu Sejm uczcił go minutą ciszy.

Sprawę honorów dla filmowego „Klossa” komentuje Tadeusz Płużański, który sprzeciwia się temu pomysłowi. „Dlaczego Sejm RP nie powinien żegnać minutą ciszy odtwórcy roli Hansa Klossa - Stanisława Mikulskiego? Odpowiedź jest prosta: w ten sposób żegnamy tylko największych rodaków, zasłużonych bohaterstwem lub ofiarną pracą dla Polski. A Mikulski - nawet jeśli na wyrost uznać go za najlepszego polskiego aktora - niczym takim wielkim się nie zasłużył” - wskazuje dziennikarz.

Publicysta wskazuje, że „Mikulski komunistą był. Szczytem jego uwielbienia dla okupacyjnego sowieckiego systemu zwanego PRL-em było popieranie wojskowej junty Jaruzelskiego, którą nawet sąd III RP określił mianem związku przestępczego o charakterze zbrojnym. Przestępczego - żeby nie było wątpliwości - w stosunku do Polaków, w których ciemna noc stanu wojennego była wymierzona” - przypomina.

Zaznacza, że „Mikulski komunistą był i komunistę grał”, wskazując, że „pierwowzorem porucznika/kapitana Abwehry Hansa Klossa był nie rotmistrz Witold Pilecki czy słynni polscy wywiadowcy Armii Krajowej: mjr Bolesław Kontrym, ps. Żmudzin, czy żyjący do dziś w Warszawie gen. Janusz Brochwicz-Lewiński, ps. Gryf, lub najsłynniejsza kobieta szpieg - Krystyna Skarbek (pierwowzór dziewczyny Jamesa Bonda)”. „Prawdziwy Kloss to major sowieckich służb specjalnych Artur Ritter-Jastrzębski, przed wojną działacz sowieckiej agentury, najpierw pod nazwą Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, potem Komunistycznej Partii Polski, w czasie wojny kadrowy pracownik sowieckiego wywiadu wojskowego GRU (razem z gestapo prowadził akcje przeciwko Polskiemu Państwu Podziemnemu i Armii Krajowej), a po wojnie - pozostając na etacie u Sowietów - wysoki funkcjonariusz "polskiej" bezpieki, walczący z Żołnierzami Niezłomnymi” - tłumaczy Płużański.

Dodaje, że „'kultowy' PRL-owski serial 'Stawka większa niż życie' jest po prostu historycznym kłamstwem”.

Cały tekst w „SE”.

TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook