Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Merkel nas lekceważy, to efekt polityki „na kolanach”

22.08.2014

Dlaczego Polska nie uczestniczy w ważnych rozmowach o przyszłości Ukrainy.

Stefczyk.info: Donald Tusk i Radosław Sikorski wmawiali nam od dawna, że Niemcy są naszymi sojusznikami w Europie. Tymczasem sytuacja na Ukrainie obnażyła naszą słabość. Jak to możliwe, że nie ma nas teraz przy naszych „sojusznikach” kiedy zapadają najważniejsze decyzja ws. Ukrainy?

Tadeusz M. Płużański, szef opinii "Super Ekspresu":
Dopiero teraz dokładnie widać, jakie skutki przynosi polityka Tuska i Sikorskiego oparta na propagandzie sukcesu. Politycy rządzący przedstawiali Polskę jako mocarstwo, które ma wspaniałe kontakty ze wszystkimi sąsiadami i to było sączone praktycznie od początku siedmioletnich już rządów PO. Tę rzekomo umiejętną, spokojna i rzeczową politykę zagraniczną przeciwstawiano oczywiście polityce Kaczyńskich, którą przedstawiano jako bezproduktywne machanie szabelką. To miało nam tylko zrażać sąsiadów.

Co wyszło z tej sytuacji teraz w obliczu konfliktu na Ukrainie?

W obliczu wojny, nazywajmy rzeczy po imieniu, okazało się, że Polska nie jest żadnym mocarstwem, ani nawet żadnym głównym graczem na arenie światowej, ani nawet w naszym regionie. Teraz jesteśmy całkowicie pomijani, Radek Sikorski mógł jeździć na Ukrainę, kiedy tam wojny jeszcze nie było. To był taki ostatni moment, kiedy przedstawiano politykę szefa MSZ jako pasmo sukcesów, a efektem tego miała być właśnie ta wizyta. Wtedy wspólnie z ministrem spraw zagranicznych Niemiec podpisano tą absurdalną umowę z pakującym się już Janukowyczem, on za chwile wyjechał z kraju.

Czy to był ostatni moment, kiedy polskie MSZ mogło sprawiać wrażenie, że coś znaczymy?

No tak, bo wtedy konflikt zaczął narastać, zaczęła się wręcz wojna i w obliczu narastającego niebezpieczeństwa okazało się, że wszyscy nas raczej ignorują. I skończyło się tym, że przestaliśmy być dopuszczani do gremium decyzyjnego. Padła całkowicie tuskowa propaganda, że przyjaźnimy się z Angelą Merkel, że wystarczy nam do tego tylko wymiana gestów, a nie realna polityka zagraniczna. No i okazało się właśnie, jakimi my jesteśmy partnerami dla Niemiec. Merkel może Tuskowi przyczepiać wszelakie medale, ale kompletnie nic z tego nie wynika. To są puste gesty, Niemcy nas po prostu wykorzystali do swojej polityki. A jeśli tak jest, jesli sytuacja wygląda zupełnie inaczej niż przedstawili nam to Tusk i Sikorski, to należy to nazwać wprost - ich klęską.

Czy można było tego uniknąć? Jak powinna być prowadzona nasza polityka zagraniczna?

Pewnie można było tego uniknąć, tylko pytanie jest, czy ta niepoważna ekipa była w stanie to zrobić. Oni nie radzą sobie zarówno w sprawach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, więc trudno od nich tego oczekiwać. Odpowiadając na pytanie, na pewno można było tego uniknąć, gdyby rządziła inna ekipa.

Sprawianie pozorów w kraju to jedno, ale czego zabrakło w realnych kontaktach z Angelą Merkel, aby Niemcy traktowały nas po partnersku?

Ekipa Tuska i Sikorskiego prowadziła wobec Niemiec politykę na kolanach, teraz mamy tego efekty. Właściwie nawet nie powinno nas to dziwić. Niestety, w tej konstelacji politycznej nie widzę szans na poprawę tej sytuacji.

Może mógłby pomóc prezydent Komorowski?

Pałac prezydencki grał, niestety w tę samą propagandową grę. Sikorski przekonywał, że Polska jest bezpieczna, a prezydent Komorowski to powtarzał. Że nic nam nie grozi, mamy wspaniałych sąsiadów, powinniśmy być spokojni i szczęśliwi. Zatem Komorowski jest kolejnym człowiekiem na scenie politycznej, którego polityka poniosła całkowitą klęskę. Ani słowa prezydenta, ani ministra Kozieja się nie sprawdziły, nie jesteśmy bezpieczni.

Może byłoby inaczej, gdyby rząd zajął się robieniem polityki a nie ustawicznym krytykowaniem opozycji?

Warto w tym momencie przypomnieć wizytę Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie. To była realna próba wpłynięcia na sytuację, właśnie w tym momencie. Realna polityczna pomoc naszemu wschodniemu sąsiadowi. Tą wizyta Kaczyński spowodował popłoch wśród polityków PO. Wtedy oni zaatakowali, że to są jakieś wygłupy i że nic z tego nie wynika. A właśnie, że wynikało. W ważnym momencie polski polityk tam się zjawił. I tego właśnie oczekiwałbym bardziej od polityka partii rządzącej. Żeby w najważniejszych momentach Polska była tam reprezentowana, a naszych rządzących stać było tylko na krytykowanie Kaczyńskiego i dyskredytowanie tej wizyty. Sami wiele nie zrobili. A to przecież oni rządzą, a nie opozycja.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook