Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Merkel nas lekceważy, to efekt polityki „na kolanach”

22.08.2014

Dlaczego Polska nie uczestniczy w ważnych rozmowach o przyszłości Ukrainy.

Stefczyk.info: Donald Tusk i Radosław Sikorski wmawiali nam od dawna, że Niemcy są naszymi sojusznikami w Europie. Tymczasem sytuacja na Ukrainie obnażyła naszą słabość. Jak to możliwe, że nie ma nas teraz przy naszych „sojusznikach” kiedy zapadają najważniejsze decyzja ws. Ukrainy?

Tadeusz M. Płużański, szef opinii "Super Ekspresu":
Dopiero teraz dokładnie widać, jakie skutki przynosi polityka Tuska i Sikorskiego oparta na propagandzie sukcesu. Politycy rządzący przedstawiali Polskę jako mocarstwo, które ma wspaniałe kontakty ze wszystkimi sąsiadami i to było sączone praktycznie od początku siedmioletnich już rządów PO. Tę rzekomo umiejętną, spokojna i rzeczową politykę zagraniczną przeciwstawiano oczywiście polityce Kaczyńskich, którą przedstawiano jako bezproduktywne machanie szabelką. To miało nam tylko zrażać sąsiadów.

Co wyszło z tej sytuacji teraz w obliczu konfliktu na Ukrainie?

W obliczu wojny, nazywajmy rzeczy po imieniu, okazało się, że Polska nie jest żadnym mocarstwem, ani nawet żadnym głównym graczem na arenie światowej, ani nawet w naszym regionie. Teraz jesteśmy całkowicie pomijani, Radek Sikorski mógł jeździć na Ukrainę, kiedy tam wojny jeszcze nie było. To był taki ostatni moment, kiedy przedstawiano politykę szefa MSZ jako pasmo sukcesów, a efektem tego miała być właśnie ta wizyta. Wtedy wspólnie z ministrem spraw zagranicznych Niemiec podpisano tą absurdalną umowę z pakującym się już Janukowyczem, on za chwile wyjechał z kraju.

Czy to był ostatni moment, kiedy polskie MSZ mogło sprawiać wrażenie, że coś znaczymy?

No tak, bo wtedy konflikt zaczął narastać, zaczęła się wręcz wojna i w obliczu narastającego niebezpieczeństwa okazało się, że wszyscy nas raczej ignorują. I skończyło się tym, że przestaliśmy być dopuszczani do gremium decyzyjnego. Padła całkowicie tuskowa propaganda, że przyjaźnimy się z Angelą Merkel, że wystarczy nam do tego tylko wymiana gestów, a nie realna polityka zagraniczna. No i okazało się właśnie, jakimi my jesteśmy partnerami dla Niemiec. Merkel może Tuskowi przyczepiać wszelakie medale, ale kompletnie nic z tego nie wynika. To są puste gesty, Niemcy nas po prostu wykorzystali do swojej polityki. A jeśli tak jest, jesli sytuacja wygląda zupełnie inaczej niż przedstawili nam to Tusk i Sikorski, to należy to nazwać wprost - ich klęską.

Czy można było tego uniknąć? Jak powinna być prowadzona nasza polityka zagraniczna?

Pewnie można było tego uniknąć, tylko pytanie jest, czy ta niepoważna ekipa była w stanie to zrobić. Oni nie radzą sobie zarówno w sprawach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, więc trudno od nich tego oczekiwać. Odpowiadając na pytanie, na pewno można było tego uniknąć, gdyby rządziła inna ekipa.

Sprawianie pozorów w kraju to jedno, ale czego zabrakło w realnych kontaktach z Angelą Merkel, aby Niemcy traktowały nas po partnersku?

Ekipa Tuska i Sikorskiego prowadziła wobec Niemiec politykę na kolanach, teraz mamy tego efekty. Właściwie nawet nie powinno nas to dziwić. Niestety, w tej konstelacji politycznej nie widzę szans na poprawę tej sytuacji.

Może mógłby pomóc prezydent Komorowski?

Pałac prezydencki grał, niestety w tę samą propagandową grę. Sikorski przekonywał, że Polska jest bezpieczna, a prezydent Komorowski to powtarzał. Że nic nam nie grozi, mamy wspaniałych sąsiadów, powinniśmy być spokojni i szczęśliwi. Zatem Komorowski jest kolejnym człowiekiem na scenie politycznej, którego polityka poniosła całkowitą klęskę. Ani słowa prezydenta, ani ministra Kozieja się nie sprawdziły, nie jesteśmy bezpieczni.

Może byłoby inaczej, gdyby rząd zajął się robieniem polityki a nie ustawicznym krytykowaniem opozycji?

Warto w tym momencie przypomnieć wizytę Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie. To była realna próba wpłynięcia na sytuację, właśnie w tym momencie. Realna polityczna pomoc naszemu wschodniemu sąsiadowi. Tą wizyta Kaczyński spowodował popłoch wśród polityków PO. Wtedy oni zaatakowali, że to są jakieś wygłupy i że nic z tego nie wynika. A właśnie, że wynikało. W ważnym momencie polski polityk tam się zjawił. I tego właśnie oczekiwałbym bardziej od polityka partii rządzącej. Żeby w najważniejszych momentach Polska była tam reprezentowana, a naszych rządzących stać było tylko na krytykowanie Kaczyńskiego i dyskredytowanie tej wizyty. Sami wiele nie zrobili. A to przecież oni rządzą, a nie opozycja.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook