Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Mamy pseudo ekspertów od Kościoła

19.10.2013

Obecnie medialne ostrze jest wycelowane w Kościół. Obserwujemy niebywałe natężenie złej woli.

Stefczyk.info: Dziś mija 29 rocznica zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki. Czy tamte wydarzenia są tylko przeszłością historyczną, czy może jednak we współczesnym społeczeństwie, które jest odbiorcą medialnych ataków na Kościół może dojść do przypadków agresji wobec duchowieństwa?

Tadeusz Płużański - szef działu opinii dziennika „Super Express”: To bardzo radykalna teza, ponieważ póki co, żadnego bezpośredniego zagrożenia dla księży nie widać. Oczywiście, praktyka, obecnie gotowana przez część środowiska politycznego oraz media jest szalenie niebezpieczna, ponieważ powoduje atmosferę linczu i nagonki na Kościół katolicki i jego przedstawicieli. Tego nie można bagatelizować. Proszę zwrócić uwagę do czego doprowadziła polityczna nagonka na PiS, gdzie również dziś mamy rocznicę morderstwa dokonanego na działaczu tej partii panu Marku Rosiaku. Zabójstwa dokonał człowiek, który musiał obserwować media i żył w tym społeczeństwie. Obecnie medialne ostrze jest wycelowane wobec Kościoła, gdzie obserwujemy niebywałe natężenie złej woli wobec tej instytucji.

Podobnie było kilkadziesiąt lat temu.

Po wojnie, w czasach stalinowskich, kiedy próbując niszczyć Kościół - stosowano różne metody: począwszy od ostrej akcji propagandowej, a skończywszy na drastycznych egzekucjach. Oczywiście mam nadzieje, że we współczesnych czasach, podobna bariera ataków wymierzonych wobec Kościoła nie zostanie przekroczona.

Ale przecież nie tylko wtedy. W latach 80-tych, gdy zamordowana ks. Jerzego Popiełuszkę robiono wszystko aby uciszyć duchowieństwo.

Takie działanie jest przypisane do rządów totalitarnych. Robili to hitlerowcy, ale robili to również komuniści. Zaraz po wojnie gdy rozpoczęto rozprawienie się z wrogami politycznymi, zaczęto mordować Żołnierzy Wyklętych oraz przedstawicieli partii politycznych. Na sam koniec zostawiono ostatni bastion walczący z władzą totalitarną – Kościół katolicki. Najbardziej drastycznym przykładem takiego działania jest sprawa biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka, który został praktycznie zamęczony w więzieniu. Wytoczono wobec niego proces, którego wyrok nie był wysoki, jednak biskup wyszedł z więzienia będąc wrakiem człowieka. Również za przykład można podać proces Kurii Krakowskiej, gdzie przedstawicieli Kościoła traktowano w podobny sposób: zamykano do więzień, aby osłabiać tę instytucję. W późniejszych czasach PRL dochodziło do podobnych praktyk, a najbardziej drastyczne przykłady ataków możemy podać z końca okresu komunistycznego, gdzie stale dochodziło do morderstw dokonywanych na księżach.

W obecnych czasach mamy wielu „ekspertów” od Kościoła. Głównie są to osoby niegdyś z nim związane oraz lewicowi dziennikarze, publicyści i politycy. Za przykład wystarczy podać program pana Tomasza Lisa emitowany w telewizji publicznej. Czy to może być dobry przykład jak dziś próbuje się obalać Kościół katolicki w Polsce?

Oczywiście, że tak. Możemy nawet zastosować pewną analogię: niegdyś to Tadeusz Mazowiecki, nawoływał do zastosowania ostrych represji wobec wspomnianego wcześniej biskupa Kaczmarka, czy też podpisywał z panią Wisławą Szymborską różne listy potępiające księży i nawołujące do ataku na nich. Dziś mamy pseudo ekspertów od Kościoła, w postaci osób, które opuściły jego struktury, bądź samych księży, którzy tak jak ks. Sowa atakują swoją instytucję ośmieszając ją. Oni nie czują się z Kościołem związani, bo gdyby było inaczej, nie uczestniczyliby w tej kampanii nienawiści wobec niego.

Rozmawiał Łukasz Żygadło.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook