Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: konferencja IPN potwierdziła najgorsze obawy

29.07.2014

Rozmowa z historykiem i publicystą, prezesem Fundacji „Łączka” Tadeuszem Płużańskim.

Stefczyk.info: Władze IPN i Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa na ostatniej konferencji prasowej uspokajały, zapewniając, że nic złego nie dzieje się z procesem ekshumacji i identyfikacji ciał naszych bohaterów narodowych pomordowanych przez komunistycznych oprawców. Jest Pan spokojny o ten projekt?

Tadeusz Płużański: Wcale nie jestem spokojny. Ta konferencja nie była przełomowa, to głównie były próby tłumaczenia się IPN-u i innych podmiotów z ostatnich wydarzeń na Łączce i cmentarzu na Służewie. Poruszane kwestie nie były dla mnie zaskoczeniem. W czasie tego spotkania mieliśmy festiwal PRowski. Obecnie czytam, że z tej konferencji miałoby wynikać, że wszystko jest dobrze, że prace przy Wałbrzyskiej nie zostały wstrzymane, że one idą pełną parą. Tak niektórzy odebrali słowa prezesa IPN, prokuratorów i ministra Kunerta.

To nieuzasadnione odczucia?

Jest zupełnie inaczej. Diabeł tkwi w szczegółach. Prezes Kamiński odnosząc się do sprawy z Wałbrzyskiej, przekonywał, że nie było zatrzymania prac badawczych. Mam jednak odmienne zdanie. Być może wynika to z faktu, że prezesa Kamińskiego nie było na cmentarzu, gdy doszło do interwencji policji i prokuratury. Ja byłem na miejscu i widziałem, co się działo. Ekipa prof. Szwagrzyka kończyła rzeczywiście swoje prace danego dnia. Interweniujący pojawili się, gdy trwały już prace porządkowe.

Czyli nie przeszkodzili w pracach.

To, co działo się później, jest ewidentną ingerencją w te pracę. Całe śledztwo, wyniki śledztwa, jak również cztery trumienki ze szczątkami zostały zarekwirowane ekipie prof. Szwagrzyka. To była ingerencja w prace ekipy naukowej. Naukowcy zostali pozbawieni efektów pracy. Jak więc można mówić, że prace nadal trwały? Prokuratura powszechna te prace uniemożliwiła.

A co z Łączką? Tu również doszło do manipulacji przekazem?

Słyszymy obecnie komunikat, że prace będą trwały. Część opinii publicznej jest uspokojona i przekonana, że były pewne chwilowe problemy, ale teraz wychodzimy na prostą. Jednak komunikat IPN i przekaz konferencji jest jasny: na Łączce będą prowadzone pewne prace. Prace uzupełniające poprzedni etap ekshumacji.

To znaczy, że można być spokojnym?

Niestety nie. Zdanie później prezes Kamiński powiedział, że nie będą zdejmowane groby z lat 80. Prawo bowiem na to nie pozwala. To oznacza, że nie możemy mówić o trzecim etapie ekshumacji. Dojdzie co najwyżej do dokończenia poprzedniego, a trzeci etap został odłożony na nieznaną nam przyszłość. Ten etap oznacza konieczność zdjęcia około 200 grobów z lat 80. i dostania się do stu polskich żołnierzy, którzy leżą pod spodem. Nie mogę więc uspokajać opinii publicznej i udawać, że wszystko jest w porządku. W tym roku miał zostać rozpoczęty, a nawet zakończony trzeci etap. Tymczasem nic takiego się nie stanie. Zmiana prawa w Polsce może trwać wiele lat.

Wiele osób przypomina, że IPN miał plan, jak te prace kontynuować.

Rzeczywiście IPN zmienił podejście do tych prac. Pytam publicznie dlaczego do tego doszło. Dlaczego IPN zmienił formułę, która miała być zastosowana? Poprzednio mówiono, że wszystko jest proste, wystarczy wszcząć śledztwo prokuratorskie, prokuratury IPN. Wtedy można by było ogrodzić teren, a śledztwo dotyczyłoby zbrodni komunistycznej. W tej sytuacji nikt nie miałby prawa ingerencji w te czynności. IPN mówił o takim rozwiązaniu. Cóż takiego się stało, że ten wariant uznano za niemożliwy do realizacji? Wydaje się, że pojawiły się jakieś naciski środowisk przeciwnych pracom na Łączce.

I one okazały się skuteczne?

Uznano obecnie, że wymagana będzie zgoda rodzin osób pochowanych na górze. A to są w dużej mierze rodziny komunistyczne, czy wręcz rodziny oprawców. Uzależniono trzeci etap ekshumacji od zgody tych ludzi. I dlatego obecnie mówi się o potrzebie zmiany prawa, by móc kontynuować prace. To jednak droga donikąd. Możemy jeszcze ćwierć wieku czekać na te rozwiązania. W tym kontekście konferencja IPN potwierdziła najgorsze obawy, że trzeci etap się nie odbędzie. To oznacza, że nie możemy mówić o żadnym upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych w postaci panteonu narodowego, nie możemy mówić o żadnym pogrzebie. Dopóki nie wyciągniemy wszystkich szczątków Żołnierzy Niezłomnych z dołów śmierci, kolejne etapy są niemożliwe.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook