Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Komunistyczni zbrodniarze powinni zniknąć z Powązek

28.04.2014

Rozmowa z historykiem, publicystą Tadeuszem Płużańskim.

Stefczyk.info: Prezes IPN wyszedł z propozycją, by oznaczyć groby komunistycznych zbrodniarzy spoczywających na Powązkach. Łukasz Kamiński mówił, że propozycja minimum to przytwierdzenie tabliczki z informacjami, czym dany człowiek zajmował się za życia. Jak Pan ocenia takie propozycje?

Tadeusz Płużański: Można się zgodzić z prezesem Kamińskim: to rzeczywiście jest propozycja minimum. To jest rodzaj wyjścia z sytuacji, która jest bardzo niedobra. Problem jest poważny i dotyczy właściwie całej Polski. Wszędzie są w eksponowanych miejscach groby komunistycznych zbrodniarzy. To dotyczy nie tylko Powązek Wojskowych. W związku ze skalą tego problemu widzę sporo kłopotów przy wdrożeniu propozycji prezesa Kamińskiego. Przy wstępnej akceptacji jego pomysłu niestety sądzę, że on jest trudny do wdrożenia.

Dlaczego? Jakie problemy Pan widzi?

W całej Polsce musielibyśmy ustawiać tabliczki opisujące komunistycznych zbrodniarzy. To nie jest do końca wykonalne. Powstaje pytanie, jakie wiadomości umieszczać, co zrobić ze spodziewanym sprzeciwem rodzin, jak uchronić te tabliczki od wandali. Można sądzić, że one byłyby niszczone przez „nieznanych sprawców”. Jest cały szereg problemów. W założeniu to jest ciekawy pomysł, ale bardzo trudny do wprowadzenia w życie.

Pan ma jakiś lepszy pomysł? Co w Pana ocenie należałoby zrobić z grobami komunistycznych zbrodniarzy z Powązek?

Wydaję mi się, że mam lepszy pomysł... To, co będzie się działo w tym roku na Powązkach, czyli III etap prac ekshumacyjnych na Łączce, jest najlepszą okazją do tego, by groby tych ludzi przenieść w inne miejsce. Ich szczątki mogłyby trafić do Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, co byłoby uzasadnione z racji poglądów i życiorysów tych ludzi. A jeśli nie tam, to można ich groby przenieść na Cmentarz Północny, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca. Nie ma jednak dla mnie żadnych wątpliwości, że oni z Powązek Wojskowych powinni zniknąć.

Dlaczego?

Obecnie Powązki Wojskowe są pełne sprzeczności, przekaz jest kuriozalny. Tuż obok żołnierzy AK, którzy walczyli o wolną Polskę, spoczywa w grobie stalinowski sędzia, którzy tych właśnie ludzi skazywał na śmierć. Tak być nie może. Niestety jednak widać, że ten problem się pogłębia. Mieliśmy w ostatnim czasie pochówki kolejnych komunistycznych wojskowych, którzy spoczęli na Powązkach. Mówię o Florianie Siwickim, Tadeuszu Pietrzaku, czy ostatnio Wojciechu Garstce, którzy spoczęli na Powązkach Wojskowych, choć zupełnie na to nie zasłużyli. Widać, że zamiast tych ludzi wynosić z cmentarza tam się wciąż chowa kolejnych funkcjonariuszy z komunistyczną przeszłością.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Prace ekshumacyjne na Łączce/M. Czutko]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook