Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Komunistyczni zbrodniarze powinni zniknąć z Powązek

28.04.2014

Rozmowa z historykiem, publicystą Tadeuszem Płużańskim.

Stefczyk.info: Prezes IPN wyszedł z propozycją, by oznaczyć groby komunistycznych zbrodniarzy spoczywających na Powązkach. Łukasz Kamiński mówił, że propozycja minimum to przytwierdzenie tabliczki z informacjami, czym dany człowiek zajmował się za życia. Jak Pan ocenia takie propozycje?

Tadeusz Płużański: Można się zgodzić z prezesem Kamińskim: to rzeczywiście jest propozycja minimum. To jest rodzaj wyjścia z sytuacji, która jest bardzo niedobra. Problem jest poważny i dotyczy właściwie całej Polski. Wszędzie są w eksponowanych miejscach groby komunistycznych zbrodniarzy. To dotyczy nie tylko Powązek Wojskowych. W związku ze skalą tego problemu widzę sporo kłopotów przy wdrożeniu propozycji prezesa Kamińskiego. Przy wstępnej akceptacji jego pomysłu niestety sądzę, że on jest trudny do wdrożenia.

Dlaczego? Jakie problemy Pan widzi?

W całej Polsce musielibyśmy ustawiać tabliczki opisujące komunistycznych zbrodniarzy. To nie jest do końca wykonalne. Powstaje pytanie, jakie wiadomości umieszczać, co zrobić ze spodziewanym sprzeciwem rodzin, jak uchronić te tabliczki od wandali. Można sądzić, że one byłyby niszczone przez „nieznanych sprawców”. Jest cały szereg problemów. W założeniu to jest ciekawy pomysł, ale bardzo trudny do wprowadzenia w życie.

Pan ma jakiś lepszy pomysł? Co w Pana ocenie należałoby zrobić z grobami komunistycznych zbrodniarzy z Powązek?

Wydaję mi się, że mam lepszy pomysł... To, co będzie się działo w tym roku na Powązkach, czyli III etap prac ekshumacyjnych na Łączce, jest najlepszą okazją do tego, by groby tych ludzi przenieść w inne miejsce. Ich szczątki mogłyby trafić do Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, co byłoby uzasadnione z racji poglądów i życiorysów tych ludzi. A jeśli nie tam, to można ich groby przenieść na Cmentarz Północny, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca. Nie ma jednak dla mnie żadnych wątpliwości, że oni z Powązek Wojskowych powinni zniknąć.

Dlaczego?

Obecnie Powązki Wojskowe są pełne sprzeczności, przekaz jest kuriozalny. Tuż obok żołnierzy AK, którzy walczyli o wolną Polskę, spoczywa w grobie stalinowski sędzia, którzy tych właśnie ludzi skazywał na śmierć. Tak być nie może. Niestety jednak widać, że ten problem się pogłębia. Mieliśmy w ostatnim czasie pochówki kolejnych komunistycznych wojskowych, którzy spoczęli na Powązkach. Mówię o Florianie Siwickim, Tadeuszu Pietrzaku, czy ostatnio Wojciechu Garstce, którzy spoczęli na Powązkach Wojskowych, choć zupełnie na to nie zasłużyli. Widać, że zamiast tych ludzi wynosić z cmentarza tam się wciąż chowa kolejnych funkcjonariuszy z komunistyczną przeszłością.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Prace ekshumacyjne na Łączce/M. Czutko]

Warto poczytać

 1. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 2. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 3. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 4. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 5. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 6. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 7. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

 8. 1270lisinkapsszynka 06.04.2018

  Tomasz Lis nie wytrzymuje ciśnienia i bezpardonowo atakuje Jarosława Kaczyńskiego

  Ależ zabolała ich decyzja komitetu wykonawczego PiS i Jarosława Kaczyńskiego

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook