Jedynie prawda jest ciekawa

Płużański: Komorowski zablokował ekshumacje

20.06.2015

To ustawa szkodliwa, to ustawa, która problemu nie rozwiązuje, a jeszcze bardziej sprawę komplikuje – mówił w studio Telewizji Republika Tadeusz Płużański. Historyk i publicysta w ten sposób ocenił podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizację ustawy umożliwiającą dokończenie ekshumacji na „Łączce”.

Ma ona rzekomo pozwolić m.in. zakończyć ich poszukiwania na tzw. Łączce na stołecznych Wojskowych Powązkach.

Nowela była inicjatywą ustawodawczą samego Komorowskiego, a obejmuje zmiany w trzech ustawach: o grobach i cmentarzach wojennych, o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz o IPN.

- To jest jakieś nieporozumienie, muszę stanowczo podkreślić, że ta ustawa, która została podpisana przez prezydenta Komorowskiego, a wcześniej przeszła całą procedurę parlamentarną czyli została zaakceptowana przez Sejm i Senat, jest ustawą szkodliwą, jest ustawą która problemu nie rozwiązuje, a nawet jeszcze bardziej sprawę komplikuje – podkreślił Tadeusz Płużański i dodał, że najlepszym rozwiązaniem było by wyrzucenie tej ustawy teraz do kosza.

- Miejmy nadzieje, że odjedzie razem z prezydentem Komorowskim – zaznaczył historyk i publicysta.

- Aby wydobyć naszych bohaterów: rtm. Witolda Pileckiego, gen. Fildorfa „Nila”, płk. Łukasza Cieplińskiego trzeba uzyskać zgodę rodzin osób pochowanych w tamtym miejscu decyzją Wojciecha Jaruzelskiego (…) który miał świadomość że dokonało tam zbrodni komunistycznej – podkreślił Tadeusz Płużański i dodał, że także rodziny których bliski spoczęli na Powązkach mieli tę  świadomość.

- Dzisiaj Bronisław Komorowski występuje jako wódz narodu, jako miłośnik Żołnierzy Wyklętych nie mówiąc o tym, że on usankcjonował decyzję Jaruzelskiego. Do tej pory nie było to unormowane prawnie, były doły śmierci, a nad nimi groby. To co zrobił pan prezydent Komorowski i jego kancelaria to jest faktyczne zalegalizowane tych „Jaruzelskich grobów”. To  jest nie tylko uzależnienie ekshumacji od zgody najbliższej rodziny, ale wszystkich żyjących krewnych – alarmuje historyk.

Jak podkreślił Płużański, mimo wielokrotnych rozmów z kancelarią prezydenta i wyjaśnianiu, że w tym kształcie ustawa zablokuje ekshumacje, Komorowski nie wziął ich pod uwagę i nie wycofał się z takich zapisów. Co więcej, wskazał że nie odbyły się żadne konsultacje z rodzinami ofiar reżimu komunistycznego, który spoczywają na „Łączce”.

- Nikt nie spytał tych rodzin czy one się zgadzają na taki stan rzeczy – dodał historyk.

Nowelizacja przewiduje rozwiązania, zapewniające ochronę i poszanowanie praw członków rodzin ofiar i osób, spoczywających w grobach powyżej.

mmil/telewizjarepublika.pl

[Fot. telewizjarepublika.pl]CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook