Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Płużański: Komorowski zablokował ekshumacje

20.06.2015

To ustawa szkodliwa, to ustawa, która problemu nie rozwiązuje, a jeszcze bardziej sprawę komplikuje – mówił w studio Telewizji Republika Tadeusz Płużański. Historyk i publicysta w ten sposób ocenił podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizację ustawy umożliwiającą dokończenie ekshumacji na „Łączce”.

Ma ona rzekomo pozwolić m.in. zakończyć ich poszukiwania na tzw. Łączce na stołecznych Wojskowych Powązkach.

Nowela była inicjatywą ustawodawczą samego Komorowskiego, a obejmuje zmiany w trzech ustawach: o grobach i cmentarzach wojennych, o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz o IPN.

- To jest jakieś nieporozumienie, muszę stanowczo podkreślić, że ta ustawa, która została podpisana przez prezydenta Komorowskiego, a wcześniej przeszła całą procedurę parlamentarną czyli została zaakceptowana przez Sejm i Senat, jest ustawą szkodliwą, jest ustawą która problemu nie rozwiązuje, a nawet jeszcze bardziej sprawę komplikuje – podkreślił Tadeusz Płużański i dodał, że najlepszym rozwiązaniem było by wyrzucenie tej ustawy teraz do kosza.

- Miejmy nadzieje, że odjedzie razem z prezydentem Komorowskim – zaznaczył historyk i publicysta.

- Aby wydobyć naszych bohaterów: rtm. Witolda Pileckiego, gen. Fildorfa „Nila”, płk. Łukasza Cieplińskiego trzeba uzyskać zgodę rodzin osób pochowanych w tamtym miejscu decyzją Wojciecha Jaruzelskiego (…) który miał świadomość że dokonało tam zbrodni komunistycznej – podkreślił Tadeusz Płużański i dodał, że także rodziny których bliski spoczęli na Powązkach mieli tę  świadomość.

- Dzisiaj Bronisław Komorowski występuje jako wódz narodu, jako miłośnik Żołnierzy Wyklętych nie mówiąc o tym, że on usankcjonował decyzję Jaruzelskiego. Do tej pory nie było to unormowane prawnie, były doły śmierci, a nad nimi groby. To co zrobił pan prezydent Komorowski i jego kancelaria to jest faktyczne zalegalizowane tych „Jaruzelskich grobów”. To  jest nie tylko uzależnienie ekshumacji od zgody najbliższej rodziny, ale wszystkich żyjących krewnych – alarmuje historyk.

Jak podkreślił Płużański, mimo wielokrotnych rozmów z kancelarią prezydenta i wyjaśnianiu, że w tym kształcie ustawa zablokuje ekshumacje, Komorowski nie wziął ich pod uwagę i nie wycofał się z takich zapisów. Co więcej, wskazał że nie odbyły się żadne konsultacje z rodzinami ofiar reżimu komunistycznego, który spoczywają na „Łączce”.

- Nikt nie spytał tych rodzin czy one się zgadzają na taki stan rzeczy – dodał historyk.

Nowelizacja przewiduje rozwiązania, zapewniające ochronę i poszanowanie praw członków rodzin ofiar i osób, spoczywających w grobach powyżej.

mmil/telewizjarepublika.pl

[Fot. telewizjarepublika.pl]Warto poczytać

 1. joachimbrudzinskitvrepublikaYT 23.01.2017

  Brudziński: Zależy nam na wielu kadencjach

  „Niech ci, którzy grzmią, dokształcą się z tego, na czym polega demokracja”.

 2. JanZarynKancelariaSenatu2015 23.01.2017

  Prof. Żaryn: Olbrzymie oczekiwania wobec zbioru zastrzeżonego

  - W Polsce opinia publiczna ma olbrzymie oczekiwania wobec tzw. zbioru zastrzeżonego; głównie dotyczą one lat 90. - powiedział historyk, senator PiS prof. Jan Żaryn.

 3. rzepcio 23.01.2017

  "wSieci": Balanga w Trybunale

  Wojciech Biedroń o ostatnim roku prezesury Rzeplińskiego.

 4. mid-epa05742807 23.01.2017

  Czarnecki: Trump będzie stawiać na NATO

  - Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

 5. port-817598960720 23.01.2017

  Kuźmiuk: Fikcyjny eksport zawyżał wzrost PKB

  W ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL ze względu na masowe wystawianie fikcyjnych faktur dotyczących sprzedaży na eksport, zawyżany był także wzrost PKB szczególnie w latach 2014-2015.

 6. 1b3ba3d672ce402fbf27f56062859d641270x714 22.01.2017

  Morawiecki: „Wyszkowski za mało tropił agentów”

  „Adamowicz za długo w Gdańsku rządzi (…). Dla niego najlepszym wyjściem byłaby dymisja”.

 7. szczerskiworoniczaobozySI 22.01.2017

  Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

  „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy”.

 8. Google1477x83104-2017 22.01.2017

  Nowy numer "wSieci"

  W nowym numerze tygodnika „wSieci” redakcja odsłania kulisy wspólnych podróży Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook