Jedynie prawda jest ciekawa

Płużański: Komorowski zablokował ekshumacje

20.06.2015

To ustawa szkodliwa, to ustawa, która problemu nie rozwiązuje, a jeszcze bardziej sprawę komplikuje – mówił w studio Telewizji Republika Tadeusz Płużański. Historyk i publicysta w ten sposób ocenił podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizację ustawy umożliwiającą dokończenie ekshumacji na „Łączce”.

Ma ona rzekomo pozwolić m.in. zakończyć ich poszukiwania na tzw. Łączce na stołecznych Wojskowych Powązkach.

Nowela była inicjatywą ustawodawczą samego Komorowskiego, a obejmuje zmiany w trzech ustawach: o grobach i cmentarzach wojennych, o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz o IPN.

- To jest jakieś nieporozumienie, muszę stanowczo podkreślić, że ta ustawa, która została podpisana przez prezydenta Komorowskiego, a wcześniej przeszła całą procedurę parlamentarną czyli została zaakceptowana przez Sejm i Senat, jest ustawą szkodliwą, jest ustawą która problemu nie rozwiązuje, a nawet jeszcze bardziej sprawę komplikuje – podkreślił Tadeusz Płużański i dodał, że najlepszym rozwiązaniem było by wyrzucenie tej ustawy teraz do kosza.

- Miejmy nadzieje, że odjedzie razem z prezydentem Komorowskim – zaznaczył historyk i publicysta.

- Aby wydobyć naszych bohaterów: rtm. Witolda Pileckiego, gen. Fildorfa „Nila”, płk. Łukasza Cieplińskiego trzeba uzyskać zgodę rodzin osób pochowanych w tamtym miejscu decyzją Wojciecha Jaruzelskiego (…) który miał świadomość że dokonało tam zbrodni komunistycznej – podkreślił Tadeusz Płużański i dodał, że także rodziny których bliski spoczęli na Powązkach mieli tę  świadomość.

- Dzisiaj Bronisław Komorowski występuje jako wódz narodu, jako miłośnik Żołnierzy Wyklętych nie mówiąc o tym, że on usankcjonował decyzję Jaruzelskiego. Do tej pory nie było to unormowane prawnie, były doły śmierci, a nad nimi groby. To co zrobił pan prezydent Komorowski i jego kancelaria to jest faktyczne zalegalizowane tych „Jaruzelskich grobów”. To  jest nie tylko uzależnienie ekshumacji od zgody najbliższej rodziny, ale wszystkich żyjących krewnych – alarmuje historyk.

Jak podkreślił Płużański, mimo wielokrotnych rozmów z kancelarią prezydenta i wyjaśnianiu, że w tym kształcie ustawa zablokuje ekshumacje, Komorowski nie wziął ich pod uwagę i nie wycofał się z takich zapisów. Co więcej, wskazał że nie odbyły się żadne konsultacje z rodzinami ofiar reżimu komunistycznego, który spoczywają na „Łączce”.

- Nikt nie spytał tych rodzin czy one się zgadzają na taki stan rzeczy – dodał historyk.

Nowelizacja przewiduje rozwiązania, zapewniające ochronę i poszanowanie praw członków rodzin ofiar i osób, spoczywających w grobach powyżej.

mmil/telewizjarepublika.pl

[Fot. telewizjarepublika.pl]Warto poczytać

 1. 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook