Jedynie prawda jest ciekawa

Płużański: Kiszczak pozostanie bezkarny!

05.11.2014

Możemy powiedzieć, że o braku wyroku dla Jaruzelskiego czy Kiszczaka zadecydowano przy Okrągłym Stole – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info publicysta, autor książek Tadeusz Płużański.

Stefczyk.info: Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał zarządzenie, aby gen. Czesława Kiszczaka przymusowo doprowadzić w asyście policji na badania po uprzednim jego zatrzymaniu. Czy wreszcie nastąpi przełom w jego sprawie?

Tadeusz Płużanski: Myślę, że generał nie pojawi się w sądzie wbrew swoim wcześniejszym zapowiedziom. Proszę zwrócić uwagę, że gen. Jaruzelski przed śmiercią zawsze deklarował, że może stanąć przed sądem, a następnie się migał, oszukiwał i zasłaniał żoną. Podejrzewam, że gen. Kiszczak będzie bronił się brakiem mowy, podobnie jak wcześniej robił to Jaruzelski.

Czy plusem jest postawa sądu, który jednak wydał nakaz doprowadzenia „człowieka honoru” na badania?

Dobrze się stało, że sąd wykazał inicjatywę i chce rozmawiać z Kiszczakiem. Zobaczymy jaki będzie dalszy przebieg tej sprawy. Jeżeli wyniki badań oskarżonego o zbrodnie komunistyczne Kiszczaka - wykażą możliwość stawiennictwa w sądzie, to przypuszczam, że usłyszymy z ust sędziego oświadczenie, mówiące o aspektach humanitarnych i trosce o zdrowie starszego, schorowanego człowieka.

Czyli Kiszczak pozostanie bezkarny?

Podobnie jak gen. Jaruzelski. Przecież „człowieka honoru” nie można postawić przed sądem. I wbrew temu co mówi min. Tomasz Siemoniak - uważam, że Kiszczak po śmierci spocznie na wojskowych Powązkach.

III RP roztoczyła swoisty parasol ochronny nad zbrodniarzami komunistycznymi?

Możemy powiedzieć, że o braku wyroku dla Jaruzelskiego czy Kiszczaka zadecydowano przy Okrągłym Stole. Tam zapadły wiążące decyzje o abolicji dla komunistycznych dygnitarzy. Dopóki nie zaneguje tej koncepcji, która została wypracowana za naszymi plecami, na zawsze pozostaniemy spadkobiercami poprzedniej epoki.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: wPolityce.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook