Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Strzelecka 8. Historia uratowana

14.01.2017

"Schodziliśmy do zwykłej piwnicy, a znajdowaliśmy się w miejscu, w którym mordowano polskich patriotów".

"Królowo Korony Polskiej, módl się za nami", "My z Bogiem, Bóg z nami", "Śmierć naszym wybawieniem". Obok tych napisów wydrapane nazwiska, daty, kreski odmierzające czas pobytu, klepsydry. Tak wyglądają ściany piwnic kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8 na warszawskiej starej Pradze – pisze w „Super Expressie” Tadeusz Płużański.

Publicysta przytacza słowa historyka Jacka Pawłowicza, który oprowadzał młodzież po katowni NKWD i UB przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie.

"Schodziliśmy do zwykłej piwnicy, a znajdowaliśmy się w miejscu, w którym mordowano polskich patriotów" - dr Jacek Pawłowicz w ramach projektu "Cienie ze Strzeleckiej" oprowadzał tu młodzież gimnazjalną. - "To było dla nich porażające” - cytuje Płużański.

„Miejsce to, w którym w latach 1944-1945 mieściła się katownia NKWD (a także kwatera główna oberoprawcy gen. Iwana Sierowa), a później UB, spłynęło krwią setek, a może i tysięcy aresztowanych. Bo na Strzelecką (wówczas Środkową) "wyzwoliciele" zwozili akowców z całej tzw. Polski lubelskiej. Wielu Żołnierzy Wyklętych/Niezłomnych nie przeżyło brutalnego śledztwa. Wielu zamordowano metodą katyńską - strzałem w tył głowy. Bez sądu, na podstawie decyzji sowieckiego oficera” - przypomina historię komunistycznej katowni publicysta.

"W Warszawie na Strzeleckiej codziennie od trzech tygodni dokonywane są egzekucje na członkach AK. O godzinie 3.00, 4.00 rano wiesza się siedmiu, ośmiu skazańców. Niezależnie od tego tyluż więźniów rozstrzeliwuje się w piwnicach. Przed śmiercią stosowane są najpotworniejsze tortury. Wyrok wykonuje osobiście Żyd - Falkenstein - cywilny funkcjonariusz NKWD" - czytamy w meldunku wywiadu Oddziału Centralnego Delegatury Sił Zbrojnych.

"Wyzwoliciele" wybrali to miejsce, bo było tuż obok linii frontu i innych sowieckich instytucji, a także miało grube mury. Mimo to mieszkańcy sąsiednich domów słyszeli przeraźliwe jęki oraz odgłosy salw. "Przesłuchiwano więźniów tylko nocą. Nastawiali wtedy radio najgłośniej, jak się dało, by zagłuszyć krzyki męczonych ludzi" - wspominał Jerzy Skorupiński, "Bem", żołnierz NSZ.

"Przez ponad pół wieku napisy w piwnicach nie przeszkadzały mieszkańcom tej kamienicy. Nie przeszkadzały, bo w tych samych pokojach na piętrach, w których ubecy bili metalowymi prętami, przypalali papierosami, wyrywali paznokcie, potem wraz z rodzinami sami zamieszkali. Szczególna wrażliwość. Piwnice przerobili na komórki lokatorskie i trzymali tu stare meble, przetwory, ziemniaki, często śmieci. Napisów na ścianach nie zniszczyli nawet w III RP. Wiedzieli, że nie są groźne, bo oni i tak pozostaną bezkarni. Wiedzieli, że komunizm w Polsce nie zostanie osądzony i że nie przyjdzie tu żaden prokurator i nie spyta: co pan tu robił? Myśleli też, że nikt nie upomni się o to miejsce. Jeszcze w latach 70. robotnicy odkopali na dziedzińcu ludzkie kości. Ale ktoś z góry kazał przysypać je ziemią i zalać betonem” - pisze Płużański.

"A jaki jest finał tej historii? O Strzelecką 8 upominało się przez ostatnie lata Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu, a teraz IPN poinformował, że wystąpił do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o dotację na wykupienie zabytkowych piwnic" - podsumowuje. 

[fot. ipn.gov.pl]

"Super Express"/ems

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook