Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Strzelecka 8. Historia uratowana

14.01.2017

"Schodziliśmy do zwykłej piwnicy, a znajdowaliśmy się w miejscu, w którym mordowano polskich patriotów".

"Królowo Korony Polskiej, módl się za nami", "My z Bogiem, Bóg z nami", "Śmierć naszym wybawieniem". Obok tych napisów wydrapane nazwiska, daty, kreski odmierzające czas pobytu, klepsydry. Tak wyglądają ściany piwnic kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8 na warszawskiej starej Pradze – pisze w „Super Expressie” Tadeusz Płużański.

Publicysta przytacza słowa historyka Jacka Pawłowicza, który oprowadzał młodzież po katowni NKWD i UB przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie.

"Schodziliśmy do zwykłej piwnicy, a znajdowaliśmy się w miejscu, w którym mordowano polskich patriotów" - dr Jacek Pawłowicz w ramach projektu "Cienie ze Strzeleckiej" oprowadzał tu młodzież gimnazjalną. - "To było dla nich porażające” - cytuje Płużański.

„Miejsce to, w którym w latach 1944-1945 mieściła się katownia NKWD (a także kwatera główna oberoprawcy gen. Iwana Sierowa), a później UB, spłynęło krwią setek, a może i tysięcy aresztowanych. Bo na Strzelecką (wówczas Środkową) "wyzwoliciele" zwozili akowców z całej tzw. Polski lubelskiej. Wielu Żołnierzy Wyklętych/Niezłomnych nie przeżyło brutalnego śledztwa. Wielu zamordowano metodą katyńską - strzałem w tył głowy. Bez sądu, na podstawie decyzji sowieckiego oficera” - przypomina historię komunistycznej katowni publicysta.

"W Warszawie na Strzeleckiej codziennie od trzech tygodni dokonywane są egzekucje na członkach AK. O godzinie 3.00, 4.00 rano wiesza się siedmiu, ośmiu skazańców. Niezależnie od tego tyluż więźniów rozstrzeliwuje się w piwnicach. Przed śmiercią stosowane są najpotworniejsze tortury. Wyrok wykonuje osobiście Żyd - Falkenstein - cywilny funkcjonariusz NKWD" - czytamy w meldunku wywiadu Oddziału Centralnego Delegatury Sił Zbrojnych.

"Wyzwoliciele" wybrali to miejsce, bo było tuż obok linii frontu i innych sowieckich instytucji, a także miało grube mury. Mimo to mieszkańcy sąsiednich domów słyszeli przeraźliwe jęki oraz odgłosy salw. "Przesłuchiwano więźniów tylko nocą. Nastawiali wtedy radio najgłośniej, jak się dało, by zagłuszyć krzyki męczonych ludzi" - wspominał Jerzy Skorupiński, "Bem", żołnierz NSZ.

"Przez ponad pół wieku napisy w piwnicach nie przeszkadzały mieszkańcom tej kamienicy. Nie przeszkadzały, bo w tych samych pokojach na piętrach, w których ubecy bili metalowymi prętami, przypalali papierosami, wyrywali paznokcie, potem wraz z rodzinami sami zamieszkali. Szczególna wrażliwość. Piwnice przerobili na komórki lokatorskie i trzymali tu stare meble, przetwory, ziemniaki, często śmieci. Napisów na ścianach nie zniszczyli nawet w III RP. Wiedzieli, że nie są groźne, bo oni i tak pozostaną bezkarni. Wiedzieli, że komunizm w Polsce nie zostanie osądzony i że nie przyjdzie tu żaden prokurator i nie spyta: co pan tu robił? Myśleli też, że nikt nie upomni się o to miejsce. Jeszcze w latach 70. robotnicy odkopali na dziedzińcu ludzkie kości. Ale ktoś z góry kazał przysypać je ziemią i zalać betonem” - pisze Płużański.

"A jaki jest finał tej historii? O Strzelecką 8 upominało się przez ostatnie lata Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu, a teraz IPN poinformował, że wystąpił do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o dotację na wykupienie zabytkowych piwnic" - podsumowuje. 

[fot. ipn.gov.pl]

"Super Express"/ems

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook