Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: główne media milczą w sprawie Żołnierzy Wyklętych

24.08.2013

Kolejni Żołnierze Wyklęci, zamordowani i zakopani w bezimiennych dołach śmierci, dzięki żmudnej pracy wielu osób i najnowszej technice odzyskują swoją tożsamość. Nie wszystkim się to podoba. Są media, które skrzętnie o tym milczą. Czy realizują w ten sposób plan komunistycznych morderców, którzy także chcieli skazać polskich patriotów na wieczne zapomnienie? O odzyskaniu przez Żołnierzy Wyklętych nazwisk i przez Polskę swoich bohaterów rozmawiamy z Tadeuszem, dziennikarzem, pisarzem, synem prof. Tadeusza Płużańskiego, żołnierza niepodległościowego.

STEFCZYK.INFO: Czy po odzyskaniu swojej tożsamości przez żołnierzy znalezionych na Łączce Polska stanie się bardziej polska?

Tadeusz Płużański: Na pewno! Polska odzyskuje w ten sposób swoją prawdziwą historię, odzyskuje swoich prawdziwych bohaterów w przeciwieństwie do tych, którzy leżą np. na Powązkach w Alei Zasłużonych, różni komunistyczni notable, sędziowie, prokuratorzy itd. Natomiast ci, którzy byli skrytobójczo mordowani przy Rakowieckiej, a potem byli wrzucani do dołów śmierci, to była prawdziwa polska elita, którą dzięki ekshumacjom i identyfikacji odzyskujemy dla naszego panteonu.

Czy dobrym pomyłem byłoby, aby tych ludzi pochować, np. w panteonie stworzonym z rozszerzonego Grobu Nieznanego Żołnierza? Żeby przy okazji oddzielić patriotów od tych „zasłużonych”, co są na Powązkach.

Ja mam inny pomysł. Mianowicie, aby wszyscy zostali pochowani z honorami właśnie na powązkowskiej Łączce. Żeby tam stworzyć kwaterę polskich patriotów zamordowanych przez komunistów.

Jeżeli wyniesiemy ich z Łączki, to pojawi się niebezpieczeństwo, że ten mord na nich zostanie zapomniany. To miejsce trzeba więc zostawić jako świadectwo zbrodni popełnionych na tych ludziach. Ich ponowne pogrzeby powinny odbyć się z największymi honorami. Wyobrażam sobie je jako ogólnopolską wielką uroczystość, której finałem byłaby msza w katedrze Jana Chrzciciela. Potem wielka uroczystość na Placu Piłsudskiego i następnie wielki kondukt odprowadzający ich na Powązki, na kwaterę „Ł”. Myślę, że władze państwowe, szczególnie pan prezydent Komorowski, powinni się w to włączyć, bo trzeba nadać tej uroczystości charakter państwowy. Ci zamordowani byli żołnierzami państwa polskiego, oni walczyli o Polskę, więc nie wyobrażam sobie, aby władze państwa, zwłaszcza prezydent – jako głowa państwa, nie uczestniczyły w tym lub nawet nie objęły patronatu.

Poza tym prezydent, jako zwierzchnik sił zbrojnych, powinien tych odzyskanych dla polskiej historii żołnierzy Wojska Polskiego, awansować pośmiertnie na wyższe stopnie.

Tak, to bardzo dobry pomysł. Podkreśliłbym jeszcze, że ta uroczystość mogłaby się odbyć ponad podziałami, bo wśród pomordowanych byli ludzie o bardzo różnych poglądach i przekonaniach politycznych, także lewicowych.

Natomiast, żeby odseparować naszych bohaterów od funkcjonariuszy państwa komunistycznego wyższego i niższego szczebla, to ja proponuję przenieść ich na cmentarz żołnierzy bolszewickich w Ossowie, skoro już ten cmentarz już tam jest. Ekshumujmy tych wszystkich towarzyszy z Powązek i przenieśmy tam, bo tam jest ich miejsce. Tam leżą ci, którzy jako pierwsi chcieli „wyzwolić” Polskę, ale im się wówczas nie udało. Udało się to im w latach 1944/45 i ci, którzy leżą teraz m.in. w Alei Zasłużonych, to oni służyli temu drugiemu „wyzwoleniu” i „wyzwolicielom” ze Wschodu.

Jak pan ocenia zachowanie mediów po tym, gdy ogłoszono sukces poznania tożsamości kolejnych zamordowanych żołnierzy? Mainstreamowi dziennikarze i publicyści niekiedy wyrażają żal, że „prawica zawłaszcza” wartości patriotyczne, a tymczasem, gdy mają okazję do włączenia się do patriotycznego nurtu, wybierają milczenie. Jak to rozumieć?

Mnie też to bardzo zastanowiło i zabolało. Starałem się śledzić główne media i portale internetowe w tym dniu i zauważyłem, że niestety jedynie szeroko pojęte media prawicowe, czy też niepodległościowe, podjęły temat, a w tych innych była cisza. To jest niebywałe! Tym samym pokazały kim one są, czyje interesy reprezentują. Można zastanawiać się, czy te media nie stoją po stronie oprawców, których jednym z celów było skazanie na wieczne milczenie tych, których zamordowali?

Tym bardziej, że sprawa tych ekshumacji i identyfikacji była jak najbardziej ciekawa z medialnego punktu widzenia, bo do całego procesu odzyskiwania tożsamości przez zamordowanych użyto najnowszych technik naukowych.

No tak, oczywiście. Mogły te media pokazać tę sprawę także z tego punktu widzenia. Ale niestety, wybrały taktykę typu „ciszej nad tą trumną”, czyli dla tych mediów ważne jest, aby ci bohaterowie już na zawsze i w milczeniu spoczywali w dołach śmierci. 

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Grzegorz Jakubowski - Siostrzenica śp. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" Krystyna Frąszczak (3L) wraz z rodziną podczas konferencji prasowej poświęconej kolejnym wynikom prac identyfikacyjnych ofiar terroru komunistycznego]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook