Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: główne media milczą w sprawie Żołnierzy Wyklętych

24.08.2013

Kolejni Żołnierze Wyklęci, zamordowani i zakopani w bezimiennych dołach śmierci, dzięki żmudnej pracy wielu osób i najnowszej technice odzyskują swoją tożsamość. Nie wszystkim się to podoba. Są media, które skrzętnie o tym milczą. Czy realizują w ten sposób plan komunistycznych morderców, którzy także chcieli skazać polskich patriotów na wieczne zapomnienie? O odzyskaniu przez Żołnierzy Wyklętych nazwisk i przez Polskę swoich bohaterów rozmawiamy z Tadeuszem, dziennikarzem, pisarzem, synem prof. Tadeusza Płużańskiego, żołnierza niepodległościowego.

STEFCZYK.INFO: Czy po odzyskaniu swojej tożsamości przez żołnierzy znalezionych na Łączce Polska stanie się bardziej polska?

Tadeusz Płużański: Na pewno! Polska odzyskuje w ten sposób swoją prawdziwą historię, odzyskuje swoich prawdziwych bohaterów w przeciwieństwie do tych, którzy leżą np. na Powązkach w Alei Zasłużonych, różni komunistyczni notable, sędziowie, prokuratorzy itd. Natomiast ci, którzy byli skrytobójczo mordowani przy Rakowieckiej, a potem byli wrzucani do dołów śmierci, to była prawdziwa polska elita, którą dzięki ekshumacjom i identyfikacji odzyskujemy dla naszego panteonu.

Czy dobrym pomyłem byłoby, aby tych ludzi pochować, np. w panteonie stworzonym z rozszerzonego Grobu Nieznanego Żołnierza? Żeby przy okazji oddzielić patriotów od tych „zasłużonych”, co są na Powązkach.

Ja mam inny pomysł. Mianowicie, aby wszyscy zostali pochowani z honorami właśnie na powązkowskiej Łączce. Żeby tam stworzyć kwaterę polskich patriotów zamordowanych przez komunistów.

Jeżeli wyniesiemy ich z Łączki, to pojawi się niebezpieczeństwo, że ten mord na nich zostanie zapomniany. To miejsce trzeba więc zostawić jako świadectwo zbrodni popełnionych na tych ludziach. Ich ponowne pogrzeby powinny odbyć się z największymi honorami. Wyobrażam sobie je jako ogólnopolską wielką uroczystość, której finałem byłaby msza w katedrze Jana Chrzciciela. Potem wielka uroczystość na Placu Piłsudskiego i następnie wielki kondukt odprowadzający ich na Powązki, na kwaterę „Ł”. Myślę, że władze państwowe, szczególnie pan prezydent Komorowski, powinni się w to włączyć, bo trzeba nadać tej uroczystości charakter państwowy. Ci zamordowani byli żołnierzami państwa polskiego, oni walczyli o Polskę, więc nie wyobrażam sobie, aby władze państwa, zwłaszcza prezydent – jako głowa państwa, nie uczestniczyły w tym lub nawet nie objęły patronatu.

Poza tym prezydent, jako zwierzchnik sił zbrojnych, powinien tych odzyskanych dla polskiej historii żołnierzy Wojska Polskiego, awansować pośmiertnie na wyższe stopnie.

Tak, to bardzo dobry pomysł. Podkreśliłbym jeszcze, że ta uroczystość mogłaby się odbyć ponad podziałami, bo wśród pomordowanych byli ludzie o bardzo różnych poglądach i przekonaniach politycznych, także lewicowych.

Natomiast, żeby odseparować naszych bohaterów od funkcjonariuszy państwa komunistycznego wyższego i niższego szczebla, to ja proponuję przenieść ich na cmentarz żołnierzy bolszewickich w Ossowie, skoro już ten cmentarz już tam jest. Ekshumujmy tych wszystkich towarzyszy z Powązek i przenieśmy tam, bo tam jest ich miejsce. Tam leżą ci, którzy jako pierwsi chcieli „wyzwolić” Polskę, ale im się wówczas nie udało. Udało się to im w latach 1944/45 i ci, którzy leżą teraz m.in. w Alei Zasłużonych, to oni służyli temu drugiemu „wyzwoleniu” i „wyzwolicielom” ze Wschodu.

Jak pan ocenia zachowanie mediów po tym, gdy ogłoszono sukces poznania tożsamości kolejnych zamordowanych żołnierzy? Mainstreamowi dziennikarze i publicyści niekiedy wyrażają żal, że „prawica zawłaszcza” wartości patriotyczne, a tymczasem, gdy mają okazję do włączenia się do patriotycznego nurtu, wybierają milczenie. Jak to rozumieć?

Mnie też to bardzo zastanowiło i zabolało. Starałem się śledzić główne media i portale internetowe w tym dniu i zauważyłem, że niestety jedynie szeroko pojęte media prawicowe, czy też niepodległościowe, podjęły temat, a w tych innych była cisza. To jest niebywałe! Tym samym pokazały kim one są, czyje interesy reprezentują. Można zastanawiać się, czy te media nie stoją po stronie oprawców, których jednym z celów było skazanie na wieczne milczenie tych, których zamordowali?

Tym bardziej, że sprawa tych ekshumacji i identyfikacji była jak najbardziej ciekawa z medialnego punktu widzenia, bo do całego procesu odzyskiwania tożsamości przez zamordowanych użyto najnowszych technik naukowych.

No tak, oczywiście. Mogły te media pokazać tę sprawę także z tego punktu widzenia. Ale niestety, wybrały taktykę typu „ciszej nad tą trumną”, czyli dla tych mediów ważne jest, aby ci bohaterowie już na zawsze i w milczeniu spoczywali w dołach śmierci. 

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Grzegorz Jakubowski - Siostrzenica śp. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" Krystyna Frąszczak (3L) wraz z rodziną podczas konferencji prasowej poświęconej kolejnym wynikom prac identyfikacyjnych ofiar terroru komunistycznego]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook