Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Gen. "Gryf" doceniany był tylko przez prawicę

07.01.2017

-Kiedy zadzwoniłem do p. Agnieszki Boguckiej z kondolencjami, powiedziała, że dziś wszyscy powinniśmy sobie składać kondolencje. Pani Agnieszka od wielu lat opiekowała się Januszem Brochwicz-Lewińskim, generałem "Gryfem"-napisał na łamach "Super Expressu" Tadeusz Płużański.

Płużański stwierdził, że gen. "Gryf" ostatnio z radością, ale też z niepokojem patrzył na wydarzenia w kraju. Radością napawało go odradzanie się wolnej Polski, niepokoiło to, jak opozycja podpala Ojczyznę, ramię w ramię z płk. Mazgułą. -Dla niego stan wojenny nie był kulturalnym wydarzeniem, ale ciosem w naród. Jaruzelskiego i jego ludzi uważał za zdrajców- zauważył publicysta.  

Płużański przypomniał najważniejsze fakty z życia legendarnego generała. Janusz Brochwicz- Lewiński urodził się na polskich Kresach w 1920 r. Przed wojną zdążył ukończyć liceum w rodzinnym Wołkowysku (dziś Białoruś) i podchorążówkę w Grodnie. -Zamiast normalnego życia, studiów, pracy, pierwszych miłości, Polska postawiła przed nim inne zadanie. Zresztą walka o wolność ukochanej, a zagrożonej teraz Ojczyzny była dla 19-letniego Janusza czymś naturalnym. To wspólne doświadczenie wyjątkowego pokolenia, do którego należał - pokolenia Kolumbów- podkreślił Płużański.

18 września 1939 r. trafił do sowieckiej niewoli, z której jednak udało mu się zbiec. Potem wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. Konspiracja w ZWZ-AK, praca w wywiadzie, partyzantka, dywersja (służył m.in. pod komendą cichociemnego Hieronima Dekutowskiego, "Zapory"). Niemcy nazywali go "rycerskim dowódcą", bo po ataku na ich konwoje, zdobyciu broni puszczał żołnierzy wolno. W konspiracyjnej podchorążówce szkolił często swoich rówieśników - członków elitarnego batalionu do zadań specjalnych "Parasol". Przeprowadził m.in. udaną akcję na aptekę Wendego, gdzie zdobył lekarstwa i środki opatrunkowe. W Powstaniu Warszawskim dowodził brawurową obroną Pałacyku Michla na Woli, o której śpiewamy dziś piosenki. Ciężka rana szczęki odniesiona 8 sierpnia na terenie cmentarza Ewangelickiego na warszawskiej Woli, uniemożliwiła mu dalszą walkę. Awansowany do stopnia podporucznika i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari został ewakuowany kanałami do Śródmieścia.

Po kapitulacji Powstania więziony w obozach Lamsdorf i Murnau. Zagrożony przez komunistów pozostał w Wielkiej Brytanii - rozstanie z Ojczyzną było największą traumą jego życia. Po wstąpieniu do armii brytyjskiej służył m.in. w gwardii przybocznej Jego Królewskiej Mości Jerzego VI i, jako agent wywiadu, m.in. w Palestynie i Sudanie. Do wymarzonej Polski wrócił na stałe w 2002 r. -Doceniany - co znamienne - był tylko przez prawicę. W 2008 r. prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady. W latach 2009-2014 zasiadał w Kapitule Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2015 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Janusz Brochwicz-Lewiński, generał "Gryf" zostanie pochowany na stołecznych Powązkach Wojskowych. Cześć i chwała bohaterowi!- napisał Płużański. 

fot.[Fratria]

pc/"Super Express"

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook