Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Etap „2,5” na Łączce to karykatura koniecznych działań

01.09.2014

„Nie widzę w tym momencie sensu podejmowania tych prac, skoro nie można zrobić tego co jest zaplanowane” - mówi o rozpoczynających się jutro na „Łączce” pracach zespołu prof. Szwagrzyka historyk Tadeusz M. Płużański.

Stefczyk.info: Był pan na Powązkach, gdzie jutro mają rozpocząć się prace IPN. Jak teraz wygląda ten teren?

Tadeusz Płużański: Rzeczywiście byłem na Powązkach, aby zobaczyć, czy jeszcze stoją tam umieszczone przez fundację „Łączka” portrety niezłomnych, których w kwaterze „Ł” już odnaleziono i tych, którzy wciąż są poszukiwani. Nikt szczęśliwie tego nie zniszczył, natomiast zarząd cmentarza zadecydował o usunięciu napisu, który umieściliśmy na cmentarnym murze w okolicy kwatery „Ł II”. Napis brzmiał: „Pod tymi grobami leżą pomordowani Żołnierze Niezłomni”.

Dlaczego?

Tłumaczenie jest takie, że musi być porządek na czas prac ekipy archeologów. To jakieś absurdalne tłumaczenie, bo jak w tych pracach miałby niby przeszkadzać napis na murze. Może ważniejsze jest to, aby na ten napis nie zwrócił uwagi żaden z dziennikarzy, który przyjdzie na jutrzejszą konferencję prasową prezesa IPN i prokuratorów z pionu śledczego. Może to także było nie na rękę rodzinom komunistów, którzy spoczywają w kwaterze „Ł II”, może poczuli, że mogiły ich bliskich są w jakiś sposób zagrożone.

Ale o te groby chyba przynajmniej na razie nie muszą się bać, przy obecnych pracach nie będą ruszone?

Po tym, jaki teren jest ogrodzony można się zorientować jaki będzie zasięg tych prac i niestety wygląda to dosyć mizernie. Wiedzieliśmy co prawda już dawno, że tego trzeciego etapu ekshumacji nie będzie, ale nie spodziewałem się, że ten etap nazwany „2,5” będzie tak ograniczony. Przygotowany teren jest naprawdę minimalny, to są zaledwie dwa fragmenty alejki, z której zerwano asfalt. Może się okazać, że prace zaplanowane na dwa tygodnie zostaną zamknięte po dwóch dniach. Spodziewaliśmy się, że te prace mimo swojego ograniczenia będą miały większy zasięg, przede wszystkim, że będzie można badać teren wzdłuż cmentarnego muru. A tam nic się nie będzie działo. To jest w ogóle jakiś horror. Ograniczone prace są po raz kolejny ograniczane.

Po co IPN wykonuje takie ruchy pozorowane? Bo media wymusiły?

Prawdę mówiąc ja nie widzę w tym momencie sensu podejmowania tych prac, skoro nie można zrobić tego co jest zaplanowane. Przecież to wszystko kosztuje, ściągnięcie całej ekipy, przygotowanie terenu, zerwanie asfaltu… Ludzi się w to angażuje, wolontariusze się zgłaszają, a jak się jutro pojawią na „Łączce” to się okaże, że para znów poszła w gwizdek. Rzeczywiście można odnieść wrażenie, że to są jakieś działania pozorowane. Można powiedzieć, że co prawda etap trzeci nie może się odbyć, bo nie pozwala na to prawo, ale ten etap „2,5” jest w toku. Tymczasem to jest jakaś karykatura działań, które miały być na Powązkach prowadzone.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. Fundacja „Łączka”

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook