Jedynie prawda jest ciekawa

Płużański: Czekamy na pieniądze obiecane przez Tuska

18.09.2014

„Mam nadzieję, że Sejm wzniesie się ponad partykularne interesy polityczne i umożliwi odkopanie Żołnierzy Niezłomnych. Jest jeszcze kwestia Panteonu na Łączce, który czeka na realizację” – mówi w poranku Radia Wnet prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płażyński.

Płużański do studia przybył w koszulce z napisem: „achtung Russia”

„To przesłanie jest bardzo ważne, aby powstrzymać Rosję, zwłaszcza w kontekście rocznicy najazdu sowietów na Polskę. Oby się 17 września już więcej nie powtórzył. Zagrożenie Rosją jest ciągle bardzo aktualne” - mówi Tadeusz Płużański.

Co dalej ze sprawą kwatery „Ł”?

„Jako Fundacja Łączka zbieramy w całej Polsce podpisy pod trzypunktową petycją. Po pierwsze chcemy, aby jak najszybciej zakończyć prace legislacyjne nad ustawami, które umożliwią dokończenie prac ekshumacyjnych” - wylicza prezes fundacji.

I dodaje, że Donald Tusk też coś obiecał:

„Żądamy również przyznania środków na identyfikacje, które premier Tusk na ten cel obiecał. Ostatnim postulatem jest budowa panteonu narodowego na Powązkach. Petycję będzie można znaleźć w prasie: Naszym Dzienniku, Gazecie Polskiej, być może włączą się w tą akcję tygodniki” - mówi Płużański.

Płużański podkreśla, że problemy legislacyjne utrudniają pracę nad kwaterą, ale ma nadzieję, że zostaną szybko rozwiązane:

„Okazuje się, że prace na Łączne musiały zostać wstrzymane do czasu zmiany ustawach. W sprawie nowelizacji dwóch ustaw o cmentarzach wojennych i pochówkach, czekamy na ruch Kancelarii Prezydenta, ponieważ inicjatywa legislacyjna w tej sprawie znajduje się w rękach Bronisława Komorowskiego. Zmiany w prawie są niezbędne ponieważ część pochówków naszych bohaterów znajduje się pod grobami stalinowskich oprawców” – zaznaczył gość Poranka Wnet redaktor Tadeusz Płużański.

Słuchaj całej rozmowy na stronach Radia Wnet

[fot: M. Czutko]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook