Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Czas na politykę historyczną

07.08.2015

„Mam nadzieję, że Prezydent Duda będzie reagował na kłamstwa o 'polskich obozach'”.

Tadeusz Płużański liczy, że wraz z objęciem urzędu Prezydenta RP przez Andrzeja Dudę w Polsce rozpocznie się realizowanie polityki historycznej.

„Mam nadzieję, że będzie to bardziej prezydentura Komorowskiego (oczywiście "Bora", komendanta głównego AK) niż niemieckiego polonofoba Stauffenberga. Bardziej Pileckiego niż Dukaczewskiego. W końcu bardziej Kuklińskiego (który zostanie awansowany na stopień generała) niż Jaruzelskiego. Że w Polsce Andrzeja Dudy świętem będzie bardziej 11 listopada (1918) niż 4 czerwca (1989). Bardziej 1 marca (święto wyklętych) niż 8 maja ("zakończenie" wojny). Że będzie stanowczo reagował na kłamstwa o "polskich obozach koncentracyjnych". Że Polska doczeka się po prostu polityki historycznej” - pisze Płużański w „Super Expressie”.

Zaznacza, że „Andrzej Duda zapowiada, że będzie prezydentem dialogu”. „Na przekór tym, którzy w dniu zaprzysiężenia nie potrafili zachować się jak trzeba. Tak jak pewien dziennik, który postanowił pouczać Andrzeja Dudę po tym, jak wyciągnął rękę do tego środowiska, pisząc list do czytelników” - komentuje autor, odnosząc się do reakcji „Gazety Wyborczej” na list Andrzeja Dudy do jej czytelników.

„Nowy prezydent rozpoczyna symbolicznie. Triumfował 25 maja - w rocznicę śmierci Pileckiego. Przejmuje władzę 6 sierpnia - w rocznicę wymarszu z Oleandrów pierwszej kompanii kadrowej Piłsudskiego. A jak zakończy? Mam nadzieję, że tak jak Lecha Kaczyńskiego zapamiętaliśmy jako twórcę Muzeum Powstania Warszawskiego, tak Andrzej Duda pozostawi po sobie Panteon Bohaterów Narodowych na "Łączce" i Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Rakowieckiej” - pisze publicysta.

Dodaje, że liczy na to, iż Andrzej Duda „nie będzie się czuł skrzyżowaniem Michnika i Bartoszewskiego (jak określił siebie Bronisław Komorowski), a odwoła się bardziej do tradycji Walentynowicz i Kaczyńskiego”.

TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook