Jedynie prawda jest ciekawa


Płużański: Bohaterowie wracają do Polski

19.11.2016

„Szkoda, że płk Ignacy Matuszewski i mjr Henryk Floyar-Rajchman są w Polsce mało znani, bo ich zasługi dla Ojczyzny są ogromne” - pisze na łamach „Super Expressu” Tadeusz Płużański.

Historyk przypomniał, że w ten weekend trumny ze szczątkami oficerów będą wystawione na widok publiczny w Nowym Jorku, a w założonym przez nich Instytucie Piłsudskiego  odbędzie się konferencja i pokaz filmu „New Poland” autorstwa Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka. Film wspomina o działalności płk. Matuszewskiego w Ameryce.

„Do Polski przylecą okryci mundurami i biało-czerwonymi flagami z asystą wojskową. Przylecą, bo taka była ich wola” - podkreślił.

Płużański zwrócił również uwagę na wydarzenia, z których powinniśmy znać tych dwóch oficerów.

„We wrześniu 1939 r. kierowali ewakuacją 75 ton złota z NBP przez Rumunię, Turcję i Syrię do Francji, gdzie przekazali je rządowi RP. (…) Obaj walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości, brali udział w wojnie 1920 r.” - przypomina historyk.

Obaj zostali odsunięci od spraw państwowych przez środowisko Władysława Sikorskiego. Wyjechali do Nowego Jorku, gdzie powołali - oprócz Instytutu Piłsudskiego - Komitet Narodowy Amerykanów Polskiego Pochodzenia.

Uroczyste powitanie bohaterów odbędzie się 23 listopada w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu. Uroczysty państwowy pogrzeb odbędzie się 10 grudnia na Powązkach Wojskowych.

„Płk Ignacy Matuszewski i mjr Henryk Floyar-Rajchman dołączą do innych polskich żołnierzy odprowadzonych w tym roku przez Rzeczpospolitą na wieczną wartę (…)” - podkreślił Tadeusz Płużański.

wkt/„Super Express”
[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook