Jedynie prawda jest ciekawa

Płużański: Bohaterowie wracają do Polski

19.11.2016

„Szkoda, że płk Ignacy Matuszewski i mjr Henryk Floyar-Rajchman są w Polsce mało znani, bo ich zasługi dla Ojczyzny są ogromne” - pisze na łamach „Super Expressu” Tadeusz Płużański.

Historyk przypomniał, że w ten weekend trumny ze szczątkami oficerów będą wystawione na widok publiczny w Nowym Jorku, a w założonym przez nich Instytucie Piłsudskiego  odbędzie się konferencja i pokaz filmu „New Poland” autorstwa Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka. Film wspomina o działalności płk. Matuszewskiego w Ameryce.

„Do Polski przylecą okryci mundurami i biało-czerwonymi flagami z asystą wojskową. Przylecą, bo taka była ich wola” - podkreślił.

Płużański zwrócił również uwagę na wydarzenia, z których powinniśmy znać tych dwóch oficerów.

„We wrześniu 1939 r. kierowali ewakuacją 75 ton złota z NBP przez Rumunię, Turcję i Syrię do Francji, gdzie przekazali je rządowi RP. (…) Obaj walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości, brali udział w wojnie 1920 r.” - przypomina historyk.

Obaj zostali odsunięci od spraw państwowych przez środowisko Władysława Sikorskiego. Wyjechali do Nowego Jorku, gdzie powołali - oprócz Instytutu Piłsudskiego - Komitet Narodowy Amerykanów Polskiego Pochodzenia.

Uroczyste powitanie bohaterów odbędzie się 23 listopada w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu. Uroczysty państwowy pogrzeb odbędzie się 10 grudnia na Powązkach Wojskowych.

„Płk Ignacy Matuszewski i mjr Henryk Floyar-Rajchman dołączą do innych polskich żołnierzy odprowadzonych w tym roku przez Rzeczpospolitą na wieczną wartę (…)” - podkreślił Tadeusz Płużański.

wkt/„Super Express”
[fot. youtube.com]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook