Jedynie prawda jest ciekawa

Płonący Hamburg to Europa II prędkości

07.07.2017

To, co się dzieje w Hamburgu - zamieszki, bojówki, płonące samochody - to jest Europa drugiej prędkości - ocenił minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Minister dodał, że zaledwie dzień przed zamieszkami w Niemczech, Polska witała prezydenta USA jako kraj gościnny i bezpieczny.

W Hamburgu trwają starcia policji z demonstrantami chcącymi przedostać się w pobliże miejsca obrad szczytu G20. Liczba rannych policjantów przekroczyła 160.

"De facto mamy Europę dwóch prędkości. Ta prędkość została pokazana w Polsce. Polska jest krajem gościnnymi i bezpiecznym. Prezydent Stanów Zjednoczonych był witany bardzo serdecznie. A to, co się dzieje w Niemczech w Hamburgu - zamieszki, bojówki, płonące samochody - to jest ta Europa drugiej prędkości" - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

Zdaniem szefa MSWiA, Polska odróżnia się pod tym względem od krajów Europy Zachodniej. Jak dodał, w Niemczech dochodzi do zamachów terrorystycznych, we Francji obowiązuje stan wyjątkowy, a po Brukseli chodzą żołnierze z długą bronią. "Polska jest oazą bezpieczeństwa" - podkreślił Błaszczak.

W wielu punktach Hamburga doszło do blokad ulic. Grupy antyglobalistów siadały i kładły się na nawierzchni, paraliżując ruch drogowy. W okolicy Centrum Targowego protestujący ustawili betonowe zapory. Policja użyła armatek wodnych. W mieście podpalane są samochody, opony i kosze na śmieci.

Nad miastem unoszą się kłęby czarnego dymu. Straż pożarna wzywana była do południa do ponad 150 pożarów.

PAP/MBB

Fot. PAP/EPA/Ronald Wittek

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook