Jedynie prawda jest ciekawa


Płk. Wroński o zarzutach Pytla: Pomalowane ruiny zawsze będą ruinami

15.02.2017

„Przeanalizowałem dwukrotnie wypowiedź pana Pytla i tam nie ma żadnych konkretów. Jestem w stanie sam zrobić taki program” - powiedział w programie „Minęła dwudziesta” płk. Piotr Wroński, były funkcjonariusz służb specjalnych. Rozmowa dotyczyła słów krytyki skierowanych w kierunku Antoniego Macierewicza przez byłego szefa SKW gen. Piotra Pytla, któremu nie podobają się działania MON.

MON wykazało, że gen. Pytel ma zarzuty za umowę o współpracę z rosyjskim FSB. Płk. Wroński zapytany o to, czy polskie przepisy pozwalają na to, aby służby między sobą współpracowały, odpowiedział, że jest to możliwe, ale w szczególnych przypadkach.

„Niezmiennie patrzę na to w ten sposób, że pomalowane ruiny zawsze będą ruinami. Trzeba dokonać dość głębokiej i gwałtownej reformy tego wszystkiego. Takie umowy bywają podpisywane, nawet z przeciwnikami, ale w ściśle określonym, konkretnym zakresie (np. w sprawie terroryzmu). W ambasadzie rosyjskiej jest oficjalny łącznik FSB i łącznik służb Odbywały się wizyty, ale to było na poziomie co najmniej ministra. Jak pamiętam, to nawet w Agencji Wywiadu nie było takiej wizyty i tej współpracy nie ma” - podkreślił.

Odniósł się również do wypowiedzi gen. Pytla w jednym z programów telewizyjnych.

„Program z udziałem gen. Pytla był programem idealnie wyreżyserowanym. Nie bagatelizowałbym tego, ponieważ wszystkie pytania zadawane przez panią redaktor były pytaniami z tezą, pytaniami zamkniętymi i z odpowiedzią. To był przykład dobrze zrobionej manipulacji i dezinformacji. Przeanalizowałem dwukrotnie wypowiedź pana Pytla i tam nie ma żadnych konkretów. Jestem w stanie sam zrobić taki program. Wszystko jest ubrane oczywiście w otoczkę służb i jest zasłonięte tym, że jest ściśle tajne – jestem w stanie naprawdę coś takiego zrobić” - zwrócił uwagę płk. Wroński.

Zapytany o ocenę reformy armii odpowiedział, że zmiany ocenia pozytywnie, ale jest parę błędów. Jednak muszą się one zdarzać każdemu.

„Jest jakaś magia generałów, ale to nie generał tworzy wojsko. Tworzą je porucznicy, kapitanowie, majorzy. W Wielkiej Brytanii, oficer przychodzący któregoś dnia do służby, wie, że bez względu na to, jaką funkcję wyższą osiągnie, to i tak będzie musiał odejść idealnie po dwudziestu latach pracy operacyjnej. To jest odświeżanie kadr w służbach, co wiąże się również z zabezpieczeniem kontrwywiadowczym. Ja odszedłem po 27 latach, będąc zupełnie zdekonspirowanym. Im bardziej się wchodzi, człowiek się dekonspiruje. Temu nie można zaprzeczyć” - podkreślił płk. Wroński. 

wkt/"Minęła dwudziesta"

[fot. screen TVP.Info]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook