Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Pawlikowski: Środki niewystarczające

09.03.2012

O raporcie NIK, działaniu Biura Ochrony Rządu, zaniedbaniach związanych z lotem do Smoleńska oraz procedurach dotyczących bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie portalowi Stefczyk.info mówi płk Andrzej Pawlikowski, szef BOR w okresie między 25 października 2006 do 27 listopada 2007.

Stefczyk.info: NIK w swoim raporcie opisuje zaniedbania związane z organizacją lotów VIP w latach 2005-2010. Wśród błędów związanych z systemem zabezpieczenia lotów Izba wymienia m.in. zaniedbania BOR. Jak Pan, jako były szef Biura, ocenia wnioski pokontrolne NIK?

Płk Andrzej Pawlikowski: Szanuję raport NIK, jako organu niezależnego. Jednak muszę się odnieść do okresu, w którym ja kierowałem Biurem. Rzeczywiście należy przyznać, że procedury dotyczące bezpieczeństwa nie były również wtedy idealne. W związku z tym, ja jako szefa Biura Ochrony Rządu wraz z podwładnymi, staraliśmy się wprowadzić system, który będzie w lepszy sposób zabezpieczał osoby ochraniane. Niestety jednak piastowałem swoją funkcję zbyt krótko, by udało się propozycje nasze wcielić w życie. Podjęliśmy kroki zmierzające, ku polepszeniu standardu bezpieczeństwa oraz zaczęliśmy opracowywać nowe procedury.

Co się z nimi stało po Pana odejściu?

Mój następca, gen. Janicki piastuje swoją funkcję znacznie dłużej niż ja. Miał on czas, by wprowadzić te postulaty w życie i pracować nad dalszym ulepszeniem poziomu bezpieczeństwa VIPów. Być może dzięki nim udałoby się uniknąć takiej tragedii, jak ta w Smoleńsku.

Czy ówczesny system i procedury pozwalały na zabezpieczenie najważniejszych osób w państwie?

Mimo nieścisłości BOR starał się zapewnić bezpieczeństwo najważniejszym osobom w państwie na najwyższym poziomie. Osoby, które podlegały naszej opiece, miały zapewnioną ochronę.

Kolejny raz pojawiła się informacja, że przy okazji lotu 10 kwietnia 2010 złamano instrukcję HEAD, dotyczącą organizacji lotów prezydenta. Najpierw pojawiła się wiadomość, że wbrew przepisom na lotnisku nie czekały na polską delegację dwa Tupolewy, a tylko jeden. Dziś NIK podaje, że lot do Smoleńska był niezgodny z procedurami, ponieważ instrukcja nie pozwala lądować w takim miejscu jak Smoleńsk. Jak Pan to ocenia?

Tu należałoby wymienić jeszcze inne zaniedbania, np. brak zapasowego samochodu dla prezydenta itd. Jeśli podstawowe procedury związane z instrukcją HEAD nie były realizowane, to mamy do czynienia z daleko idącym błędem oraz zaniechaniem m.in. kierownictwa Kancelarii Premiera, MSZ, czy BOR. To Biuro jest odpowiedzialne za zapewnianie ochrony najważniejszych osób w kraju.

Jak Pan ocenia dziś system bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie?

W mojej ocenie nie wyciągnięto wniosków po katastrofie smoleńskiej. Środki bezpieczeństwa w Polsce nie są na wystarczających poziomie.

Czy katastrofa i związane z nią zaniedbania oraz obecny raport NIK wpłyną na polepszenie bezpieczeństwa? Gen. Janicki uzdrowi procedury?

Jeśli działalność Biura Ochrony Rządu na zostać polepszona musi się zmienić obecne kierownictwo Biura. Nie uda się niczego zmienić pod kierownictwem gen. Janickiego. Do Biura musi przyjść człowiek, który ma przygotowanie merytoryczne i jest świetnym menadżerem, rozumie problemu jednostki i funkcjonariuszy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook